şükela:  tümü | bugün
 • homofobinin alt grubudur ve cogu zaman gaylerde * daha cok gorulur. kimi zaman yasanmisliklardan ya da yerlesik biseksuel tanimina iliskin onyargilardan kaynaklanmaktadir.

  bu fobinin baslica kaynagi aldigi baslica farazi onyargilar;
  - biseksueller ayni anda hem kadin hem erkekler ile birlikte olurlar.
  - biseksuellik bir gecis donemi, kararsizliktir. gay kimligine gecis asamasidir, cinsel kimligini kabullenememektir.
  - herkesi sadece heteroseksuel ya da homoseksuel oldugu varsaymakla ilgilidir ki bu heteroseksist bakis acisinda cok da farkli bir sey degildir.
  - biseksuel birisini karsi cinsle iliski yasarken onu heteroseksuel olarak adlandirmakla ilgilidir.
  - biseksueller cinsel merak ve fantezilerini tatmin etmek icin biseksuel olmuslardir. *
  - biseksueller toplumda gorunurluk, ortak haklar konusunda hazira konarlar. gaylar kadar siki mucadele etmek zorunda degillerdir.
  - biseksueller her daim hazir ve nazirdirlar.
 • bifobi belki de sadece cinsel tercihler alaninda degil, vahsi kapitalizmin mi desem modern düzenleme sistemlerin her alaninda mi desem kendini gösteren bir korkudur. ya biri ya öbürü olmayan, ya 0 ya 1 degil hasa 2 olan, ürkütür. var olan seçenekler içinde ortasi yoktur çünkü. olsa da bi bunu takmaz.* takmamalidir da zaten.* ürkünçtür gerçekten. ve aslinda, bir o kadar da sevilesi.

  homofobi tam da kendi içindeki escinsellik endisesinden kaynaklanirken bifobinin entersan bir kivrimi vardir: olmaktan degil olamamaktan kaynaklanir.
 • lezbiyenler arasındaki varlığı erkekler için terk edilme korkusu, biseksüellerin sadece experimental bir dönem geçiren ya da seks delisi kadınlar oldukları önyargısı, erkeklerle birlikte oldukları için çoğunlukla son derece erkeklere kapalı bir ortam olan lezbiyen ortamına cinsel hastalık taşıyacaklarına dair saçma bir inanış* ve benzeri nedenlerden kaynaklanan fobi.
 • heteroseksüel erkeklerde kadınlara göre daha çok gözlemlenir..

  heteroseksüel erkeklerin çoğu , biseksüel kadınları cinsel fantezi objesi haline getirdiklerinden olsa gerek, bifobik eğilimlerini genelde biseksüel erkeklere yönlendiriler. homofobinin temelininde olduğu gibi erkeğe bahşedilen rollere, bizzat erkeğin kendisinin aykırı davranması sebebiyle geliştirdikleri korku ve nefret güdüsü burada da hakimdir. yine kimi hetero kadın da, biseksüel erkeklerin hemcinsleriyle yaşadıkları cinselliği, öğretilmiş ahlakçılığın baskın gelmesi sebebiyle genelde onlara dokunamamak şeklinde bir refleksle karşıladıklarından, nadir de olsa biseksüel erkeklere bifobik davranışlar sergileyebilirler.

  bunun yanında eşcinsel bireylerde de sıklıkla görülebilir.

  fobi türünden her kavram içinde nefret ve korku barındırdığından, homofobik, transfobik, bifobik tüm kişilerin psikolojik bazı sorunları vardır diyebiliriz. bifobi asla kabul edilemez ama eşcinsellerin bir kısmının bifobik olmasının sebeplerini anlamak ve bilmek gerekiyor.

