şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanırım bkz fasilitesi ile konuşma ifadesinin kısaltılmışı. moderasyon tarafından kullanılıyor.

  sbce de soru başlığa cevap entry demek.
 • "bi fikim olmaz"'ın kısası. entryler için kullanılır.
 • (bkz: btik)
 • çaylak yapar.
  edit: bu notla birlikte"çaylak oldu" ifadesi ile çaylak oluyorsunuz.sonra 1 gün içinde yeterli entry girdiyseniz,hata etmişim notuyla çaylaklıktan çıkarılıyorsunuz.
  (bkz: kendimden biliyorum)
 • hakkında, moderasyon tarafından net bir açıklama yapılmasını arzu ettiğim bi'fiktir.
  mesela "fenerbahçe'yi nasıl siktik" başlığına "tavuk mu sikiyorsun" bkz'ı girince (ki var böyle bir başlık... ve bu tip durumlarda kullanılan kalıptır) bfik mi cereyan etmiş oluyor?
  olmuyorsa da saçma... çünkü aynı zamanda oluyor.
  bir standardı olsa bunun; mesela var olan bir başlık bkz olarak verilirse, bfik olmasa?
  "bfik olmasın" diye yarak kürek başlık açana "özensiz başlık" notu düşülür o zaman... siz de not düşmekten geri kalmamış olursunuz böylece.
 • yazdıkları bi fike benzemiyor anlamında bi kısaltma.
 • en kafaya göre ya da daha doğrusu siyasi görüşüne göre çaylak etmenin bir numaralı yolu, arapçasıdır.
 • moderasyonun keyfiyet unsurunu doruğa çıkartan bir suistimal gerekçelendirmesi. sözlük konuşma dilinde başlık doluyken, siz konuşma dilinde bkz. verince, eğer bkz.'lanan başlık boş ise hazır olun moderatör size bundan dolayı güzel bir abuse notu çakabilir. eğer sizin sosyal çevrenize falan hakim değilse, sizin verdiğiniz bkz nin klasik bir kalıp olduğunu falan anlayamaz, şuna bak soktuğu lafı bakınız içinde vermiş der.

  örnek:
  başlık: ben pipim ful simetrik
  entry: bkz. amma attın yahu

  şimdi burada amma attın yahu boş bir bkz ve sözlükte daha önce dile yerleşip oturmadığı için durum size patlıyor. (bkz: yok öyle bişi) yazsaydınız, 2003'te birisi orayı doldurdu diye yırtacaktınız! muhtemelen bu tür başlıklarda belki tehlike olmaz ama:

  işin en can sıkan yani, bu gerekçenin kullanılmasında rastgelelikten öte, yazdığız başlıktaki dünya görüşünüzün etkili olduğu kokusu gelmesi. öyle çok gaz ve heyecanlı arkadaşların dadandıkları başlıklarda özellikle dikkat etin, çünkü ispiyonlanma yoluyla (legal olduğu halde) moderatör'e gider entry'niz, sonra da entry kurtulur siz kurtulamazsınız.
 • bir çok sözlük yazarının farkında olmadığı olay. çok fazla çarpıtılmaya müsait bir durum, başlığı, yazılanı, bazen aradaki ufacık nüansı, nükteyi anlamadan ispiyon eden taocudur, kasıtlıdır, gıcıktır.

  edit : ispiyonlanmıyor sanırım. ispiyonlamak için doğru seçeneği bulamadım zira.
 • moderatörlerin, yazdığınız "kötü" bir entry için tarihçenize düştüğü notlardan biri.
  mod ekibi, legal olsa bile "kötü" yazılmış entry'leri silmiyor ama tarihçemize not olarak düşüyor olmalı.. zira ilgili entry'i, yazdıktan 1-2 saat sonra kendim silmiştim. ama bugün farkediyorum ki, benim silmemden önce bir mod arkadaş notu düşmüş tarihçeme..
  sözün özü, entry'niz silinmemiş olabilir ama kötü yazar olduğunuz tarihçenizde bu şekilde belirtilmiş olur..