şükela:  tümü | bugün soru sor
  • http://www.haberturk.com/…eliyat-icin-500-tl-istedi

habertürk haberine göre, varis ameliyatı için 500 lira talep etmiş ve şikayet üzerine çıktığı mahkemede 5 ay hapis cezası almış doçenttir.

bıçak parası elbette sıkıntılı ve kanun dışı bir uygulama. ama hayatını hastanelerde hasta bakarak geçirmiş, doçent unvanı elde edecek kadar mesleğinde yükselebilmiş bir cerrahı sonuçlarını bile bile ve ettiği hipokrat yeminine rağmen 500 liraya tamah edecek duruma düşüren sistem ve onu yaratanlar utandı mı sizce? çünkü öyle bir memleket ki burası; ehliyet kursu eğitmeni doçentten, döner ustası öğretim görevlisinden, kabzımal doktordan fazla kazanıyor.

gelen tepkiler üzerine edit: vermek istediğim temel mesaj şu: kamu sağlık hizmetlerinin bokunun çıkarılması sistemin özelleşmesi ve kemer sıkma politikaları sonucu oldu. bu bıçak parası uygulamasına verdiğiniz tepkiyi (eni konu linç) özel sağlık kuruluşları yaygınlaşırken verseydiniz bu "bıçak parası" kültürü bu kadar yaygınlaşmayacaktı. zira cinin şişeden çıktığı ve sağlığın "parası olanın düdüğünün çaldığı" bir sektör olduğu algısı bu sayede perçinlendi toplumda. ben doktor değilim. aşağıdaki entry'lerde örneklendiği gibi, bir yakınımın müşkül durumunda benden bıçak parası istese bir doktor, kendimi tutamayıp ful kontak girişebilirdim. ama bu durumun sağlık sektöründe berbat politikalara dayandığı ve suçlunun 3-5 doktor olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. sağlık sistemi biz vatandaşların doktor döve döve, hapse ata ata, sözlükte linç başlata başlata ıslah edebileceği bir şey değil. tekrarlıyorum, tepki yanlış noktaya yönlendiriliyor.
  • bunun 3-5 bin isteyeni 10bin isteyeni de var.
    adaletli hakime saygılarımızı sunarız.
    kimse gazeteci diye hapse girmeyecek doktor diye hapse girmeyecek diye birşey yok.
    çatır çatır milleti yolarken iyi.
    yargılanmaya gelince ben doçentim yok.
  • kaç 500 tl arkadaş? bunun tek seferlik bir şey olduğuna inanan ağır saftır. duyar kasmaya gerek yok cezasını çekecek doçenttir.
  • 5000 liradan fazla maaş alan bir adam (doç. dr+ cerrah- 5000 liradan çok daha fazladır da biz 5000 diyelim) 500 liraya tamah edecek duruma düşüyorsa o onun sorunu. gitsin ekonomi 101 dersi alsın önce.

adamın işlediği suçu "ama yaaa yazık parası yok , sistemin suçu hep :((( ) diyerek acındırmayın.

edit: çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncüde ezerler çekirgeyi. bir de binlerce hastayı tedavi ettim böyle bir olaya karıştığım için pişmanım demiş. kim bilir kaç asgari ücretle geçinen aileyi yoldu kim bilir.

tanım: karaktersizdir.

zorunlu edit: tamam vurmayın biliyorum en az 10k+ aldığını. doktoru aklamaya çalışanlar için ufak yazayım demiştim. nerden dedim 5k diye. 10k okuyun siz onu. yeşilim sönmedi bugün.
  • 1. deneyimsiz ise deneyim için çalışması ve böyle bir talebe girmemesi

2. deneyimli ise kurumdan ayrılıp özel sektöre geçmesi gereken doktordur.

ha, kamu'da cerrahlık yapılacak iş değildir. dermatoloji filan yapmayacaksan, tus'u bırak pratisyen kal, kafan rahat olur en azından.
  • darısı profesör olanlarının başına
    (bkz: ilhan paşaoğlu)
  • 500 liraya tamah ettiği için sistem suçlu yani. neyin kafası kardeş bu.
    kaldı ki devlet zaten sağlık sisteminin paralı olması için elinden geleni yapıyor şu anda, buna rağmen devlet hastanesinde çalışıp bıçak parası istiyorsa doçentimiz ayıp etmiştir.
  • (bkz: yetmez ama evet)

tabipler odasından da ilgili doktor için kınama bekliyoruz. tabi oradakiler kralını yapmıyorsa....
  • nedense şaşırmadığım olay ama herkesi genellemeye gerek yok sanırım.

kamuda bir cerrah vardı seneler önce ismini hatırlamıyorum gerçi. şimdi özel hastaneye geçmiştir belki.

bıçak parası halk arasında kabullenilmiş bir şey sanırım. rahmetli amcamın ameliyatı olacağında babam doktora bıçak parası teklif etmişti , adam dövecekti bizi neredeyse. ''ben paramı devletten alıyorum zaten.'' diye. ha burada yediğimiz üç beş fırça daha var ki onları yazmıyorum.

iyi insanlar az kalsa da hala yaşıyor beyler.
  • içerde bıçak dayayıp sikerler inşallah. (bkz: yetmez ama evet)