şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün hakkında detaylı bir sunum yapılan spacex projesi.

  tek parça, çoook büyük ve tamamen yeniden kullanılabilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=tdux3ypdvwi

  an itibariyle daha falcon heavy bile fırlatılmamıştır.
 • elon musk in yeni cilgin(seni cilgin sey*) projesinde kullanacagi uzay araci.
  ilgili duyurular bfr:spacex
  bu da elon musk in instagramdan yaptigi aciklama

  fiyati
 • ilk seferini yaptığı vakit acaba güzel ülkemizde gündem ne olacak?

  tanım: dünyadaki herhangi iki nokta arasındaki seyahat süresini maximum 1 saate düşürecek roket şeysi. üstelik adından da trollük akıyor. (bkz: big fuckin rocket)
 • (bkz: big falcon rocket),
  (bkz: big fucking rocket)
  big love rocket'ı da andırmamış değildir.

  "hem mars'a gitmek isteyecek, hem de mars'a gitmeye gücü yetebilecek bir milyon çılgın nereden çıkacak?" diyorsanız veya "mars'a gitmeyi kim ister ki?" gibi düşüncelere kapılıyorsanız, yanılıyorsunuz. bunun çılgınca bir düşünce olduğu zaten bellidir. yenilikler, bu tür çılgınca düşüncelerle yapılır.

  elon musk, mars'a gitmeye gücü yetebilecek bir milyon kişi yaratamaz fakat mars'a gitmek isteyecek bir milyon kişi yaratabilir.

  projenin başarıya ulaşması için, bu ikisini nasıl kesiştirecek?

  şu anda elon musk'ın amacı; mars'a gitmek isteyen insan sayısını arttırmak. eğer mars'a gitmenin insanlar için uygun ve güvenli olduğunu, ve geri dönüşün mümkün olduğunu insanlara gösterebilirse, gücü yetenlerin çoğu kendiliğinden "gitmek isteyenler" grubuna dahil olacaklardır. tabi nasa'ya bakan elon; görüyor ki 5 kişilik bir mürettebatın mars'a gönderilmesinin bedeli 50 milyar dolar. bu da bir kişinin 10 milyar dolara geleceği anlamına geliyor. elon, gidebilecek insan sayısını yükseltip, işi 500.000'e mal ederek (maliyetin 1 / 20.000'i), uçakla gidilse biletin 1.5 milyon dolar tutacağı bir mesafeyi nispeten ucuza getirmeye çalışıyor. tabi başarıya ulaşıldığı takdirde, roketler daha da geliştirilecektir ve fiyatlar da 100.000'lere kadar düşürülecektir.

  spacex'in yenilikleri uzay yolculuğu maliyetlerinde tam bir devrim yaratma sürecindedir. falcon 9, spacex roketlerini yeniden kullanılabilir hale getirmek için yapılan bir deneme çalışmasıdır. 2020'lerin başlarındaki tüm mevcut spacex araçlarının ve uzay aracının yerini, bfr'ın alması planlanıyor.
 • stage 2'nin adı starship olarak değiştirilmiştir;

  https://twitter.com/…usk/status/1064740713357750272

  booster'ın adı da super heavy olmuş, fazla düz mantık geldi bana... ayrıca yıldızlararası seyahat yapamayan yıldız gemisi mi olur lan? elin uzaylısını güldüreceksiniz bize.