şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malumunuz, evrenin genişlediği bilimsel bir gerçek. yani zamanı geri sararsanız eğer, evren bir atom çekirdeği kadar küçülecektir. bu da büyük bir patlama ile evrenin oluştuğu teorisinin yani bing bang'in kanıtı. insanoğlu, nasıl olur da durup dururken şans eseri bir patlamayla bu muazzam evren sisteminin oluştuğunu düşünür? nasıl olur da, güzel bir resim gördüğünde ressamını içten içe tebrik ederken, bu muazzam sistemi gördüğü halde yaratıcısını aklına bile getirmek istemez? ki o yaratıcı 1400 yıl önce big bang'in temel kuralı olan evrenin genişlemesi yasasını bildirmiştir.

  "bütün bir göğü kendi güç ve kudretimizle biz inşa ettik ve onu sürekli genişleten de biziz." zariyat 47

  edit: ayetin tesadüf olduğunu düşünen arkadaşlar var. peki o zaman, rabbimizin varlığı nasıl yarattığı konusundaki diğer bir ayetini de belirteyim:

  "inkarda ısrar eden o kimseler görmezler mi ki; gökler ve yer başlangıçta bitişikken biz onları ayırdık ve her canlıyı sudan var ettik? buna rağmen hala inanmayacaklar mı?" enbiya 30

  hala mı inanmıyorsunuz? bu durumda size üzülmekten başka elimden birşey gelmez. bu ayet de sizin için:

  "yeryüzünde haddini aşarak büyüklük taslayanları ayetlerimden uzak tutacağım; isterse onlar her türlü mucizeye şahit olsunlar, yine de ona inanmazlar; yine onlar hak yolu görüyor olsalar bile o yoldan gitmezler; fakat sapık yolu görünce hemen onu kendilerine yol olarak benimserler. işte bu, onların ayetlerimizi yalanlamaları ve onlara karşı umursamazlıkları nedeniyledir." araf 146
 • tam diyorum bir dindar güzel bir noktaya değinecek, gece gece biraz kafam yorulacak yazı bir şekilde ressamı tebrik etmeye geliyor. tebrikler leonardo, tebrikler rafael, tebrikler picasso, tebrikler gogh, frida ve niceleri. iyi geceler sözlük.

  edit: size anlatmaya takatimiz kalmadı açın okuyun belgesel izleyin bir şey yapın. anahtar cümleler falan yazayım.
  "zaman kavramı ve sebep sonuç ilişkisi"
  "neden uzay-zaman diyoruz?"

  edit2: başlık sahibine sayfalarca bir şeyler anlattım sonunda "bilim amariganun oyunu" na bağlayınca verdiğim emeğe acıdım. kozmolojiye saygınız ve inancınız olmadığı müddetçe biz o cevabı 1500 kere de versek sizin filtreden bir kez bile geçmeyecek.
  boşuna çaba harcayıp cahil halka inmeyelim arkadaşlar.
 • gangbang'e rağmen yaratıcıyı reddetsinler göreyim o kafirleri! ayıptır!
 • doğru düzgün bir şeyler yazamayıp konuyu geçiştirmeye çalışan yazarların yaptığı şeydir sanıyorum.

  lan big bang yoktan varoluştur sen ne hikaye anlatıyorsun. evrim evrim derken iyiydi. gel şimdi big bang anlat bakalım biraz da.

  big bang bilimin sınırıdır. big bang allah'a dair en güçlü bilimsel işarettir. big bang, her şeye rağmen ona inanma sebebidir...

  edit: okuma özürlü bana cahil demiş. beklenir. ben "allah'ın apaçık işaretidir." mi yazmışım ve adam big bang'den öncesi ile ilgili "çalışmalar" yapıldığını söylüyor hem. hem de sanki kanıtlanmış, ispatlanmış veriler var gibi big bang'i küçümsemeye çalışıyor. he sicim teorisi he paralel evrenler teorisi he membran'lar... her biri birbirinden manasız varsayımlar.
 • zariyat suresi 47. ayetin de her şeyin açık ve net (!) yazıldığı iddia edilen kuranda 39 farklı meali mevcut:

  http://www.kuranmeali.org/…rani_kerim_mealleri.aspx

  ve belli ki buradaki genişleme, tam anlamıyla genişleme değil. daha çok mecazi bir genişleme. beynin ufkunun genişlemesi gibi.

  ama big bang i duyan tefsirciler durur mu? hemen bakın bu kuranda yazıyor diyebilmek için manipülasyon.

  hele bir ahmet tekin meali var enerji yüklemekten falan bahsetmiş.

  bilim keşfediyor, olaylar sonradan kitaba giriyor. arapça bir yazının 20. anlamına benzetilerek de kitapta yazdığı iddia ediliyor.
 • bir adet dinci yüzsüzlüğü.

  bir dönem sonra tamam evrim var ama allah buna izin verdi yoksa olmazdı kıvamına evrilecekler. kilise'den biliyorum. aynısını onlar yaptı.

  en kötüsü de uğruna kendi canından bile vazgeçecek kadar çok taptığı allah'ın gerçekliğini savunmak için kanıtlanmamış daha hala teoride savunulan bir şey bulmuş. yazık lan valla!!

  yerçekimi kanunu allah'ın kanıtıdır ulan! allah istedeydi düşürmezdi ki elmayı. aaaa!!
 • big bang kuramını geliştiren, hâlâ, bu patlamanın saniyenin ilk 10 milyarda birlik dilimlerinde maddenin temel yapı taşları ne şekildi falan diye araştırma yapan, öncesi var mıdır, daha önce üzerine çökmüş bir evrenin patlaması mı diye hesap kitap yapan adamların kahir ekseriyeti ateist, en fazla tanrı olabilir pek de ilgilenmiyorum bilinemez bi şey falan diyebilecek, ve ama dinler saçma diyen ve kendileri bilimi özümsemiş hristiyan yahudi toplumların yetiştirdiği insanlardır.

  ben tanrıya inanıyorum ancak, evrenin büyük bir patlama ile başlamış olması genişlemesi ile, pek değişmeyen mekanik bir sistem gibi sonsuz zamandır var olan sonsuz mekana yayılmış bir varlık olması, arasında tanrının varlığını ispatlamak açısından fark yok. bunun "akli", "bilimsel" bir delil sağlamaması anlamında da fark yok.
 • reddetmek değil de görmezden gelmek daha eğlenceli bence.

  (bkz: sürekli takdir bekleyen tanrı) mı olur be :)

  "aferin tanrıcığım çok güzel yaratmışsın tebrik ediyorum sizi bravo bravo" deyip şımartacağıma o'nu kendi haline bırakmak daha iyi.