şükela:  tümü | bugün
 • "neotürkiye'nin panzehiri hafızadır" sloganına sahip mustafa hoş kitabı. yazarın abluka isimli eseriyle de ortak kaygıyı paylaşan bir çalışma çıkmış ortaya. bu arayış, 'gerçeği yakalamak' olarak tanımlanmış. ablukada, akp iktidarı süresince medyadaki dönüşümler, bizzat hoş'un şahitliğiyle ve izlenimleriyle aktarılıyordu. burada ise erdoğan'ın biyografisi ana hatlarıyla verilmiş.

  burada, gerçeği arayan yazarın kitaba damgasını vuran haklı bir yakarışı söz konusu: karşımızda her gün, her konuda, her kanalda konuşan bir lider var ama bu liderin geçmişi hakkında bir netlik, herkesin mutabık kaldığı bir biyografi ve detaylı bir bilgi yok. yazar, önce bunu soruyor. türkiye siyasi tarihinin en önemli figürlerinden biri olarak görülen erdoğan'ın hayatı hakkında, bizzat kendisinin onayladığı eserler dahil hep farklı anlatımlar söz konusu. mustafa hoş'un buna ilişkin tahmini sezilebiliyor: aslında erdoğan, bize anlatıldığı gibi başarılı bir futbolcu, çalışkan bir öğrenci, hep seçim kazanmış bir siyasetçi, abd ve israil'e karşı meydan okuyan bir şahsiyet değil. dolayısıyla hayatı üzerine yapılan farklı yorumlar, geçmişinin gizemli kalmasına sebep oluyor ve bu da onu mistifize edip, kahraman olarak görülmesine sebep olabiliyor. aslında gerçeğin önünde duran perde ile müridlerinin erdoğan'ı kutsallaştıran söylemi kalksa, bizleri gerçek bekliyor olacak: başarısız bir futbolculuk yaşamı, zar zor bitirilmiş okullar, 1990'lı yıllarda kaybettiği seçimler, 12 yıllık iktidarı boyunca her konu hakkında bir öncekini yanlışlayan tutarsız beyanatlar, en önemlisi de henüz türkiye 28 şubat'ı yaşarken erdoğan'a randevular verip onu hazırlayan abd'li ve israil'li siyasetçiler.

  kitap, yukarıdaki kabaca sayılan aşamaların her birine teker teker değiniyor. yazar, tüm bu başarısızlıklara rağmen erdoğan'ın yükselebilmesini hem elinden tutulmasına (abd, israil vs.) hem de onun bir karakter özelliğine bağlıyor ki, hoş'un erdoğan'a yaklaşırken kullandığı cetvel hep bu özellik oluyor. bu özelliği, nabi avcı açıklıyor: "tayyip bey çok iyi bir oyuncu. bir senaryo çizildiği zaman, bir oyun planı kurulduğu zaman, o plan çerçevesinde kendisine düşenen ne olduğunu hemen kavrayıp onun gereklerini vücut diliyle, sözleriyle ifa etmekte güçlük çekmiyor, kolayca adapte olabiliyor. bu manada yetkin bir aktör".

  bunların dışında, kutsal bir erdoğan algısının yaratımında medyanın rolünü de hoş es geçmemiş. en ilgi çekici kısmı, erdoğan'ın yasaklanan an'ları ve fotoğrafları. eserde 3-4 tanesi yazılmış, ben burada birini aktarayım sadece; erdoğan'ı sırtından atan cihan isimli at'ın ilgili videosunun tek bir karesinin bile gösterilmesi hem havuz medyasında hem de trt'de yasakmış. şaşırtıcı değil elbette ama buna ilişkin yazılı olmayan bir kuralın işlemesi ve takıntı haline getirilmesi dikkat çekici.

  dikkatimi çeken hususlardan biri de, hukuksal süreçlerde erdoğan'a dair olumsuz karar veren, mahkum eden, dava açan her yargı üyesinin bir şekilde cezalandırılması, onu aklamaya çalışanların ise muhakkak ödüllendirilmesi. yıl yıl, isim isim bu detaylar kitapta mevcut.

