şükela:  tümü | bugün soru sor
 • süper dayanıklılık, yetenek ister tamam anladık. ama neden şimdiye kadar kimse hedef yerine çaktırmadan rakiplerini topuktan vurmayı akıl edemez? demek ki zeka gerektirmiyormuş bu spor.
 • duatlon ile karistirilmamasi gereken spor.
 • kayaklı koşu* ile bildiğimiz tüfekle nişancılığı birleştiren harika spor.
  genellikle 2 veya 4 atış arası bulunan bir koşu gibidir. bu atışlardan bazıları yatarak, bazıları da diz üzerinde olur. her atış sırasında yarışçının 5 hedefi vurması gerekmektedir eğer vuramazsa bir şekilde zaman ya da ekstra tur olarak cezasını çeker, yarış sonunda en kısa zamanda parkuru bitiren birinci olur.
 • bu spor ilk kez norveç-isveç sınırında çalışan norveçli askerler tarafından kullanılıyor. uzun sınırda hızlı kaymak ve iyi nişan almaları gerektiği için her gün çalışma yapıyorlarmış. daha sonra 1960 yılında olimpik oyunlarının içinde yer almış.
 • futbolumuzu bu hale getirenlere teşekkürler, fenerbahçeyi bu rezil duruma sokanlara minnettarım, sayenizde tanıdım. ne güzel bir spormuş be, üstelik gerçek spor be, dayanıklılık, yetenek, beceri istiyor, devamlı çalışma istiyor. sümküren, tüküren, aslında beş para etmez adamların bir gol attıktan sonraki binbir şaklabanlığını izlemektense, on kilometre kar üstünde, soğukta mücadele ettikten sonra, bitiş çizgisini geçip, diller dışarda, eller belde ya da yere yığılmış, kırmızı yanaklı hatunlar daha bir güzelmiş. oh be.
 • bu sporu izlemek insana gerçekten keyif veriyor. özellikle takım yarışmaları çok eğlenceli ve son ana kadar heyecan dolu oluyor. kış sporlarını izlemekten pek keyif almam ama biathlon farklı. konsantre, hız, dayanıklılık hepsi var. insanların o nefes nefese kalmış haliyle atış yapmaları ve bu atışlarda yaşanan tribündeki coşku gerçekten görülmeye değer. favori sporcum ise ole einar bjorndalen olan spordur. biathlon izlediğim ilk günden beri yarışan bu norveçli yaşlı kurt formunu bulduğunda hala ön sıralarda bulunabiliyor.
 • (bkz: biat etmek)
 • akp'lilerin en sevdiği spordur. hele rte bayılır.
 • 18. yüzyılda iskandinav ülkelerinin sınırlarındaki askerlerin talimleri sonrası ortaya çıkmış bir spordur. erkeklerde 1960 california, kadınlarda ise 1992 abberville ile ilk defa olimpiyatlarda yarışılmıştır.

  biatlon nedir? biatlon sporu
 • sprint: kadınlar 7.5km erkekler 10km mesafede yarışır. 3 tur atılır, biri yatarak atış, ikincisi ayakta atış ve üçüncüsü atışsız olmak üzere. katılımcılar belirli mesafelerle yarışa başlar. yani yarışı son tamamlayan aslında birinci olmuş olabilir.

  pursuit: bir önceki yarışta (ki genelde sprint olur) elde edilen zaman farkına göre katılımcılar yarışa başlar. ikinci ile birinci arasında 2 saniye varsa, ikinci birinciden 2 saniye sonra başlar yani.

  kadınlar 10 km erkekler 12.5 km mesafede yarışır. 5 tur atılır, ikisi yatarak, ikisi ayakta, son tur da atışsız olmak üzere. sprint'in aksine, bunda tam bir yarış ve mücadele havası vardır. ayrıca nişancılığın önemi daha yüksektir.

  mass start: herkesin aynı anda başladığı disiplin. kadınlar 12.5km erkekler 15km'de yarışır. turların dağılımı pursuit'te olduğu gibidir.

  individual: kadınlar 15 km, erkekler 20 km yarışır. yarış 5 turda tamamlanır ve sırayla uzanarak, ayakta, uzanarak ve ayakta atışlar gerçekleştirilir. ceza olarak tur değil, süre ekleme vardır. katılımcılar 30 sn arayla yarışmaya başlar.

  relay: bayrak yarışı. 4 farklı oyuncu, kişi başı 3 turda yarışır. mantık aynı, bir ayakta bir uzanarak atış. diğerlerinden farkı 5 atış tutturamazsanız, 3 mermi hakkınız daha vardır ama bunları teker teker silaha yükleyip atarsınız. bunlar da tutmazsa ceza turları atılır.