şükela:  tümü | bugün
 • bascuda.com'un üyelerinin istekleri doğrultusunda aldığı isim değiştirme kararının ardından aday isimlerden biri
 • artık bascuda.com'un yeni ismi
 • artık adının bidolu olmasından dolayı "dilimize sahip çıkalım", "adımızdan utanmıyoruz", "türkçe ölmedi" gibi kampanyaları ana sayfasından duyuran ve bu tip kampanyaları desteklediğini söyleyen alışveriş sitesi. nitekim "bi dolu"'nun türkçe olup olmadığını da tartışmak lazım.
 • "dilimize sahip çıkalım" kampanyası yapıp altına da "bidolu team" olarak imza atan eski bascuda com. alışveriş yapmak için kullanıyorum ama
  (bkz: daha dun boktun bugun koktun)
 • yıllarca bascuda ismini kullandıktan sonra bir anda türkçe'ye sahip çıkmaya, işin vahim tarafı ise, onu da "bidolu" ismiyle yapmaya karar vermişler.

  (ara: akıl fikir)
 • bascuda.com 'un 1.487.359 kişinin oynarı ile seçilmiş yeni ismi...

  guide@bidolu.com 'den gelen türkçemize sahip çıkalım kampanya mesajına bu sabah işyerinde baktığımda aşağıdaki imzada gözüken "bidolu team" yazısına kafamın takıldığı ardından "eve gidince sözlüğe yazarım" dedim. (yasaklamışlar işyerinde hipneler ekşi sözlüğü). aynı maili yaklaşık 4 saat sonra evimden açınca "bidolu team" yazan yerde artık "bidolu teknoloji geliştirme ekibi" yazmaktadır. sanırsam yaptıkları ufak hatanın farkına varıp anında değiştirdiler. helal olsun...
 • eski bascuda yeni bidolu. hayır internetten güvenle ve içimize sinerek alışveriş yaptığımız bir noktaydı burası. "nerden aldın şekerim" sorusuna "bascuda yok mu ayol, hani internettekin" diye cevap verir mutlu olurduk. şimdi insan utanıyor söylemeye. bidolu... ne öyle çarşamba pazarı der gibi....
 • "ismimizi türkçeleştirmeye karar verdik" tadında bi girişimle ismini bidolu olarak değiştirme akıllılığını gösteren yöneticilere sahip site.
  allah belanızı versin diyorum, ayrıca eğer kart numaralarını verirlerse kendilerine bir adet türkçe sözlük göndermeyi vaat ediyorum, tepe tepe kullansınlar.
 • haftalardır "okul alışverişinizde fark yaratın" subjectli plastik barbi çanta kampanyası maillerine bakıp allah allah dedirten garip isimli şey. "tebrikler artık bidolu.com üyesisiniz" diye de mail atmışlar, ama mail'in hiçbir yerinde bidolu'nun bascuda'nın yeni ismi olduğu yazmıyor. üşenip de linke tıklamazsanız bu gerçeği asla öğrenemiyor ve her gün gelen plastik barbi çanta resimlerini inceleyip düşüncelere sevkoluyorsunuz. hem belki ben bidolu.com üyesi olmak istemiyorum? bascuda'yı zaten sevmem (2004 ağustosunda hiçbir yerde bulunamayan 2004-2005 çubuklu fb formasını var gibi gösterip sipariş verince 1 ay uğraştırarak en sonunda fenerium linkini kaldırmak zorunda kalmışlardı siteden) bi de üstüne böyle ismi olan bi şirketten alışveriş yapma düşüncesi bile komik geliyor. hem bidolu ne anlama geliyor, bu isim için oy veren bunca insan gerizekalı mı? yaratıcı türk zekası öldü mü?
 • tmsf 'nin el koyduğu şirket. "ismimizi türkçeleştirmeye karar verdik" in altını kazıyınca neler çıkmıştır neler..
  (bkz: bascuda com/@carlos)

  copy paste
  tasarruf mevduat sigorta fonu (tmsf), bank banka hissedarları ile bağlantılı şirketlerin yönetimine ve sahipliğine el koymasına olanak sağlayan 5020 sayılı yasayı, bu kez ünlü bir siyasetçi için kullandı.

  anap döneminin parlak ve etkili bakanı güneş taner ve oğlu kamil taner'e ait alışveriş sitesini (www. bidolu.com) işleten tank internet a.ş'nin yönetimi, tmsf'ye geçti. tmsf, söz konusu şirkete, uzan ailesi ile bağlantısını dikkate alarak sessiz bir operasyonla el koydu.

  el konulan şirket, aylık 2 trilyon liralık cirosuyla türkiye'nin en büyük elektronik alışveriş sitesiydi.

  bağlantı nereden?

  tmsf, el koyma işlemini, tank internet a.ş. ile uzanlar'ın ortak olduğu bir başka internet şirketi (filpark) arasındaki organik bağı dikkate alarak gerçekleştirdi.

  yapılan araştırmaya göre, baskuda isimli alışveriş sitesini işleten filpark'ın yüzde 80'i kamil taner'e aitti. geri kalan hisseler işe (yüzde 20) uzan ailesi'yle bağlantılı şirketler (standart telekom, rumeli holding) ile bazı şahısların üzerinde görünüyordu.

  internet sitelerinin isim hakları ise doğrudan rumeli holding'e aitti.

  kayıtlara göre rumeli holding isim hakkını kullanması için filpark'a 2006'ya kadar yetki vermişti.

  imar bankaşı'na el konulmasının ardından, 11 ağustos 2003 tarihinde, filpark, internet sitelerinin isim hakkını, ortakları arasında uzan ve taner ailesi'nin yer almadığı tank internet as'ye devretti. www.baskuda.com sitesi ise www.bidolu.com ismine dönüştürüldü. güneş taner'in oğlu ve gelini ise bidolu.com sitesinde maaşlı yönetici oldu.

  tmsf, www.bidolu.com sitesine servis sağlayıcı hizmetini veren rt.net kayıtlarını incelediğinde ise önemli bir ipucu yakaladı. kayıtlara göre, internet sitesi güneş taner'in idari sorumluluğunda yayınlanıyordu. bu bağlantı el koymanın "hukuki gerekçesini" oluşturdu.

  tmsf'den edinilen bilgiye göre, söz konusu internet sitesinin 2004 yılı cirosu 25 milyon doların üzerinde.

  anap iktidarları döneminde bankalardan da (hazine'den sorumlu olduğundan) sorumlu devlet bakanı olan güneş taner, siyasi yaşamı boyunca uzan ailesi'ne olan yakınlığıyla tanınıyordu.

  siyasi yaşamı sona erdiğinde uzan şirketlerinde danışmanlık görevi yaptığı da bilinen taner'in, zamanında imar bankası'nın etkin olarak denetlenmemesindeki rolü sorgulanmıştı.