• biber ve seker ikilisinin agirlik verdigi bir tur salcadir. ve uzak dogu, ozellikle tai mutfaginin en leziz soslarindan biridir. zevke gore bir de holly basil veya feslegen aromasi ile birlestiginde, cizbiz pisen eti tadina tat katiyor. buharda pismis tatsiz tussuz pirinc lapasini bile damakta biraktigi lezzet yuzunden yedirdikce yediriyor. tek kusuru yapilmasi zahmetli. ve fakat her ne kadar evde yapilan ile ayni lezzette olamasa da, market raflarinda, bu leziz salcaya rastlamak mumkun. ingilizcede chilli jam olarak gecer.

kitaplardan, tanidiklardan vs. buldugum en iyi tarifeyi paylasmak istedim ( sabri ve meraki olan muhakkak denesin );

1,5 kilo kadar iyce nar gibi kizarmis kirmizi sivri biber

300 gr kadar cin biberi veya arnavut biberi ( taze olmasi gerekiyor biberlerin )

8 orta boy, ince kiyilmis sogan.

15 dis iri, yoksa 30 kadar kucuk dis sarmisak

1 litre zeytin yagi haricinde herhangi bir siviyag

300 ml tamarind ( suda ezilmis ) yoksa cok az limon tuzu veya iki limon suyu

1,5 fincan seker

biberler mikserde boza haline getirildikten sonra, bir tencerede ince kiyilmis sogan ve sarmisak cok agir ateste transparan renk alincaya kadar pisirilir, cekilmis biber ilave edilir. 12 saate yakin bir zaman cok agir ateste ara sira karistirilarak pisirilir. seker, limon ilave edilir, 2 saat daha agir agir pisirilip, temiz kavanozlara bosaltilir. buz dolabinda saklanir. stir fry et yemekleri yaparken, bolca kiyilmis feslegen ilave edilir salcaya ek olarak.
  • yeşil sivri biberden yapılmışını yediğim, ismini duyunca garipsediğim sonra aşık olduğum reçel. biberinde reçelimi olur demeyin, deneyin. hele acı biber ile enfes bir tat.
  • şeker yerine yanlışlıkla tuz* koyarsanız turşu elde edeceğiniz reçel çeşidi.
  • urfa ve çevresinde biber salçasına reçel denir, içinde şeker yoktur.
  • urfa'da evlerin belli başlı yiyeceklerinden biri.
  • acılı jelibondan sonra bana ne deseniz şaşırmam. bildiğin jelibonun öyle böyle değil ama manyak acılı olanını yapmışlar. ben de 'aa biber şeklinde ne ilginç, hem de ne güzel kırmızı' diye yediydim. böyle hem acı hem tatlı, beynim yandı resmen. sonra da çöpe attım tabi.
    netice olarak, acılı değilse yiyebileceğim bir reçeldir. ekşi-tatlıya her zaman varım ama acı-tatlı benden uzak olsun.
  • reçeller içinde çok farklı olan, bambaşka olan bir çeşittir. aslında kırmızı et yanında bir sos olarak kullanılır.

ilk lokmada önce tatlı bir lezzet alır, birkaç saniye sonra da bu durum acıya döner.

bir yakınımın basit tarifine göre;

5 adet kapya biber,
    5 adet chili biber,
    1 bardak toz şeker.

biberler küçük küçük doğrandıktan sonra bir bardak toz şeker üzerlerine serpiştiriliyor. yaklaşık dört saat bu vaziyette beklemeli. bu sürenen sulanan biberler kısık ateşte pişiyor. sonra parça biberler el blenderında püre haline geririliyor. sonra kavanozlara alabilirsiniz.

ancak biberler doğranırken mutlaka eldiven kullanın, elleriniz cızırdıyormuş.
  • uncle roger sevmez.bu yuzden gizli tuketimi farzdir.
hesabın var mı? giriş yap