şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskisehir'de ilk yeri esnaf sarayinda kurulmu$ olan almanya'dan 150 tane oyunla gelmi$ bir grup insanin actigi oralarin krali olmu$ hala kapanmadan ayakta kalabilmi$ bir kac bilgisayar/oyun satan mekanindan biri.. en eskilerdendir.. (1988-1986 hatta) (bkz: kadir abi).. daha sonra bunlar imparatorlugu geni$letip bilgisayar kursu falan da kurdular.. esnaf sarayi'nda 15 dukkana dagildilar sonra kadir abi bimer diye ba$ka bir yer acti orada devam etti.. (bkz: bimer).. (bkz: esnaf sarayinin arkasindaki biem)
 • ilk bilgisayarımı aldığım yer
 • almanya'da oyun kopyalamak acayip illegal oldugundan sirf oyun cekmek icin insanlar almanya'dan eskisehir'e bu bilgisayarciya gelirdi..
 • ayrica burasi bilimum anormal kasa c64 modelleri, sony hit bit, spectrum 128 plus, tatung einstein, cpc6128, atari 800xl, amiga ve pc gibi egzotik bilgisayarlari ilk kullanma firsati buldugum ve tabansiz joystick, mouse, dos, action replay, 3 5 inch disket gibi teknolojiyle ilk tani$ma firsati buldugum yerdir..
 • (bkz: bm)
 • (bkz: bien)
 • kan uzerine calisan bir ilac firmasi...

  http://www.biemilac.com.tr/
 • 1987 yılı yazının çoğunu eskişehir esnaf sarayında çalışarak geçirdiğim dükkan. para almadım, ortalığı topladım, çay getirip götürdüm, kafa ayarı yaptım, çift kasetli kasetçalarla oyun çektim. karşılığında istediğim kadar oyunu kendime kopyaladım. o yaz gözlerim bozuldu, bütün gece oyun oynamaktan olabilir. bu bilgisayarcıyı kuran aile almanya'dan kesin donüş yapmıştı, oyunların kaynağı da almanya'daki tanıdıklarıydı, her sene gelen 'alamancı' akını ile yeni oyunlar gelirdi. şimdi bakıyorum da 'korsan içerik' sağlayıcısının önde gideniymiş, 1980lerin torrentiymiş burası.
 • 1989 yaz tatilinde 1 ay burada çalıştım. yevmiyem 1000tl idi. her akşam çıkışta esnaf sarayı'ndan köprübaşı'na yürür, 6 kardeşler pastanesi'nden külahta dondurma alırdım. o da 1000tl tutardı. porsuk kenarında oturur, o dondurmayı gün batımını seyrede seyrede yerdim. hiç otobüs biletim kalmadıysa da tepebaşı'na kadar yürürdüm. bugün dünyayı bir meteor çarpmasından kurtarsam bile bu kadar cool olamam.
 • 80 li yılların sonunda esnaf sarayında bulunan dükkanına girmeden camekanın önüne dizilip içeride maç oynayanları izlerdik 4-5 arkadaş. atari salonu değildi ama içeride maç oynanırdı iki bilgisayarda bazen. oynanmıyorsa bekler, yürüyen merdivenlerde vakit geçirirdik bekçiden gizli. dükkanın önünü kapatınca arada siktir de yerdik tabi haklı olarak. hiçbirimizin evinde bırakın 386 ve commodore'u; televizyon bile yoktu. gördüğümüz tek oyun adalarda bulunan lunaparktaki atari salonundaki meşhur uçaklı oyunlardı. haliyle bu futbol oyunu muhteşem gelirdi bize. evimize dönüp sandalyelerin bacakları arasına ters vuruşla gol atmacasına bir lig kurardık. puan durumu, vs... şimdi hepimizin evini ps dükkanına döndüren sanırım budur.