şükela:  tümü | bugün
  • sacima dal dal takip gezebilirim bununla. nefis kokuyor. tazesine tapiyorum neredeyse.
    yalniz tansiyon yukseltiyormu$, tansiyon sorunu olanlar abartmasin. bir de hamilelere yasakmi$ zira du$uk yaptirabilirmi$.
  • çayı insanı fena işetiyor. hastayım evde de ıhlamur yok, biberiye buldum kaynattım. iki gündür evden dışarı çıkmadığım ve yemeden içmeden kesmediğim halde yarım kilo vermişim. nasıl ödem attırdıysa demek...
  • kokusu hafızayı güçlendiren bitki. ingiltere'de 66 kişinin katıldığı bir testte katılımcılar iki gruba ayrılıyor, birinci grup biberiye kokulu odada ikinci grup kokusuz odada bir hafıza testine tabi tutuluyorlar. yapılan testte biberiye kokulu odadaki katılımcılar biberiye kokusu olmayan odadaki katılımcılardan daha iyi bir sonuç alıyor.
    rosemary test
  • akdeniz coğrafyasında çeşitli evlerin balkon ve bahçelerinde rahatlıkla bulunabilinen lezzetli bir bitkidir. isim benzerliği sebebi ile sık sık cin biberi ile karıştırılır.
  • patlıcana da pek yakışır arkadaşı naneyle.
  • latince adı "rosmarinus officinalis" olan, ülkemizde kıyı ege ve akdeniz bölgelerinde doğal veya kültürel olarak yetişebilen, kış ve erken ilkbahar dönemlerindeki dona hassas aromatik bir bitkidir. türkiye'de rosmarin, kuşdili gibi isimlerle de anılır.
  • bir çay kaşığı ile üç tane zeytin yaprağı 10 dk demlenip içilirse vücuttaki yağları idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. ayrıca migrene iyi geldiğini de öğrendim, üç gündür içiyorum çayını yapıp.

tam migren kürü ise şöyle, bir su bardağı su kaynatın. su kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı biberiye bitkisini kaynayan suya ilave edin. 4 dakika kısık ateşte kaynatın. 4. dakika dolduğunda ocaktan indirip ılımasını bekleyin. ılıyınca, süzerek yudum yudum için. ilk hafta her gün 3 kez taze hazırlanıp biberiye kürü şeker ilave etmeden içilmeli. ikinci haftadan sonra günde sadece 2 kez taze hazırlanarak bir ay boyunca içilmeli.
  • anadolu köylerinde dolaşan bir söze göre biberiye kekiğin yeğenidir.
  • türkiye’de biberiyenin yayılışı yaklaşık 8850 hektardır. genellikle akdeniz bölgesi ülkeleri diğer dünya ülkelerine ihraç etmektedir. ülkemizde yaklaşık ortalama 328 ton biberiye ihracat edilmektedir.

hesabın var mı? giriş yap