şükela:  tümü | bugün
 • gensys'te foo/bar muadili bir kelimeydi. geçici dosya isimleri bıcık (büyük harf) ya da .bck uzantılı olurdu. geçici değişken isimleri bicik olurdu. kişisel bir tercih de değildi şirketteki herkes bunları kullanırdı. bir tek ben hebe kullanırdım o dönem. 1998'de istanbul'a gelince hede'ye evrildi.
 • dersim tarafından bir hamur yemeği.

  malzemeler:
  hamur için:
  un
  tuz
  maya
  yeteri kadar su
  yağ
  sosiçin:
  tereyağı
  sarımsak
  ayran

  yapılışı:
  önce hamur yoğrulur ve genişce bir kaba yayılır, fırına sürülür normal ekmek gibi pişince fırından alınarak sogutulur. tepsiden çıkarmadan ekmeğin içi oyulur ve çıkan ekmek parçaları ufaltılarak tekrar tepsinin içine konur.
  sos yapılışı: sarımsaklar ezilir ve ayran ile karıştırılır elimizdeki sarımsaklı ayranı daha önce hazırladığımız ekmeğin üstüde gezdirerek ekmeğe ayranın yedirilmesi sağlanır daha sonra bir tava içine istediğiniz kadar tereyağını koyarak eritip ayranlı ekmeğin üzerinden gezdiriniz. sıcak servis ediniz.

  not: kuzey egeli bir insan evladı olarak, kuşkonmaza böyle dendiğini duymamıştım. arama motorlarında aratırken bu tarife denk geldim.
 • bazı yörelerde 'küçük' kelimesi yerine kullanılır. daha sevimli hali içinse bıcılı kelimesini uygun görmüş bu yöre halkı.
 • bazı yörelerde ceviz içi anlamında, hatta bazen de bir şeyin dörtte biri(çeyrek) manasında kullanılır. bir de şöyle bir şey var;(bkz: hıcik)
 • ugur uludag cok guzel yapar bunu, ellerine saglik.
 • uğur uludağ'ın yaptığı bıcık gibi bıcık ben ömrümde yemedim. yeri gelmişken nimete bıcık ismini koyanı da saygıyla anıyorum.
 • dersim'e has hamurişi. bıcik diyede okunabilir.

  bol tereyağlı olanı piştikten sonra herhangi bir işlemden geçmez. fırından veya küle gömülmüş sacdan çıkarıp yersiniz direk. kömbe de denir bazı köylerinde. her öğünde yenilir. ister sabah kahvaltıda tulum peyniri ile ye, ister akşam çorbanın yanında. ayran ile, kola ile, çay ile... yanında ne istersen onu iç, hepsine uyum sağlar.

  ikinci bir çeşidini loststone, #42070417 numaralı entryde anlatmış. birden fazla adı vardır onun da. bıçka sir, kiloro sir, sirkilor, sir kömbe, babuko, ve zılfet. bu isimlerin hepsi de dersim yöresinde kullanılmaktadır. bu kadar isim kargaşasının nedenini, zazaca'nın yazılı olarak gelişmemesine bağlıyorum çünkü yumurtanın bile iki farklı ismi var zazaca'da.
 • bana kömbeye benzer denip yağlı bıcık olarak söylenen, demek bıcıkmış. yağlı olup olmaması keyfe mi bağlı bilemedim. çok ömür, çok güzel olurmuş, tatmayı merakla bekliyorum.
 • tarifini de verelim bari tam olsun.

  250 gram tereyağını köpürene kadar kızdırın. 1 kilo elenmiş hamurun içine koyun ve bir kaşık yardımı ile karıştırın. iyice karışıp tereyağının soğuduğuna emin olduktan sonra bir su bardağı zeytinyağı ekleyerek elinizle top top olmuş hamurları iyice öğütün. tereyağını erittiğiniz kaba yaklaşık iki bardak kadar su koyup iyice çalkaladıktan sonra hamura ekleyin ve kısa bir süre yoğurmaya başlayın. köyde sac'ın altına koyup üstüne sıcak kül-köz takviyesi yaparak pişirirlermiş ama siz bunu yapamayacağınıza göre 200 derecede ısıtılmış fırına vererek üstü kızarıp kahverengimsi bir renk alana kadar pişirin.

  bıcik'in asıl lezzeti tereyağınızın tadı ve ne kadar karıştıracağını bilmekten geçiyor. gereğinden fazla veya az yoğurursanız taş gibi olur. kulak memesi dedikleri kıvamı yakalamanız lazım.

  su yerine süt ve yumurta koyar kaynanam. o da başka bi damak zevki. isterseniz su yerine 3 adet yumurta kırıp içine bir bardak süt ekleyerek farklı bir lezzet yakalayabilirsiniz.
 • kesinlikle soğuk yenmesi gereken tunceli yöresi yemeği. bu şekilde tüketilirse alınan lezzet %63,47 oranında artmaktadır.