şükela:  tümü | bugün
 • westfalen eyaletinde bulunan bir alman kenti.
 • plaka kodu 'bı' olan almanya'dan bir şehir.
  nordrhein-westfalen'de yani almanya'nın kuzeyinde yer alır. ren nehri'nin bir kolu bu şehirden de geçer. teutoburger ormanları ünlüdür.
 • sıkıcı bir alman kenti.
 • nordrhein-westfahlen eyaletinin doğusunda (ostwestfahlen) yer alan bir alman şehri. 350 binlik nüfusuyla kent sıralamasında 17.-18. sıralarda yer alır. en yakınındaki metropoller, trenle 1'er buçuk saat mesafedeki doğuda hannover ve batıda dortmund'dur. amsterdam'a ve hamburg'a 2.5 saatte gidilebilir. eyaletin genelinde olduğu gibi endüstri çok gelişmiştir. misal, dr. oetker firması bielefeld merkezlidir. başta gömlek üzere tekstil sektörü de gelişmiştir.
  şehrin gezilip görülmeye değer yerleri şehir merkezi olarak tarif edilebilecek jahnplatz, altstadt, sparrenburg kalesi ve teutoburger ormanı'dır. yılbaşı zamanı altstadt'ta kurulan weihnachtsmarkt da görülmeye değerdir. şehrin üniversitesi (universitaet bielefeld diye geçer) çok ilginç bir mimariye sahiptir. bütün fakülte ve birimler birbirine bağlı binalar içinde yanyana bulunur. binadan ayrılmadan bütün bölümleri gezmek mümkündür. okulun sosyoloji bölümü avrupa'nın en iyi sosyoloji okullarından biri olarak gösterilmektedir.
  eğlence yerleri bakımından fakir sayılmaz bu kent. forum, ajz kamp, falkendom adlı birkaç tane büyük rock bar vardır. her hafta almanya ve diğer ülkelerden baya bir grup sahneye çıkar. club müzik dinliycem diyorsanız şehrin göbeğinde kapısında türk bodyguard'larıyla club europa diye 4 katlı bir club bulunmaktadır.

  http://www.bielefeld.de/
 • ortasından dev gibi bir orman gecen şehir. burda yaşarsanız şehrin düzenliliği içinizi bayabilir. hatta şehir içindeki küçük bir parkın büyüklüğü bizim belgrad ormanları kadar. her yere yakın olmak gibi güzel bi özelliği var. 340.000 kişilik nüfusun 19.000'i türkmüş. toprakları büyüktür. ama şehir merkezi çok büyük değildir. ortasından dalan orman yüzünden böyle minik mahallemsi semtleri vardır.
 • acizane bu şehrin bir ıhlamur cenneti olduğuna kanaat getirdim. devasa ıhlamur agaçları şehirde doğal parfüm işlevi görüyor. evlerin içine kadar giriyor bazen püfür püfür. hele ki bisikletle gezerken caddelerde daha bi güzel geliyor o koku. hem çarpan rüzgar hem de ıhlamur kokusu pek bir latif oluyor.
 • gecesiyle gündüzü arasinda 18 derece fark olabilen sehir. bankalarin önündeki sicaklik bildiren elektronik tabelalarda zaman zaman 10 dakikada 2 derecelik artis ya da azalmalar gözlenebilir.
 • zaman gecirilcek yerleri o kadar az ki, bitivercekler hemen diye hepsini görmeye korkuyorum..