şükela:  tümü | bugün
 • en geli$mi$ ve en guclu far teknolojilerinden biri. b-xenon ismi uzun ve kisa farlar icin iki ayri xenon ampul kullanilmasindan gelir. xenon farin dalgaboyu ve dolayisiyla maviye yakin olan rengi gune$ i$igina cok yakin oldugundan gece suru$unde kar$idan gelen surucunun gozunu almaz ve yansimayi en aza indirir.
 • bi-xenon teknolojisinde sanıldıgının aksine cift xenon ampul kullanılmaz. maharet mecektedir. biraz iscilik biraz da para ile (500-600 milyon lira civarı) bi-xenon her araca uygulanabilir.
 • bi xenon farlarda genel kaninin aksine tek adet xenon gaziyla calisan ampul bulunur.
  kisa veya uzun huzme arasinda geci$ler oldugu zaman mercek oncesinde bulunan bir adet yansitici sayesinde i$igin kisa huzme veya uzun huzme olarak dagitilmasi saglanir.

  http://www.geceucusu.com/…aynagi/xenon/bixenond.jpg

  link'deki $ekil incelenerek cali$ma mantigi daha rahat incelenebilir.
 • gereğinden çok güçlü olduğunu düşünüyorum.trafikte uzunları kullandığım zaman herkes üstüne alınıyor ve ya kimse üstüne alınmıyor.neresi var yok aydınlanıyor.
 • bmw'lerin 5 ve yukari serilerinde onumuzdeki senelerde standart olmasi beklenen guzellik. kendinizi polis gibi hissedebiliyorsunuz yolda, harika bir aksesuar..
 • fabrika çıkışlı orjinal bi-xenon ile sonradan yapılan bi-xenon arasında fiyat farkından başka farklar da mevcut.

  öncelikle, fabrika çıkışlı standartlara uygun bir bi-xenon far sadece ampul ve mercekten oluşmuyor. farlar normal halojenden çok daha kuvvetli olduğu için bazı yaptırımları veya uygulamaları da beraberinde getiriyor.
  standartlara uygun bir xenon farda, farlar yükseklik ayarını otomatik olarak yaparlar. bunun için aracın amortisörlerine bağlı sensörler bulunur ve bu sensörler yardımıyla aracın yük konumu belirlenerek xenon farın yükseklik ayarını otomatik olarak yapar. ayrıca, xenon far ışık demeti yansımalara hassa olduğu ve herhangi bir engel ile karşılaştığında yansıma yapmaması için kesinlikle mercekli far ile kullanılmalı, ve otomatik far yıkama sistemi olmak zorundadır. belli aralıklarla siz sileceklere su attığınızda çok tazyikli bir şekilde farlarında yıkanması gerekmektedir.

  işte orjinal yapılan veya fabrika çıkışlı bir bi-xenon sistemi bu yüzden sanayide takılandan hem çok daha maliyetli hem de çok daha pahalıdır. evet kar oranı yüksek olabilir ama işin sadece bir mercek ve xenon sistem ile bittiğini düşünmemek gerek. çoğu araçta fabrika çıkışı bi-xenon alınmazsa sonradan bu sistemeleri yaptırmak zordur, kimse de yaptırmaz zaten.

  ancak bir diğer önemli not ise, orjinal olmayan bi-xenon sistemlerin aslında trafikte yasaklı olduğu ve bundan sonra muayenede kusurlu sayılacağını da belirtmek gerekiyor.
 • sonradan araçların farlarına uygulanabilinen ampul çeşididir, bu ampulleri ayarsız bir şekilde taktırıp trafikte dolananları kızılcık sopası ile dövmek gerekir hatta sırf bu tiplere inat sis farlarımın ampullerinin bunların en güçlüleri ile değiştirip karşıdan gelenlere gözlerin gözlerine çakasım var ve son hattamı da aracımın arka tamponuna da bunlardan taktırıp arkadan uzunlarını yakıp gelenler için kullanmak istiyorum.
 • bir çok insan bi-xenon ile xenon arasındaki farkı bilmiyor, hatta uzun ve kısalara xenon ampulü takıp bi-xenon oldugunu sananlar da az değil. sinyal ampulum patladıgı icin bir elektrikciye gittim, orada bir adam ustaya uzunları yaktıgımda neden birden patlamıyor bir süre ısınmasını bekliyorum diye dert yanıyordu. mercek dönüşümü yapmayı bilmeyen usta sırf daha fazla para kazanmak icin adama bi-xenon diye mercek dönüşümü yapılmamış xenonları takmış. tabi adama anlattım ne yapması gerektiğini ama usta da bu durumdan pek hazzetmedi. araç sahibi farkında değil ama bu aracın cayır cayır yanmasına da neden olabilir. sadece bu değil tesisat ya da elektronik tablo da yanabilir. yapılması gereken cok basit, halojen fardan xenon kit dönüşümü sağlıklı değil, zira merceksiz xenon trafikte hem kendinizi hem de diğer insanları tehlikeye atmanıza neden olabilir, en sağlıklısı mercek modifiyesi yoluyla xenon a geciş yapmaktır. bu konuları iyi bilen biri olarak merceksiz xenonları arabalarına takmakta beis görmeyenleri uyarmak yetmiyor bence yasaklanması en doğrusu.
 • aslinda kisa ve uzun uzun farlar icin ayni anda tek ampul ve mercekten isik veren, sadece kisa farlar acikken fotograf makinasi diyaframi benzeri bir mekanizmayla mercegin bir bolumunun perdelendigi xenon far*mekanizmasidir. siz uzun farlari yaktiginizda gerceklesen olay, ilave bir ampul yakmaktansa, hali hazirda yanan ampulun önündeki perdeyi kaldirmaktir. o yüzden gece selektör yaptiginizda sifir gecikmeyle simsek cakma efektini bu kadar iyi vermektedir.

  mercedes c/e serileri, volkswagen touareg/phaeton, ford mondeo'da kullanilan ilk örneklerinde selektör yapildiginda devreye giren yardimci halojen ampullerle birlikte gelse de, sonraki modellerde bütün mekanizma tek tabanca xenon mercegiyle gelmektedir.

  ama bu beyaz güzellik inanilmaz bir enerji israfiyla beraber gelmektedir. alaninda lider olan osram, hella ya da philips'in kullandigi enerji tasarruflu bi-xenon ampuller dahi far basina 25-50 watt arasi enerji harcamaktadir ve günümüz (5-10 watt harcayan) led farlarina göre enerji verimliligi oldukca düsüktür.

  ayrica renk sicakligi 4500 kelvinden fazla olan farlar icin far yikama ve otomatik yükseklik ayari zorunlu oldugundan üreticiler icin bu kurallardan muaf olan led farlara göre ciddi ek maliyetlere sebep olmaktadir ve bu sebeple yavastan terk edilen teknolojidir.

hesabın var mı? giriş yap