  naçizane 2 eleştiriyle yorumumu bitireyim. ilki, kitapta örneğin kayıp sicilde olduğu gibi teorik bir altyapı üzerine biyografi inşa edilmemiş. tamam, bu bir gazetecilik çalışması olmasına rağmen sermaye, dinselleşme ve emperyalizm ilişkisini çıkarsayabiliyorsunuz ancak yazarın bunlara ilişkin çerçevesini yakalamak kolay değil. mesela büyük ortadoğu projesinden gerektiği kadar söz ediyor ancak bu projeye neden ihtiyaç duyuldu, kemalizmin tasfiyesi neden elzemdi, ılımlı islamcılığın emperyalizme sunduğu olanaklar nelerdi soruları, en azından kısaca da olsa tasvir edilebilirdi. bu teorik kavrayış eksik kaldığında hem rejimin dönüşümünde erdoğan'a gereksiz biçimde anlam atfetme tehlikesi var hem de olguları anlamaya çalışırken seçilen kavramlar yetersiz kalabiliyor. hegemonya, organik aydın, restorasyon, faşizm vs.vs. mefhumlarıyla sürecin analiz edilmesi daha doğru geliyor bana. son eleştirim ise şu, kitabın girişinde bir biyografi bulunmuyor. yazarı tanıma olanağımız yok. bir de kitabın sonunda hem genel bir değerlendirme hem de isim endeksinin olmaması büyük bir eksiklik ancak bunlar sonraki baskılarda giderilebilecek cinsten. umarım öyle olur zira böylesi kitaplar okunup kaldırılacak değil daima el altında tutulup isimler gündeme geldikçe açılıp bakılacak cinsten.

  sonuç olarak iyi bir erdoğan portresi, dürüst ve namuslu bir gazetecinin objektifinden okuyucuya aktarılmış. alıp bakmakta yarar var.
 • mustafa hoş'un recep tayyip erdoğan'la ilgili kitabıdır. tayyip erdoğanın yakın tarihli bir geçmişi olmasına rağmen geçmişinin birçok noktasının karanlık olmasını sorgulamaktadır. 130 lu sayfalara geldim, aşama aşama nasıl zenginleştiği ve yükseldiği, olay örgüleriyle güzel bir şekilde anlatılmış.
 • ciddi bir araştırma örneği de olsa kitabın gereğinden fazla dramatik tonda yazılmış olması rahatsız etmedi değil. "yıl 2002. aylardan ocak. akp'nin yeni kurulduğu aylar" gibi tuhaf cümleler var. araştırma sonucu elde edilen bilgilerin daha basit ve sade bir dilde aktarılmış olmasını dilerdim.
 • hesap ödenirken bahşiş bırakılmış olmasına rağmen, arabayı getiren valenin işi dilencilik boyutuna getirip, parayı alamayınca da arabanın kapısını çarptığı, kordon'un yüz karası mekan.

  ayrıca tuborg biraverlerinin içinde efes satıyorlar.
 • nam-ı diğer naked snake. efsane asker. hayal kırıklığı sonrasında her şeyi bir kenara bırakıp paralı askerlerden bir devlet oluşturup oraya buraya saldırma heveslerine kapılmıştır.

  aynı zamanda bi' suser. sözlükteki en iyi nicklerden birine sahip ayrıca.
 • recep tayyip erdoğan hakkında pek çok kitap yazıldı. kimisi onu neredeyse peygamberleştiren cinsten, adeta kutsal kitap niteliğinde övücü kitaplar. özellikle "bir liderin doğuşu" bunlardan ilki ve en önemlisi. benim de okuyup pek çok yerinde çelişki ve çirkinlik bulduğum bu kitabı, yazar da çok deşmiş.

  bu tarz kitapların ortak özelliği erdoğan yükseldikçe insani zaaflarının yok edilmesi.

  bir başka özellikleri de kitap okuyan, bilgili, birikimli bir erdoğan imajı çizmeye çalışmaları. fakat "kitap okuyor musunuz?" sorusuna "özetini" diyen biri karşımızdaki. dolayısıyla bu imaj tutmuyor.

