• pudra sekeri olmadan yenilemeyecek olan adana'ya ozgu bir tatli. nisastayi kisik ateste ve devamli karistirirarak yapilir. eger islem aksatilirsa nisasta topaklanir*. omur torpusu olan bu karistirma islemi genelde "evin kucugunu keklemek" yontemiyle yaptirilir:

anne : - say bakalim kac defa karistirinca kivamina gelecek
    kucuk kek : (bir saat sonra) - 627 defa anne...
  • adana yöresinde yaygın olan gül şerbeti ve rendelenmiş buz ile yapılan ilginç ve güzel bir tatlı türü.
  • allam bismillah töbe töbe yarappi...

sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylarda mı daha iyi durur burada mı bilemedim tam. bana bi haller oldu da.

haftasonu ilk kez gittiğim adana'da bu meretin ismini duydum, cafe ora diye bi mekanda da yedim. iyi fena bişey değil. beğendim hatta, özellikle gölgede 35 derece sıcakta göynümü serinletti. yanında meyvesi, dondurması falan, hoş... mekan ise pek acayıptı, girişi bicici gibi üst kata çıkınca gayet konser ortamına müsait kocaman bir bar, balkonu ise yine basit bir cafe balkonu.

henüz mekanın esrarı kafamda dolanırken, bugün sözlüğü açtığımda karşıma otomatik olarak gelen entry ve başlık dumur etti, mal gibi kalakaldım. dikkat çekerim; (bkz: #4004885)
    neden 7 yıldır bir kez bile bu başlıktan bir entry çıkmadı da karşıma yedikten iki gün sonra çıktı ha?
    oha töbe bismillah yaa.
  • yaz boyunca dilim ve dişlerim pembe gezmeme sebep olan mükemmel tatlıdır.
    kısmetse bu bayramda 86 tabak yemeyi planlıyorum. özledim be sözlük :(
  • insanların ya sevdiği ya da sevmediği bir tatlıdır..ilk denemede bir daha yenip yenmeyeceği belli olur..nişastanın tatsızlığı ve ağız içinde anlamsızca dağılışını pek çokları sevmez..dileyen sırf serinlemek için rendelenmiş buz üzerine şerbet döküp yiyebilir..bazı yerlerde içine meyve parçacıkları koyarlar ki yeni tat arayışlarını takdir etsek de bici bicinin aslı nişasta+buz+şerbet+gülsuyu birleşiminden ibarettir, öyle sevilir, öyle yenilmelidir..
  • seyyar satıcılardan yenmesi makbuldur...cafelerde yemeyiniz beceremiyorlar...
  • adana sıcağında buz gibi yiyince iyi gidiyor işte. buzlu tatlı. başka bir numarası yok. hiç bir adanalı da "bizim bici bicimiz var yesen çok seversin" diye övünmez zaten.
  • tatlı değildir.

adana mersin gibi yerlerde yazın sıcağında götünden solumaya başlayınca yediğin birsey işte. adana'da abartılan birsey degil.
  • pudra şekeri yerine şireyle (şıra değil) yenirse mükemmel olan bir tatlı türü. mersin'de şireyle yapılır, pudra şekeri kullananı hiç görmedim. buzun üstüne kan kırmızısı bal gibi şireyi dökerler. içindeki nişastalara da tad verir.
    adana ve mersin'de okul önlerinin vazgeçilmez adamlarıdır bici bici satanlar. şalgam-ayran-simitçi ve de patlamış mısır-çağla-erikçilerle birlikte tabi ki.
  • insan evladı eğer çocukken yemediyse bu tatlıyı bir daha sevmesi mümkün değildir ben buna inandım. adana'ya gittiğim yaz tatillerinde en kıral dondurmadan daha çok severdim bici bici yemeyi. yıllar geçti, ankara'dan arkadaşlarımla bir görevdeyken biciciye denk geldik mersin'de. hepsi merak etti ama birkaç kaşıktan sonra "böyk yivrençmiş" yahu diyerek çöpe attılar güzelim biciyi. "la durun ben yerim onları" demeye fırsat kalmadı. ben daha ilk kaşıkta mest olmuştum. gözüm biciyi atmayan birini daha yakaladı meslektaş ekibinden şaşırdım. "birader nerelisin" dedim, "antakyalıyım gardaş" dedi. ne demeli allahına kurban.
    şimdilerde alengirli olmuş biciler, kivilisi, muzlusu, çileklisi... harbiden kokteyl kıvamında birşeyler yemek isteyen varsa baraj yolu 5.5 durak tavsiye edeceğim adres olur adana'da. ama sokakta satılan bence daima en iyisidir.
    bence çocukluğa dair en güzel bişeydir bici.
hesabın var mı? giriş yap