şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hasat zamani bugdaylari bicen, sapindan ayiran ve bugday saplarini paketleyip balya yapan devasa tarim araci.
 • ekin biçen*, döven*, taneleri ayıran, samanı* bağlam veya balya durumuna getiren makine. sanki doğrusu "biçer döver" gibi. (bkz: neye göre kime göre).
 • (bkz: biçerbağlar)
 • memleketimizde genelde john deere marka olur bunlar...
 • memleketimizde yıllar yılı kağnılarla ikame edilmiş takım taklavat.
 • antalya'nın, korkuteli ilçesinin, küçükköy köyünün geçim kaynagı olan makinalardır.
  zira 500 nufuslu köyde inanması güç ama 60-70 adet çeşitli marka ve modelde bicerdöver mevcuttur.
  kıs mevsiminde bu makinalar is yapmadıgından, koyde park halinde beklemektedirler.daha once 9 tonluk bu dev makinayı görmeyenler bu koye geldiklerinde gordukleri manzaradan ürkebilirler.
  anason mahsulunun bir numaralı döveridir.bu mahsulu bicmez ama bicilmis anasonu doverek tanelerine ayırır.
 • sap yiyip saman sıçan alet.

  hemen hemen tüm biçerdöverlerin götünde parazit gibi bir adet station renault 12 dolanır. genelde 01 plakalıdır. ekibin şefi , muhasebecisi takılır genelde bu arabada.

  sarı ve kabinli olanlar ( ki bunlar clayson'dur) köyün çocukları için efsanevi araçlardır. tarlaları clayson'a göre daha eski olan yeşil john deere ile biçilen çocuklarla dalga geçilir.

  küçükken çok özenirdim biçercilerin yaşantısına. nisan'da yola çıkıyolar ; eylül , ekim'e kadar gezmedikleri yer kalmıyor diye düşünürdüm. amma dayılarımın yanında tarlaya gittiğimde gördüğüm manzara benim bu hayallerimi unutmama neden olurdu; çünkü bu 4-5 aylık süre içerisinde 2-3 kere anca banyo yapabiliyorlar.
  yemek desen tarlasını biçtikleri ailelerin yaptığı yemekleri yiyorlar. yatacak yer desen , biçerin sapları öğüten kısmını yani tabla kısmını taşıdıkları römork içinde yatıyorlar. (yalnız ben buna şimdi dahi razıyım; ne demek lan geceleri harman yerinde yatmak! mis mis mis. yıldızlarla başbaşa. sürekli yıldız kayar , göktaşı kayar. ayın iki dağın arasından doğuşunu izlemek ne demek!)
  genelde muhabbetleri tatlıdır. tarlada, dağ armudu ağacı gölgesinde çay içmesi çok keyifli insanlardır.

  o yüzden çocukluğumda, biçer ve biçerciler ayrı bir yere ve tada sahiptir.
 • kızıma göre çimendöver.
 • sikeratar gibi birşey.
 • yıl içinde sahibine ve şoförüne deli paralar kazandıran bi araç bu. harman zamanı geldiğinde uzun yollar katettiklerinden dolayı şoförsüz çalışmak sıkıntı yaratır sahipleri için. kendileri de iyi kazanır, şoförüne de sağlam para yedirirler. soför dediğimiz adam zaten 3 bin tl'den aşağı maaş almaz. ceplerinde mutlaka parlaiment ya da marlboro bulunur. zira engebeli arazilerde kullanması bir hayli zor olduğu için, kaliteli şoför bulmak da zor oluyor. her araba veya traktör kullanabilen adam biçerdöver kullanamıyor zaten, ustalık istiyor bayağı.

  hemen züğürt olarak bir hesaplama yapalım:

  bu devasa aracın sahipleri genelde ekin sahibiyle oturur, dönüm başına 8tl için anlaşır. geçen sene ankara-konya ve civarı arazilerde fiyat böyleydi. başka bölgede nasıl bilemem.

  şimdi,

  1 dönüm = 8 tl

  bu küçük hesaptan adamların deli paralar kazandığını hemen çıkartamayız. yıl içinde kaç dönüm arazi biçtiklerine bağlı birazda. ama ortalama bir hesap yapacak olursak eğer:

  1000 dönüm biçmiş olsa bu adam (ki sadece 1 haftasını alır) iş bitiminde 8 bin tl'yi direkt cebine koyar. 1-2 bin tl bakıma, mazota gitse, 3 bin de şoföre bayılsa cepte kalıyor 5 bin. nerden baksan yine iyi. ama sadece yaz ayı için iyi para. bu adamlar sezonluk çalıştığı için yılda en az 2000 dönüm araziye giriş yapmaları lazım.

  çoğu biçerdöver sahibi için 1000-2000 dönüm arazi hiçbir şeydir. zira yıl içinde 30000 dönüm yer biçenler oluyor. bu da eder sana 160 bin tl temiz para.160'ı böl 12'yene yaptı? 40! mhp'nin 40. yılı kutlu olsun. ahah şaka tabi. ayda 13.5 bin tl'ye yakın maaş yapar aga. on-üç bin te-le! doktoru, avukatı kazanamıyor lan bu rakamı yılda... yav hadi küsüratını siktir et. çünkü yıl içinde müthiş masraf çıkartıyor bu araçlar. bir kayış kopsa(ki bu çok rastlanan bir şey) hem zaman hem para kaybı oluyor. 10 bin tl de lan. kimin aylık maaşı bu kadar allasen? ama gelin görün ki bu biçer sahipleri genelde station renault 12 ile aracının arkasında yol alır, para nedir bilmez, sanki aylık 10 bin tl'yi kazanan o değilmişcesine ''işler kesat be abi'' demezlerse ölürler. ulan kendimi bildim bileli tüm biçer sahipleri fakir edebiyatı yaptı durdu ya la.

  biçerdöver ek işinse eğer, her yıl en az 1 daire kazandırır sana bu araç. ama tabi kredi çekip alındığı için ilk 1-2 sene oraya ödeme yapılıyor zira biçer fiyatları öyle dışarıda gördüğünüz hiçbir araçla kıyaslanamayacak türdedir. 600 bin tl'ye kadar olanları var. orta derecede bir şey istiyorum deseniz bile en az 250 bin tl'yi gözden çıkarmalısınız. düşünün ya, köydesiniz mesela. her yerde audi r8 geziyor. çıldırmaz mısınız? öyle bir şey işte bu aletin fiyatı da. cüssesine göre.