şükela:  tümü | bugün
 • tehlikeli, çok tehli bir şey, kan çıkartıyor. en azından alışkın olunan bıçaklara uygulanmamalı, bu alışkanlık eşiğini geçecek bir bıçak kontrolsüz bir zarar verici haline gelebiliyor.

  ne dürttü bilmiyorum, evde ne kadar bıçak varsa biledim. gaza gelip yeni bir kesme tahtası aldım, e havaya da girmiş oldum, sen misin tv'de program yapan neşeli aşçılara özenen, sebzeleri kesen.
  bilanço: 2 gün arayla 2 parmağımda derin kesikler. işaret parmağım tırnağı ile birlikte kesildi, oraya buraya takıldıkça ne çok acıyormuş, tırnak sökmek etkili bir işkence yöntemi imiş evet. bugün de 2. kaza oldu, çok derin bir et parçası yerinden ayrıldı, dikişlik sanırım. yara bandı yetişmiyor. imdat.
 • nefreti anlatandır.

  kısaca...

  kansızdır, kullanan sadece öç alma isteğini açıklar alenen.

  köreltmeye çalışmaz o isteğini, daha da biler, saplayana kadar da devam eder.
 • gerekliliktir, zira -kesme işi için sınırsız güç uyguladığınız- kör bıçaklarla elinizi kesme ihtimaliniz daha fazladır. diğer yandan, kötü bir bileyicinin bıçakları çizik içinde bırakmasından sonra sinir içinde öğrenmeye başlayabileceğiniz aktivitedir. en azından benim için öyle oldu. işin ehli insanlar şuraya birşey yazmamış, meydan boş iken öğrendiğim kadarını yazayım. farklı kör bıçak problemleri farklı araçlarla çözülür:

  masat: bıçak keskin ama keskin kenar düzgün değilse, ör. kemik/kılçık nedeniyle yamulduysa kullanılır. tabi bunlar hep teorik bilgi, bıçağın ağzını bozmadan ve el kesmeden masat kullanabilmek profesyonel beceridir diyebiliriz.

  sert çelikten bıçak bileyiciler: bıçağın ağzı düzgünce ama keskinlik biraz azalmışsa yardımcı olan aletler bunlar. sivri bir kurşunkaleminiz var, biraz yazdıktan sonra yazısı kalınlaştı ve tekrar ince bir yazı istiyorsunuz diyelim. böyle durumlarda kullanılan bir araç bu. fiyat ve ergonomi avantajı nedeniyle amatör mutfaklara en kolay girebilen araçtır. günü kurtarır, bir biley taşı değildir.

  biley taşı: masat gibi kullanımı el hüneri isteyen bir araçtır. çok etkili bir araçtır, kavanozu açmaktan ağzı tırtık tırtık olmuş bıçakları düzeltmenizi sağladığı gibi çok güzel bıçaklarınızı körleştirebilir. bıçağı üzerinde sabit ama bıçağın tipine göre değişken açıda gezdirerek işinizi görebilirsiniz. bıçakları tek taraftan bilenen insanlardan* değilseniz bıçağın her iki yanına aynı hareketi yapmanız gerekiyor. bunlar söylemesi kolay yapması çok kolay olmayan şeyler. bıçağı sabit açı ile tutabilmek için çeşitli ürünler var, hiçbirini kullanmadım ama denenesi şeyler.

  zımpara: bir biley taşı ile tüm bileme işinizi yapıp çıkamazsınız, kabasını-incesini farklı kalınlıkta taşlarla yapmanız gerekir. ince biley taşları ucuz değil. restoranı veya kasap dükkanı olmayan biri olarak ince işlerde bileme taşının etrafına sardığım zımparayı kullanıyorum. 1500 ya da 2000 zımpara ile parlak bir bilenmiş kenar elde edebilirsiniz. diğer yandan zımpara kalın bileme taşlarının alternatifi olamaz (sanırım), bıçaktaki çok kaba çapaklar zımpara kağıdını yırtıp atabilir.
 • şöyle pratik bir yöntemi de mevcuttur.
 • meditasyon gibidir
  saatlerce yapabiliyorum.
 • çentik oluşmaması için iki tarafa da eşit ölçüde yapılmalıdır.
 • sabah başlayıp evdeki tüm bıçakların üstünden geçiyorum. dört - beş saatimi alıyor yavaş yavaş, acele etmeden yaptığımda. evde yaklaşık yirmi bıçak var kaliteleri değişkenlik gösteren. hepsini jilet gibi yapana kadar uğraşıyorum. ev arkadaşlarıma da mesaj atıyorum bıçakları dikkatli kullanın diye. alıştılar zaten. gerçek bir terapi benim için. resmen en çok sevdiğim şeylerden biri bu hayatta körelmiş bir bıçağı jilet keskinliğine getirmek.

  bugün fallkniven'in cc4 taşı geçti elime. iki hafta sürdü amazon'un getirmesi. bugüne dek dc4 kullanıyordum. şunu diyebilirim ki cc4 gerçekten müthiş bir taş olmuş bıçak bilemek için. gördüğünüz yerde alın. abd fiyatı $25 civarı. türkiye'de satılıyor mu bilmiyorum; ancak satılıyorsa gerçekten evladiyelik bir taş olduğu için kaçırmayın.