  kimi eşcinseller gerek sevgili, gerek cinsel partner bulmada ne yazık ki hetero bireyler kadar şanslı olamıyorlar. bizim gibi muhafazakar kapalı toplumlarda bu daha zorlu bir süreç gerektiriyor. hayatı, duyguları ve cinselliği paylaşacak bir arkadaş bulunmadığı zaman da doğal olarak yalnızlaşma sorunu yaşanıyor. yalnızlık hissi, bastırılmış duygular ve toplum yaşamındaki yaşanan ayrımcılık kişide çeşitli problemleri de ortaya çıkarıyor. biseksüel kişilerin her iki cinse karşı duygusal ve cinsel etkilenmeleri,kimi eşcinsel bireylerde güvensizlik, terkedilme korkusu ve dolayısıyla da yalnızlık fobisini tetikliyor. bu sebeple bazı eşcinseller biseksüelliğe önyargı taşıyabildikleri gibi, bifobik davranışlar da sergileyebiliyor.

  ben bifobik eşcinselleri yukarıda yazdığım sebepler dolayısla bir nebze de olsa anlayabiliyorum ama biseksüeller için de hayatın "oldukça zor " olduğunu, onların da duygularını bastırdıklarını ve "saklandıklarını" unutmamamalarını diliyorum.

  (bkz: biseksüellik/@mimiko)
 • fobisi olmayan anlamına gelir. biçare gibi yani. mantık aynı. cümle içinde kullanayım;

  ben tam bir bifobiyim. -----------> benim hiç fobim yok.
 • en az homofobi kadar tehlikeli ve ötekileştirici.
  tanıdığım biseksüeller var. yakınımda, çok yakınımda, biraz da mesafemizden kaynaklı biraz uzağımda. ben onların biseksüel olduğunu çok sonra öğrendim. bana söylemeye çekindiler. bir eşcinsel açıkça çekinmeden kimliğini söyleyebiliyorken biseksüel bunu rahatça yapamıyor bile. kötüsü adları bile geçmiyor. kimisi eşcinsel sanılıyor ya da öyle davranıyor kimisi heteroseksüel olarak davranmaya öyle gözükmeye gayret ediyor.
  bu kişilere karşı ön yargı çok fazla. hem eşcinsellerden hem de heteroseksüellerden kaynaklı. kadın erkek de fark etmiyor. biseksüel erkek örneği bifobiyi tanımlamak için daha can alıcı. kadın başka bir erkeğe dokunmuş bir erkekle birlikte olmak istemiyor, eşcinsel erkek de bir gün beni bir kadın için terk edebilir düşüncesiyle biseksüel kişiyi baskılıyor.
  heteroseksüel erkek için ise tek mesele sistemce kodlanmış "erkeklik" hali olduğu için başka bir erkekle olabilme hali homofobinin temelindeki nedenlerle birleşip bifobiye de hayat veriyor.
  bu sebeple de saklanan korkan kimliğini saklayan bireyler çoğalıyor.
 • aslında birazda heterofobi durumuna benzer, tek fark birinin eşcinsel olması diğerinin heteroseksüel olması. bir eşcinselin tek yönlü olup (ap değilse bile) hafif kıskançlıklar, terk edilme korkusu, yalnız kalma fobisi gibi tetikleyici unsurlardan doğan bir teplidir. ama asla bir homofobi yada transfobi kadar tehlikeli görmem.
 • lgbti'ler arasında en yaygın görülen fobidir. gay'ler ve lezbiyenler tarafından sık sık eleştirilirler. bu eleştirilerin ortak paydası çoğunlukla bedel ödememişlik üzerindendir.

  yani sikimi sallıyorum kime denk gelirse hesabı ya da heteronormatif yapıya kolay uyum sağlıyor olmaları sebebi ile ömürleri boyunca homofobi ve transfobi gibi yaşam kısıtlayıcı davranışlara çoğunlukla maruz kalmamış olmamaları onları iç politik hedef haline getiriyor. yani bu insanlara açıkça vicdansız, hasta ruhlu insan muamelesi yapılıyor. bu bakımdan bence lgbti'ler içinde hakkında ciddi ve hızlıca iç hesaplaşma yapılması gereken konuların başında gelmektedir.
 • homofobik heteroseksüeller tarafından "ibne" oldukları gerekçesi ile dışlanan biseksüeller zaman zaman homoseksüeller tarafından da reddedilir. bu durum homofobi/transfobik/bifobinin sadece heteroseksüellerde değil, lgbt toplumunun içinde de görüldüğünü gösterir.