şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir yasa varsa da bulamadım. parasıyla faturasıyla alamıyorsunuz efendim. karakoldan belge almanız lazımmış. karakol da uygun görürse belge karşılığı alabiliyorsunuz. yakıtı biten aracım için başka bir araçla mazot almaya gittik. yok heryer kapı duvar. ulan ülkeyi 5 litre mazotla yakacak olsam zaten geldiğim araçtan çeker önce kendimi yakarım. böyle bir keyfi uygulama olabilir mi. nerden alacam lan ben bu yakıtı. markette bulunur mu? sanki silah taşıma ruhsatı verecekler.

- depoyu dolduralım lütfen, 5 litre de şu bidona mazot koyabilir misiniz? aracım yolda kaldı.
    - müdürle bir görüşün (ihaleye gireceğiz sanırsın)
    - ben bişey diyemem pompacı arkadaşla bir görüşün.
    - karakolun emri var efendim bidonla satış yapamıyoruz.

edit: elim yüzüm düzgün bana veriyola diyen arkadaşların elini yüzünü ... göremediğim için yorum yapamayacağım ama haftasonu olması itibariyle spor kıyafetlerimle altımda pasat araba arka koltuğunda 6 yaşında oğlumla almaya gitmiştim.

aracıma benzin bidona mazot istedim.

istanbul da yaşanıyor olaylar. biribirine yakın 2 benzinciden 2 ayrı günde şansımı denedim. üçüncüsünü deneyemedim trafik boktandı.
  • molotof kokteyli yapilmasini zorlastirmak icin oldugu soylenen yasak. nihayetinde aptalliktir, cunku bir ise yaramaz, kucuk ince bir hortumla herhangi bir aracin deposundan dilediginiz miktarda yakiti cekip cikarabilirsiniz.

devletin vatandasini aptal yerine koydugu onlarca tuhafliktan biri daha budur yani ozetle.
  • hürriyet'te de yer bulmuş haber

[http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8605785.asp http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8605785.asp]

yalçın bayer
    ybayer@hurriyet.com.tr

bidonla benzin-mazot almanın müeyyinesi nedir bilen var mı

27.3.2008 tarihide yaşadığım olayı anlatmak istiyorum.

üniversite mezunu emekli bankacıyım, şimdi ticaretle uğraşıyorum.

konya yolu üzerinde petrol ofisi’ne (çankaya belediyesi’ne ait) gittim. küçük bir bidona ve aracıma dizel almak istediğimi söyledim. yetkili, bidona mazot vermeyeceklerini ve bu konu ile ilgili karakolun emri olduğunu bildirdi.

bu emrin benzin için geçerli olabileceğini ve karakol emrini görmek ve bir fotokopisinin verilmesi için ricada bulundum. tabii ki olmayan bir şeyi veremecekleri için ’efendim sizi balgat karakolu ile görüştüreyim’ dediler ve telefonla balgat karakolu’nu aradılar. oradan vedat isimli polis ile görüştürdüler. bidona mazot ve benzin alamayacağımı söyledi. aracım yolda kalırsa ne yapmam gerektiğini sordum. gelip balgat karakolu’dan verilecek bir yazı ile mazot alabileceğimi söyledi.

ya aracım şehirlerarası bir yolda kalırsa, ilk önce petrol istasyonuna değil karakol aramamı gerektiğini söyledim. aynen böyle olacağını bana teyit etti.

bununla ilgili yasa ve yönetmelik olup olmadığını sordum.

bu konuda fotokopi istedim, veremedi.

veremediğine göre bu uygulamanın keyfi olduğunu düşündüm.

eğer herhangi bir insan kötü niyetli olursa arabanın deposundan çıkartıp kötü amaçları doğrultusunda kullanır, diye düşünüyorum.

ortada bir sorun var; çözümü yok. bu da insanların birbirlerine olan güvensizliğinden kaynaklanıyor. vatandaşın mağdur olması umurlarında değil. ilhami çelik
  • alınamayan yakıt cinsi mazot değil benzindir. mazotla molotof yapamazsınız yada herhangi başka bir patlayıcı. siz hiç üzerine mazot döküp yakarım ulan kendimi diyen adam gördünüz mü ? varsa da şapşiktir zaten.

ayrıca şehir içindeki çoğu istasyon bu tarz yakıt vermezken şehir dışı bölgelerde yada kontrol ve denetimin nispeten daha zayıf olduğu yerlerde alabilirsiniz
  • benzin istasyonlarının müşterilerden küfür yediği tek uygulamadır.
  • ruhsat fotokopisi ile pek rahat olarak alınabilir.
  • söylentisini duyduğum lakin daha karşılaşmadığım yasakımsı uygulama. istanbul'da yakıt bitmesi sonucu birkaç kez yolda kaldım ve sorun yaşamadan istasyondan benzini aldım. hatta birinde benzin bidonunuda istasyondan aldım.
  • paraniz ve pet siseniz varsa ankara'da basiniza gelmeyecek olan durum.
  • "il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin
    sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir" maddesi üzerinden bazi valiliklerce uygulanmasi istenen şey. kendisine ait bir kanuna bagli degildir.

özellikle akaryakıt nakletmek için üretilmiş benzin bidonu olmadığı zaman istasyonlar benzin vermiyorlar. bununla birlikte plaka numarasi girmeden akaryakıt akışını sağlayamayacak yakıt pompası düzeneğine işlem, kişinin adı soyadı girerek gerçekleştiriliyor.

ve hatta kimlik fotokopisi isteyen var.

genelge, khk ve bildirilerle yonetilen bu başıboş ülkede oldukça normal.