şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doktorların çorba parasıdır.
 • (bkz: bicak yarasi)
 • az önce muayene olduğum devlet hastanesinde doktorun "hasteneyi ayarlarız ben de el emeğimi alırım" cümlesi ile karşı karşıya kaldığım durum. bir nevi işçilik ücretiymiş yani. devletten alınan maaş ne için alınıyor acaba?

  bu işlere giren doktorlar ve bu doktorları savunanların ileri sürdükleri bir konu doktor maaşlarının hakettikleri kadar yüksek olmaması. bense bundan gayetle şüpheliyim. bu paradan çok ahlakla ilgili bir durum daha ziyade. doktorların maaşları şimdikinin altı katına çıkarılsa bile hala bu adamlar bu paraları almazlarsa da şerefsizim.
 • bazı doktorların hipokrat yemini yerine napolyon yeminiyle mesleğe başladığını gösteren uygulama.

  öncelikle doktor muayenahanesine gitmeyip de doğrudan hastaneye giden insanların süründüğü, muayenehane'ye uğrayıp bir gün sonra hastaneye giden insanların ise bir gün önce ödedikleri 9 haneli paraların hürmetine kapılarda karşılandığı bir düzen içerisinde çok da yadırgamamak lazım.
 • sadece eli bicak tutan (kbb, uroloji, genel cerrahi, ortopedi, vs) ve devletten maas alan hekim grubunun grubunun ameliyat edecekleri hastalardan veya yakınlarından aldıkları ücret; dahili branşlar alsa alsa stetoskop parası alır hastalarından.
 • 07.01.2005 tarihinde devlet hastanesi göz servisinde bir arkadaşım karakt operasyonu oldu. arkadaşım devlet memuru dolayısıyla devlet her ay emekli sandığına harcamaları için bir sürü para yatırıyor. ancak ameliyat için gidildiğinde bahse konu insan müsvettesi doktorlar ameliyat günü vermiyorlar. neden özel muayenehaneme gel diyor ve devletin hastanesindeki malzemeyle ve görevli olduğu zamandaki yapacağı iş için 5*60tl =300 tl talep ediyor muayene parası haa sakınaldanmayın bıçak parası almıyorum diyor adi yaratık. aynı gün 11 ameliyat yaptı bu zat ve 11x300 ytl bağlantı kurdu velhasıl bizim acından öldüğünü iddia eden zatımız aylık 41.000ytlortalama kar ha ciro değil yapıyor. sorsanız maaş az diyecek şerrrrrrrrefsiz ancak 2.300 ytl maaş alıyor+ 7.356 ytldöner sermaye alıyor gerisini siz hesaplayın. bunlar yanlış ve dur demek lazım devletin hastanesi, devletin aletleri, devletin hemşiresi, devletin zamanı, kısacası toplumun milletin . ye bitir. ne yapmak lazım? konuşmak lazım. nasıl millete anlatalım? yanlış kazanç olduğunu, kamuoyuna bildirelim. bunu toplumsal mesele halina getirelim. çünkü bunun çözümü toplumsal tepki ve yasal düzenlemelerle olacaktır. öyle az maaş alıyoz ayağınıda bıraksınlar az almıyorlar. toplumda 350 ytl asgari ücret alan var. 9.000ytl alıp ağlamasınlar. adamın canınıda sıkmasınlar. bir de tehdit ediyorlar. ''ben olmasam ölürsün kör olursun'' vesaire . adamı üzen esas mesele ne biliyormusunuz? hasta halinde arkadaşımı para almak için muayenehanesine çağırması. yapacağı tetkikler hastande yapılıyor. hasta hastande yatarken kaldırıp para için... bak kafam attı. ben olsam ağzıma geleni söylerdim. velakin arkadaşımın sağlığı sözkonusu. arkadaşlar konuyu görüşelim bunlara gereken dersi verelim
 • (bkz: kan parası)
 • sağlık bakanı recep akdağ'ı "bıçak parası çok ciddi bir suçtur,tecili yoktur. başına böyle bir olay gelen, derhal alo 184’ü arayıp şikayetçi olsun, sonuç alamazsa bana gelsin"dedirten olay.

  http://www.hurriyetim.com.tr/…~1@nvid~617528,00.asp