  bunun dışında kitabın sonundaki kaynakçada rte hakkında yazılmış diğer kitapları da bulabilirsiniz.

  kitabın giriş kısmı, milli eğitim bakanı nabi avcı'nın recep tayyip erdoğan hakkında "iyi oyuncu" ifadesini kullandığı bir demeçle başlıyor. yazar, bu ifadenin ne anlama geldiğini düşünüyor. ve recep tayyip erdoğan'ın birbiriyle zıt beyanlarını sıralıyor. sonra da daha akp genel başkanı bile değilken, nasıl oluyor da washington'da resmi temaslarda bulunduğunu düşün(dür)üyor.

  kitabı okurken satırları bol bol çizdim, notlar aldım. sonra buraya yazarım diye.

  ama o kadar midemi bulandırıyor ki, o kadar tiksiniyorum ki.

  recep tayyip erdoğan'ın yalancılığı konusunda şüphesi olan mı var hala?

  şaibeli ve karanlık geçmişi, tuhaf bir üniversite mezuniyeti, abd ile ilişkisi...

  şimdi cumhurbaşkanı iken tarafsız ve siyaset üstü olması gerekirken, bir parti lideri gibi mitingler yapması, namusu(!) üzerine yemin ettiği tarafsızlığa aykırı hareketleri...

  bitmek bilmeyen istekleri...

  yeni bir şey yok anlayacağınız. mevcut bilgileri hatırda tutmak adına önemli kitap.

  cumhurbaşkanı oldu, yetmiyor, başkan olmak istiyor ya şimdi. hadi onu da ol, sonra ne isteyecek acaba? gerçekten başkan olduktan sonra daha ne olmak isteyecek, merak ediyorum.

  nükleer mi yapıyorlar, ne bok yapıyorlarsa yapsınlar da ölelim gidelim.

  http://birazkitap.blogspot.com.tr/…05/big-boss.html
 • naked snake, mgs serisindeki en komplike karakterlerden biri, solid snake gibi günü kurtarma derdinde değil iyi ile kötü arasında gidip gelen çocukluk kahramanım. ama bugün gördüm ki bu isim başka bir yerde daha kullanılmış, bu fotoğraf az kalsın bugün felç geçirmeme neden oluyordu, bu ismi bu şekilde kullanmak orospu çocuckluğudur. kojima'ya mail atmazsam şerefsizim.
 • yazarı mustafa hoş'un, yayımının durdurulması ve kitabın piyasadaki nüshalarının toplatılması için açılan dava hakkındaki açıklaması: https://www.facebook.com/…posts/10152785387493667:0
 • mustafa hoş'un aralık 2014 çıkışlı kitabı.

  tanıtım bülteninden gelsin:

  "bir recep tayyip erdoğan kitabı. bu kitaptaki karakterler, olaylar tamamen gerçektir. gerçek bir yaşam öyküsüdür…

  neotürkiye'de gerçek kor bir ateş gibidir. gerçeğe dokunmaya hazır mısınız? her sayfa çevrildiğinde karşınıza bir başka tayyip erdoğan çıkacak. 13 yıldır evde, sokakta, okulda, işte hep o var. oysa, bilinmeyeni bilinenden daha çok. tuhaf ilişkiler, esrarengiz olaylar, kriminolojik adamlar. kimdir recep tayyip erdoğan?

  gerçekten biliyor musunuz? algı yerine gerçeğe dokunmak istiyor musunuz? big boss, ateşten korunmak için ateşten uzaklaşmıyor. ateşin içine giriyor. gerçek bir gazetecinin yapması gerektiği gibi… 12. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yaşamöyküsü hiç böyle anlatılmadı. big boss, gerçeğe doğru atılmış yürekli bir adımdır. neotürkiye bir zehirdir. o zehrin panzehiri ise gerçeğe sahip çıkmak ve hafızadır."
 • solid snake'e sarfettiği şu sözle muhteşem sagayı* bitirmiştir.

  --- spoiler ---

  it's over. time for you to put aside the gun... and live.

  --- spoiler ---