• bielefeld komplosu (alm. bielefeldverschwörung) isimli internetten başladığına inanılan bir geyik vardır bu şehir hakkında. bielefeld diye bir yerin aslında olmadığını iddia ederler. 3 tane soru var. bielefeldli birisini tanıyor musun? hiç bielefeld'de bulundunuz mu? ve bielefeld'de bulunmuş birisini tanıyor musunuz? genelde bu üç soruya da cevap hayır olur.

bilecik diye bir yerin aslında olmaması gibi bir şey.
  • senelerce futbol takip etmenin tek faydasını gördüm, biri avrupa'da bir şehirden bahsettiği anda, söyleyecek bir şeyim, tek atımlık bir kurşunum oluyor. uluslararası ortamlarda biri şehrinden sözü açtı mı, "ne olacak bu levante'nin hali" diye muhabbete giriyorum. bu açıdan bielefeld komplosuyla sarsılan bu yalnız şehir, arminia bielefeld'e ne kadar teşekkür etse azdır. şehrin kendisine gelirsek, orman içinde bir şehir diyorlar, tahminim martın sonlarında güzelleşir. "kişi" bir ipucu bırakır, bu şehri düşünür, aklında "bir güzel orman olur".
  • hakkındaki "aslında yok" geyiğine merkel'in bile bu şehirde gerçekleşecek bir buluşmayı belirttikten sonra "eğer öyle bir yer varsa tabii" diye eklemesiyle katıldığı yer.

bilecik ile ilk iki harfinin aynı olması dikkat çekici.
  • dr.oetker'in memleketi.
  • bir suser sayesinde kokoreçi güzel olan bir mekan olduğunu öğrenmiştim bir süre önce. ani gelişen bir planla 4-5 günlük bir motosiklet turu yapmaya karar verdim geçenlerde ve ilk durak sauerland olacaktı aslında ama yola geç ve aç çıkınca bielefeld yakınlarında karar değiştirip önce karnımı doyurdum sonra da merkez yakınlarında bir otel ayarladım.
    üstümü değiştirip biraz turlayayım diye çıkmıştım ki beşyüz metre bile yürümeden, iki bira alıp odama döndüm. ben mi önyargılıyım yoksa burası fazla mı sıkıcı bilemiyorum.

kokoreç güzeldi ama, arada sırf kokoreç yemeye gelirim.
  • anlık bulunduğum şehir.

berlin'e giderken burada aktarma yapmam gerekiyordu tren baya erken geldi 2 buçuk saat beklemem gerek, şehir inanılmaz sıkıcı gözüküyordu ben de şehrin içine hiç uğraşmayayım hauptbahnhof'un (tren istasyonu) karşısındaki restoranlardan birinde vakit geçireyim dedim. o kadar saçma bir oluşum ki buradaki her yer spor barı ve full futbol izleyip bira içip erkekliklerini kutlayan pembe suratlı alman erkek dolu. neyse girdim bir yere oturdum neredeyse tek kadın ben olunca herkes bir baktı, sonra garsona trenimi bekliyorum beni bir yere iliştirin dedim sokakta doncam yoksa. ilk girdiğimde normal kahvehane ortamı sandım ama ne bakan ne rahatsız eden var ortamda sadece 3-5 kadın olduğu halde. bu avrupalıların bir şey takmıyor olmalarını seviyorum, herkes işine gücüne futboluna bakıyor mesela.

*three sixty diye bir restoran-bar'a girmişim bu arada
  • acizane bu şehrin bir ıhlamur cenneti olduğuna kanaat getirdim. devasa ıhlamur agaçları şehirde doğal parfüm işlevi görüyor. evlerin içine kadar giriyor bazen püfür püfür. hele ki bisikletle gezerken caddelerde daha bi güzel geliyor o koku. hem çarpan rüzgar hem de ıhlamur kokusu pek bir latif oluyor.
  • nordrhein-westfahlen eyaletinin doğusunda (ostwestfahlen) yer alan bir alman şehri. 350 binlik nüfusuyla kent sıralamasında 17.-18. sıralarda yer alır. en yakınındaki metropoller, trenle 1'er buçuk saat mesafedeki doğuda hannover ve batıda dortmund'dur. amsterdam'a ve hamburg'a 2.5 saatte gidilebilir. eyaletin genelinde olduğu gibi endüstri çok gelişmiştir. misal, dr. oetker firması bielefeld merkezlidir. başta gömlek üzere tekstil sektörü de gelişmiştir.
    şehrin gezilip görülmeye değer yerleri şehir merkezi olarak tarif edilebilecek jahnplatz, altstadt, sparrenburg kalesi ve teutoburger ormanı'dır. yılbaşı zamanı altstadt'ta kurulan weihnachtsmarkt da görülmeye değerdir. şehrin üniversitesi (universitaet bielefeld diye geçer) çok ilginç bir mimariye sahiptir. bütün fakülte ve birimler birbirine bağlı binalar içinde yanyana bulunur. binadan ayrılmadan bütün bölümleri gezmek mümkündür. okulun sosyoloji bölümü avrupa'nın en iyi sosyoloji okullarından biri olarak gösterilmektedir.
    eğlence yerleri bakımından fakir sayılmaz bu kent. forum, ajz kamp, falkendom adlı birkaç tane büyük rock bar vardır. her hafta almanya ve diğer ülkelerden baya bir grup sahneye çıkar. club müzik dinliycem diyorsanız şehrin göbeğinde kapısında türk bodyguard'larıyla club europa diye 4 katlı bir club bulunmaktadır.

http://www.bielefeld.de/
  • ortasından dev gibi bir orman gecen şehir. burda yaşarsanız şehrin düzenliliği içinizi bayabilir. hatta şehir içindeki küçük bir parkın büyüklüğü bizim belgrad ormanları kadar. her yere yakın olmak gibi güzel bi özelliği var. 340.000 kişilik nüfusun 19.000'i türkmüş. toprakları büyüktür. ama şehir merkezi çok büyük değildir. ortasından dalan orman yüzünden böyle minik mahallemsi semtleri vardır.
hesabın var mı? giriş yap