şükela:  tümü | bugün
 • abd kökenli union carbide firmasının hindistan'da bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan 3 aralık 1984 günü yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazını dışarı atması sonucu 18.000 kişinin ölümüne, 150.000'den fazla insanın zehirlenmesine neden olan, çevresel etkileri çernobil faciasından bile korkunç olan kaza.

  (bkz:http://www.greenpeace.org/…iz-ocu-un-goemuelmesi-bh )
 • yaşanmış en büyük ve en acı sanayi faciasıdır. ama çarklar çok iyi işletildiği için etkileri halen sürmekte olan bu felaketten dünyanın büyük kısmı bihaberdir.
 • "parayı veren düdüğü çalar" prensibinin işlediği felaket.

  amerikan kapitalist sınıfı, göz göre göre gerçekleşen bu kıyımdan haberdar olmamı istemiyordu. okuduğum marksist bir kitapta denk geldim ve varlığından bugün haberdar oldum.

  ek: bu kıyımın sorumlusu kapitalist işletme hâlâ çalışıyor ve ceo hiçbir bir hesap vermeksizin abd'de ikâmet ediyor. bhopal'de boğularak ölenler beyaz, zengin ve amerikalı değildi çünkü. seçici geçirgen vicdanını siktiğimin orospu çocukları.
 • daha geçen hafta hakkında nat geo'da bir belgesel yayınlanmış felaket. olayı gene komplo teorilerine bağlamayın, ilgisi olan herkes tarafından bilinir. olay gerçekleştiği zaman tüm dünya televizyonları da bangır bangır vermişlerdi haberlerini. neden çernobil gibi hatırlanmıyor sorusunun cevabı örtbas edilmesi değil etkilerinin çok dar bir alanda görülmesi, global bir çevre felaketine dönüşmemiş olmasıdır.
 • (bkz: bhopal)
 • yeni haberimin oldugu felakettir. sosyalist sistemde olsa 1000 kere gozumuze sokulurdu!
 • kapitalizmin acimasiz yuzunu yuzumuze tokat gibi carpan aci olay. bir kimyasal kaza dusunun yaklasik 20.000 kisi oluyor ve onbinlerce kisi ciddi sekilde sakat kaliyor. ve bu kazanin sorumlusu union carbide sirketi felaketin baslangic donemlerinde gazin icerigini, ticari sır oldugu nedeniyle aciklamiyor.

  bu ne demek? insanin akli dahi almiyor...

  ucc sirketi 450 milyon usd, gunumuz miktarina gore ~1 milyar dolar felaketten etkilenenlere odemis, kisi basi bu miktar 1,000 doları bile bulmamis, duzgunce dagitilamamistir.

  felaketin diger acı kismi ise bhopal kentindeki doktorlarin yetersizligidir. kimyasallarin etkilerinden bihaber olan doktorlar, binlerce hastaya goz damlasi yada agri kesici verip yollamislar, ölümler ve sakat kalanlarin artmasindan sorumlu olmuslardir.

  siz hala lokal diyerek kendinizi avutun, insanlik tarihinin en rezalet olaylarindan biridir

  (bkz: metil izosiyanat)
 • bhopal felaketi, union carbide/dow chemical ve efsane "yes men" eylemi allahım sana geliyorum diyerek tekrar analım: http://www.youtube.com/watch?v=liwlvbro9ei