şükela:  tümü | bugün
 • 5 aralik 1927 cambridge,abd dogumlu su anki tayland krali.
 • gelmiş geçmiş krallar arasında en ilginci diyebileceğim bir insan.

  saksafon çalan, bilgisayarda müzik compose eden, resim yapan, grafik tasarımla uğraşan, hava fotoğrafçılığna gönül vermiş, tayland'ın her köşesini gezip her yerdeki tüm halkla konuşarak "o bölgeye özel" çözümler önermeye ahdetmiş bir kimse. rama ix olarak da biliniyor.

  ayrıca yeryüzünde kendisine ait patentleri olan [yapay yağmur makinası, hava filtreleri vs] tek kraldır.

  1946 dan beri kral olmakla en uzun süreli görevde kalan monark olma sıfatını da elinde barındırır.

  politikaya karışmaz, görevi sadece "önerilerde bulunmak" ve halkın ruhani liderliğini yapmaktır. geliştirdiği "yeni teori" adlı "herkes kendi evinin bahçesini şöyle yapsın böyle yapsın" temelli yaklaşımla 15 sene içinde tayland'ın batı ekonomisi tarafından tarumar edilmiş köylük arazilerini yeniden canlandırmayı başarmıştır.

  politikaya hükümeti süresince yalnızca birkaç kez karışmış, bunlardan birinde kanın gövdeyi götürdüğü iç çatışmalar sırasında, kapışan iki grubun liderlerini televizyonda önünde diz çöktürüp halktan özür diletmek suretiyle barışı sağlamıştır.

  1950'lerde tayland devlet radyosunda "kralın saati" adı altında bir müzik programı da yapmıştır.

  kendisiyle ilgili çok daha detaylı bilgilere http://bangkokpost.net/king2000/ adresinden ulaşılabilir.
 • 60 yıllık iktidarında 18 darbe görmüş olan tayland kralı..yaşadıklarıyla bizdeki süleymanları bile geride bırakmıştır..ne kanuni bu kadar hükümranlık sürdü ne demirel bu kadar darbe gördü,gerçi demirel biraz yaklaşmıştı her ikisine de ama..
 • tayland'da resimleri her yerdedir, hakkinda kotu konusmak kanunen yasaktir ve basinizi ciddi belaya sokar, arabalarda i love my king cikartmalari gorursunuz, sinemalarda film baslamadan once adulyadej'i oven kisa bir propaganda klibi gosterilir ve izleyiciler bu klibi ayakta izlerler, krali sembolize eden sari flamayi pek cok evde, is yerinde, caddede asili gorebilirsiniz. taylandlilarin buyuk cogunlugu kendisine samimi sekilde sevgi ve saygi besler, tayland'in (kor topal da olsa) demokratiklesmesinde ve kalkinmasinda cok onemli rol oynamistir.
 • konustugum tailerin ugrunda olebileceklerini soyleyecek kadar sevdikleri ve saygi duyduklari kral. 65 yildir ulkenin basinda ama kimse kendisinin gitmesini istemiyor. uzun suredir hastanede ve anladigim kadariyla kendisinin bir ayagi cukurda. ondan sonra oglunun basa gelmesinden korkuyor herkes, cunku hem oglu hem de kizlari halk tarafindan sevilmiyor. ne diyelim, budha basimizdan eksik etmesin kendisini.
 • hakkindaki wikipedia sayfasi tayland'ta yasaklidir:
  "this url has been blocked by a court order or it could have an affect on or be against the security of the kingdom, public order or good morals."
 • dünyanın en zengin monarkı.

  http://time.com/3904003/richest-royals/
 • servetine ilişkin iddialar tayland hükümeti tarafından sürekli yalanlanır. halen hayattaki monarklar içinde en uzun süre tahtta kalan bu kişidir. hakkın rahmetine kavuşursa bu unvan ıı. elizabeth'e geçecek, ikisi bir hayatta kalma yarışı veriyor olabilir bu unvan için... ne de olsa krallık, kraliçelik dediğin unvan uğruna yaşamak demek... yıl olmuş 2015 insanların uğraştığı şeylere bakın, kraldır, kraliçedir. geçtim ekim devrimi'ni daha fransız devrimi tam nüfuz edemedi dünyaya...
 • an itibariyle 70 yildir tahttadir.

  duzeltme: 9 haziran 1946'da tahta cikmis. henuz 69 yil 10 ay 13 gun olmus.

  ölüm editi: 70 yil 4 ay 4 gun.
 • gun itibariyle tayland'da butun etkinliklerin iptal edilmesiyle 'vakit geldi' dedirten kral. iki gun once saglik durumu agirlasmisti bugun herhangi bir aciklama yapilmadan yollar kapandi, etkinlikler iptal edildi.

  takipteyiz.