şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: osho)
 • osho'nun bir biyoterör suçlusu olduğunu biliyor muydunuz?

  "1985'te komşu eyalet dalles’te eyalet seçimlerini etkilemek üzere biyolojik silah kullanmaktan hüküm giymiş. (komşu eyalette bir restoranın salata barında salmonella kullanınca abd’nin teyit edilmiş ilk kimyasal veya biyolojik silah saldırısı olmuş.) o salata barı yüzünden insanlar (751 kişi) zehirlenmiş ve (45’i) hastanelik olmuş.
  böylece oregon komünü çökmüş, müritleri “dinsiz bir din” denen (“rajneeshism”) kitaplarını yakmış, o da dini lider olduğunu inkâr etmiş.
  avukatları yetkili mercilerle görüşmüş ve tecil olunan 10 yıl mahkûmiyet kararı, 5 yıl gözaltı, $400,000 para cezası için anlaşmış ayrıca abd adalet bakanının izni olmadan ülkeye 5 yıl süresince bir daha girmemeyi taahhüt etmiş (21 ülke ise kendisini engellemiş, almamış)"

  https://salmonellaweekly.wordpress.com/…ror-attack/

  https://gir.im/…ki/1984_rajneeshee_bioterror_attack

  (bkz: wild wild country belgeseli)

  https://medium.com/…çlusu-osho-üzerine-60e3fb618b4c
 • sözde amerikan demokrasisinin kışkırtması sonucu "terör" eylemleri gerçekleştiren kommün.netflix belgeseli izleyerek ve biraz da araştırma yaparak edindiğim bilgiye dayanarak adamların anayasayı herhangi bir şekilde ihlal etmemelerine rağmen sadece hristiyan değil diye çeşitli baskılara maaruz kalmışlar ve karşılık vermeleri sonucunda terör grubu diye anılmışlardır.

  adamlar resmen kendi hallerinde takılıolarmış yerleştikleri antelope bolgesi sakinleri rahatsız olmuşlar neden sebebi yok.yore halkından vatandaşlara soruolar neden rahatsız oldunuz diye adamların verdiği cevap uluorta seviştiklerini düşünüyoruz veya amerikan adetlerine uymadığını düşünüyoruz falan oluo.saçma sapan sebepler sunuyolar.

  amerikada "bile" olsan farklılığı sevmeyen bi yapısı var insanoğlunun barındırmak istemeyince yasa falan hikaye barındırmıolar seni.
 • itibar edilecek bir adam değil, guruyum ayağına milleti istismar etmiş bir herif.
  https://www.bbc.com/…82107?ocid=socialflow_facebook
 • osho adıyla bilinen ünlü guru.
  mezar taşında: "never born never died, only visited planet earth" yazar.

  muhtemelen dünyada yaşamış en çok kitap okumuş insanlardan biridir. dinler tarihi ve insan psikolojisi konusunda oldukça bilgilidir. doğunun zen anlayışını batı tarzda bir üslupla yoğurup kendi inanç sistemini kurmuştur. ona göre insan mutluluğu çevresinde değil kendi içinde ve varoluşun kendinde aramalıdır. seks gurusu diye çok aşırı ahlak sahibi amerikada yaftalansa da inanç anlayışı itibari ile sekse zaten karşı değildir. yani diğer dinler gibi seksten uzak durun diye bir anlayışı olmadığından dolayı seks hayattaki ufak bir detay gibi kalıt. osho için önemli olan varoluş mucizesidir. ağaç, ırmak, kuş, insan, sevgi, seks, bilgelik, aydınlanma, meditasyon bunların hepsi bir bütündür. oshoya göre insan mutluluğa ancak egosundan, hırslarından arınarak varoluşu anlayıp içindeki özü keşfederek kavuşabilir.

  zengin adamın gurusu diye amerikada aşağılanmıştır ancak söylediklerinde haklıdır. şöyle ki insan sürekli maddi zevkler peşinde koşar; para, şan, şöhret, prestij, konfor, seks, drugs, rocknroll. ancak bunlara sahip olan insanlarda bile içteki eksiklik boşluk hissi devam etmektedir. işte insanoğlu gerçek mutluluğun dışarıda olmadığını ancak maddi zevklerin doruğuna ulaştığında anlayabilir ve maneviyata yönelir. bu zenginlerin manevi tercihi amerikada osho olmuştur. o yüzden kendisine aşağılama amaçlı zengin adamın gurusu, seks gurusu gibi yakıştırmalar yapılmış kendisi de haklısınız diyerek gülüp bunları onaylamıştır.

  kısa zamanda oldukça sadık müritler toplamış,( müritleri kendisine 100e yakın rolls royce bağışlamış kendisi de bunları kabul etmiştir. zaten oshonun inanç anlayışına göre rolls royceları reddetmesi için bir neden yoktur. izinden giden müritleri amerika oregonda tamamen kendi kuralları olan kendi kendine yetebilen, herkesin turuncu elbiseler giydiği bir şehir kurmuştur. (rajneeshpuram). kendisi daha çok ruhani lider tarzında, toplumla konuşmayı kesip meditasyon yaparak şehirde ikamet etmiştir.
  inanç sistemi amerikada çok mürit toplayıp bölgesel seçimleri etkileyecek kadar gücünü arttırınca federaller başına musallat olmuş, medya tarafından kendisine korkunç bir karalama kampanyası başlatılmış, sonrasında eften püften bahanelerle tutuklanıp amerikayı terk etmeye zorlanmış bir rivayete göre de tutukluyken zehirlenmiştir. çünkü tutuklanıp serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra hastalanıp vefat etmiştir.

  kendisini kitaplardan tanıdım, hayata bakışımı değiştirdi ilham kaynaklarımdan biri oldu. hatta yaşam tarzımda ciddi değişiklikler yapıp daha mutlu bir insana dönmeme sebep oldu. ara ara hayattan çok bunalınca okurum kitaplarını iyi gelir.
  favori osho aforizmalarım:
  "hırs, egonun açlığıdır"
  "arzulama ve ulaşacaksın "
  "banane diğerlerinden"
  "sadece aptallar aynı hatayı tekrar tekrar yaparlar"
  " rüyalar sizin yaşanmamış hayatlarınızdır"
  olayı yeni din gibi de düşünmeye gerek yok ben tanrıya inanan biri olarak da gayet zevkle uyguluyorum öğretilerini.
 • (bkz: wild wild country)

  rajneesh hindistan'da hukum giyme ihtimaline binaen 1981'de oregon'a kacarlar ve snyanesslerin yasadigi rajneeshpurami kurarlar. 4-5 yillik sancili oregon donemi sonrasi 1985te amerikayi terkeder. ıki yil sonra 1987'de hindistan'a geri doner.

  cok guvendigi personal sekreteri sheela rajneeshpuram'i bir gun terkeder ve kurduklari muhtesem sehir rajneeshpuram'in cokusu baslar.

  dikkatimi ceken sey, osho'nun rolls royse aski, pahali saatlare, mucevherata ve lukse duskunlugu. wild wild country'de bir yerde 20 tane rolls royce'u oldugu soyleniyor