şükela:  tümü | bugün
 • uslup ve style'in turkcesi.
 • (bkz: bicim)
 • (bkz: stylistics)
 • (bkz: biçembilim)
 • biçimin hem kulak hem goz tirmalayani.

  bicim asagidaki anlamlara gelirken:
  1-dış görünüş, şekil
  2-yakışık alan şekil, uygun şekil
  3-herhangi bir şeyin benzeri
  4-sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form.
  5-tarz
  6-manzumelerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil.
  7-biçmek işi.

  bicem sadece uslup anlamina gelmektedir. o nedenle, fikrimce, kullanilmasi
  sadece bir tercih meselesidir, bilinc degil. bicem kullanacaginiz yerlerde bicim kullanirsaniz ayiplanmazsiniz merak etmeyin cunku bicim, bicem anlamini da kapsayan daha zengin bir kelimedir.
 • biçem, biçim'in bir alt kümesi değil, tam aksine biçim ile içerik kavramlarının birbirinden ayrılmaz bir şekilde, o biçemin yaratıcısına has bir oranda kaynaşmasıyla oluşmuş organik bir bileşimdir. daha anlaşılabilir olması için biçem = biçim + içerik gibi basit bir şekle de dökülebilir, ancak akademik amaçlar haricinde unsurların bu kadar kolayca ayrıştırılmasına biçembilimde hoş gözle bakılmaz, çünkü organik nitelemesine aykırı düşen bir uygulama olur bu. bilhassa leech ve short gibi neredeyse "mekanik" bir çözümleme anlayışına sahip olan dilbilimciler, sözdeki biçemin matematiksel ve istatistiksel yöntemlerle öğelerine ayırılabileceğini savunmuş, yazar ve şairlerin biçemlerinin formüle edilebileceğini iddia etmiş; bunu da ingiliz edebiyatı'nın birtakım "has" örnekleri üzerinde uygulamaya dökmüşlerdir. dilimizde de sait faik'in, vüsat o bener'in eserleri biçemsel çözümlemeye tabi tutulmuş metinlerdendir. tüm bunlar dikkate alındığında, biçeme biçim demek ya da ikisini karıştırmanın ayıplanmayacağını savunmak, üstelik bir de buna dair kişisel teminat vermek sadece biçemin anlamını hakkıyla kavrayamamış olmakla açıklanabilecek, nurtopu gibi bir hatadır.
 • biçmek. mahsun kırmızıgül öyle bir türkü böğürürdü.
  ooorak getiren biçem
  ooy gızlar naz eylemen.
 • (bkz: tarz)
 • biçimi bir ad gibi, biçemi ise bir eylem gibi düşünmekte yarar vardır. biçimde bir öznedense nesneden bahsederken (biçim sahibi), biçemde bir özneye gönderme söz konusudur (biçimi veren). ama gerçekten de organik bağ kilit açıklamadır. biçem'de biçim, içerik ve beraberliklerinden ortaya çıkan aşkın durum ((bkz: gestalt)) hep birlikte düşünülmelidir. öte yandan biçim bir analize tabi tutma sonucunda görebileceğiniz bir şeydir ve biçim sahibi olanın malzemelerinden yalıtılmış bir şekilde o malzemelerin nasıl toparlandığına işaret eder. tabi istisnalar hep mevcuttur arkadaşım, zira bazen biçem biçimin ta kendisiyle bütünleşmeye giderken, bazen biçim olduğu gibi içeriğin kendisi olur; çünkü niye, biz burada kasa kasa tanımlamalar yaparken, bu tanımları okuyanlar tanımları birbirlerine yamaya yamaya yeni tanımlara zorlamak zorundadır bizi ki bir süreç hep varolsun, biz de yeni bir nesil ya da dünyada yeni birer insan olarak yaşadığımızı hissedelim. zor iş tabii sizden öncesi ve sonrasından kendinizi ayırmak zorunda olmak. neyse ne diyorduk? evet, biçim biçem biçom biçam**...