şükela:  tümü | bugün
  • tek garip olan ben miyim bilmiyorum fakat her türlü yemekte domates salçası daha çok hoşuma gidiyor, ev yapımıda olsa markalıda olsa biber salçası pek sevmiyorum domates salçası her türlü daha güzel değil mi ya ?

tanım: bir karşılaştırma
  • farkli iki lezzetin gereksiz karsilastirilmasi. domates salcasi daha hafif, daha tatlimsi yiyeceklerle uyumludur. biber salcasiyla ise daha keskin, daha rustic tatlar yakalayabilirsiniz. farzi misal domates salcasi, karabiber ve feslegen karisimini kizarmis ekmege surerek dilimlerce ekmek yiyebilir, biber salcasiyla yaptiginiz kuru fasulyeninse tadina doyamazsiniz.
  • hazir salca ise
    domates tatli ama kimyasal kokulu
    biber eksi ama dogala daha yakin kokulu
    olur
    o nedenle hazir domates salcasini cig yemekten sakiniriz.
    biber salcasini sur ekmege gotur.

hakiki ev yapimi ise biber salcasi domates diye bir sebze icat olunmus diyebilir.

biber salcasinin lekesini nah cikarirsin, domatesi iki citile tamam.
  • biber salçası aslında salça olmadığı için denk olmayanların karşılaştırmasıdır. salça, domatesin fiziksel değişime uğramış halidir; yani salça diyince kafamızda canlanan şey domates salçasıdır. bu fiziksel değişime bir ad verdiğimizi düşünelim, mesela ezinti. o zaman domates ezintisi salça olurdu. biber ezintisi de salçadan tamamen bağımsız, sadece biber ezintisi olurdu. yani, biber salçası aslında salça olmadığı için ondan salçaymışçasına bir performans bekleyip, sonra da domates salçası varken, biberinki gereksiz demek tam bir haksızlıktır, hak yemektir.
  • ben hep %50 karıştırdigim için ikisini, beni enterese etmeyen kiyaslama.
  • domates salçası tat verir.
    biber salçası renk verir.
  • biber salçası ezer geçer.
  • biber salçası (bkz: nikon)'dur domates salçası (bkz: mamiya sekor)
  • biber salçası gibi ekmeğe sürüp marsta koloni kurmaya giderken yiyecek olarak götürülebilecek bir yiyeceği nasıl domates salçası gibi vasat bir makarna sosuyla karşılaştırabiliyorsunuz?