*

şükela:  tümü | bugün
 • seyolo zantoko adındaki zaireli bir doktor ve ailesinin fransa'da bir kasabaya yerleşmeye çabasını anlatan sevimli film.
 • netflix'de gezinirken denk geldiğim, seyolo zantoko adlı afrikalı bir doktorun ülkesindeki diktatörlükten kaçıp, fransada oturma izni almak için fransanın ırkçı, kırsal bir kasabasında ailesiyle ayakta kalmaya çalışmasını anlatıyor.

  biraz komedi, biraz dram biraz da biyografi içeren, gerçek bir hikayeyi anlatan bir film.

  tam bir feel good movie olmasa da, ona çok yakın. her türlü izlenir.
 • gerçek ve kuvvetli bir hikayeden zayıf bir film
 • gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlama, senaryoya şu anda fransa'da rap müzikle uğraşan, filmdeki doktorun oğlu kamini de katkı sağlamış. yani bu ağırlıkta bir konunun sonu mutlu biten romantik komedi sunumunda olması ilginç olmuş, oldukça hafif bir seyirlik gibi izleniyor, o anlamda bir yönetmenlik tercihi olarak görmek istiyorum, zira çok ağır bir dram da çıkarılabilir bu hikayeden aslında. temas ettiği konu çok önemli ve acı bir konu. siyahi biri ile "karşılaşmanın", "konuşmanın", "tıbbi hizmet almanın" 1975'te bile ne kadar ürkütücü görüldüğünü komedi ağırlıklı bir filmde bile hissettim şahsen.
 • etnik, sınıfsal ve siyasal kaygıların birbirine karıştığı, gerçek bir yaşantıdan uyarlanan film. doktorun hangi kaygısı daha çok öne çıkıyor kimi zaman oldukça bulanık hale geliyor. kaçılan diktatörlük, sineye çekilen ırkçılık, fransa kırsalına uyum sağlama çabaları, cahillik ve eğitimsizliğe, alt sınıflara ve kendi kültürüne özgü tavırlara karşı utanç ve iğrenme, inat ve çabayla kurulan dostluklar. doktorun gitgelleri, inadı, uğraşmaları gerçek bir hayatı izlediğimizi, bilmesek dahi, kendiliğinden ilan ediyor.
 • netflix üzerinden "the african doctor" adıyla izlenebilecek film. başlıkta yazılanlar gibi gerçekten daha güzel olabilecekken olamamış bir hayat hikayesi. ımdb puanı 7 olarak gözüküyor ama bence tam olarak 6.7 lik bir filmdi. güzel vakit geçirdim, hiç sıkılmadım, yer yer güldüm.

  süresinin çok kısa olması da biraz üzüyor açıkçası ve yukarıda bahsettiğim olmamışlık hissini bu nedenle doğuyor belki de. o fransız köyünü nuri nilge ceylan filmlerindeki gibi görmek fena olmazdı mesela.

  imdp (ilgili mevzuat değerlendirme puanı) : 6.6/10
 • gerçek bir hikayeden uyarlanan filmleri hep sevmişimdir. bu da bir insanın kendini kabul ettirebilmek için ne çilelere katlandığının, sevgi açığını kapatabilmek için ne badireler atlattığının bir temsili olmuş. aile olmak adına da ümit veren bir film. fransa kırsalında 1970'lerin sonlarında geçiyor. izlenebilir..
 • izleyin dediğim fransız filmi
 • düşündüren, gülümseten, saygı duymayı beraberinde getiren bir film. tavsiye edilir.
 • netflix'te tesadüfen denk gelip izlediğim çok güzel bir film.bitirene kadar gerçek bir olay olduğunu bilmiyordum.filmin sonunda ögrendim.
  yeri geldi duygulandım,yeri geldi sinirlendim ama çoğunda gülümseyerek bitirdim filmi.yani pek çok duyguyu yaşattı izlerken.
  izleyin derim,tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap