şükela:  tümü | bugün soru sor
  • acımasız çalışma şartları, düşük maaşlar, zalim yöneticiler, fazla mesailer, her yere mantar gibi açılan mühendislik bölümleri, adam kayırmaca, yeğencilik, staj işlerinde bile usülsüzlük, güvenlik önlemi alınmayan çalışma ortamları...

    bu ve benzeri koşullardan yaka silkmiş yurdum mühendislerinin derdini dile getiren cümle. maalesef ki türk mühendislerini kimse müteahhitleri, kodomanları, taksi plakası sahiplerini, yandaşları koruduğu gibi korumaz.
  • tmmob, emo, imo gibi çakma topluluklar değil de gerçekten mühendislerin hakkını korumayı hedeflemek için kurulmuş bir dernek tarafından söylenmesini dilediğim cümledir. memleketimizde böyle bir dernek olmadığı için de söylenmesi pek mümkün görünmeyen cümledir aynı zamanda.
    türk mühendislerinin sokağa dökülmesinin sebepleri arasına yalnızca koca koca binalar dikilmek suretiyle ülkenin geliştirilmeye çalışılması da eklenebilir. adam yıllarını verip uğraşıyor, akışkanlar dinamiğiydi, görüntü işlemeydi, sayısal haberleşmeydi, sayısal tasarımdı, sonlu elemanlardı vs. kasıyor fakat mühendislik adı altında yaptığı şey almanya'dan, çin'den gelen ürünleri monteleyip, autocad'de, catia'da, solidworks'te iki tane parça çizip üç kuruş para almak. aselsan, roketsan, havelsan, tübitak gibi iyi kötü mühendislik yapılan yerlerin sayısı gerçekten mühendislik yapmak isteyen mühendislerin isteklerine yanıt verecek kadar fazla değil.