şükela:  tümü | bugün
 • kan dolaşımını hızlandırmanın yanı sıra, zihni de açan bitkidir. antik yunan'da öğrencilerin başlarına biberiyeden yapılma taçlar taktıkları ve taze biberiyeyi tütsü olarak yaktıkları bilinmektedir.
 • antik yunan ve roma'da sadakat sembolü.
  ophelia'nın hamlet'e unutulmamak için uzattığı dal.
 • bir çay kaşığı ile üç tane zeytin yaprağı 10 dk demlenip içilirse vücuttaki yağları idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. ayrıca migrene iyi geldiğini de öğrendim, üç gündür içiyorum çayını yapıp.

  tam migren kürü ise şöyle, bir su bardağı su kaynatın. su kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini kaynayan suya ilave edin. 4 dakika kısık ateşte kaynatın. 4. dakika dolduğunda ocaktan indirip ılımasını bekleyin. ılıyınca, süzerek yudum yudum için. ilk hafta her gün 3 kez taze hazırlanıp biberiye kürü şeker ilave etmeden içilmeli. ikinci haftadan sonra günde sadece 2 kez taze hazırlanarak bir ay boyunca içilmeli.
 • öncelikle (bkz: #17355322)

  aynı isimde iki bitki var. başlıkta kimisi hoş aromalı rosemary denen otu anlatmış kimisi de kavonozda satılan acı biber turşularını.
  aman diyim biberiye ile banyo tarifini yanlış anlayıp bir tarafınızı kabartmayın.
 • kokusu hafızayı güçlendiren bitki. ingiltere'de 66 kişinin katıldığı bir testte katılımcılar iki gruba ayrılıyor, birinci grup biberiye kokulu odada ikinci grup kokusuz odada bir hafıza testine tabi tutuluyorlar. yapılan testte biberiye kokulu odadaki katılımcılar biberiye kokusu olmayan odadaki katılımcılardan daha iyi bir sonuç alıyor.
  rosemary test
 • hic sevmem sanirdim. denememi$tim. ev arkada$im penguen marka biberiye tur$usuyla geldi ve yemek olana kadar bi kavanoz yedik. sonra bagimlilik yapti. 3 hafta sonra evin hertarfi cerez niyetine yedigimiz biberiye tur$ularinin kaplariyla dolmu$tu ki, penguen firmasi urunun kalitesini bozdu ve biz monoton hayatimiza geri donduk.
 • bütün ilkbahar ve yaz boyunca soluk-mavi renkli çiçekler açan, 1-2 m yüksekliginde, kisin yapraklarini dökmeyen bir bitki. gövdeleri dik ve çok dallidir. yapraklari mizrak gibi, etli ve yesil renklidir. çiçekleri dallarin uçlarinda, yapraklarin tabanlarinda bulunur. meyveleri esmer renkli ve findiksidir. kusdili olarak da bilinir.
  yapraklari ile bundan elde edilen yagi kullanilir. yapraklari ve çiçekli dallar yaz mevsiminde toplanir ve açik havada kurutulur. yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yag, tanen, aci maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. mide ve barsak uyaricisi, idrar söktürücü ve safra artirici etkisi vardir. uçucu yag, uyarici olarak haricen kullanilir. birçok preparatlarin terkibine girer. ayrica hazimsizligi gideririr. çarpintilari keser. yarimbas agrilarini (migren) keser. idrar ve adet söktürür.
 • biberiyeli banyo, yorgunluğu alır, enerji ve canlılık verir.

  nasıl mı?: kuvetinizi sıcak su ile doldurun, küçük bez bir torbanın içine doldurduğunuz biberiyeleri de küvete atın, 10 dk. sonra siz de küvete dalın. bu arada su ılımaya başlamıştır, 15-20 dk. kadar yapacağınız banyonun canlandırıcı etkilerini göreceksiniz.
 • ayrica bahcelerde cit bitkisi olarak da kullanilir..
  (bkz: bush)
 • latincesi 'rosmarinus officinalis' tir..

hesabın var mı? giriş yap