şükela:  tümü | bugün
 • şu anki bulgulara göre bizim evrenimizin başına gelmeyecek olan olay.
 • ilkokuldaki fen hocamın "big çürünç" diye telaffuz ettiği teori. ordan "yha bu kuranda yazıyodu ztn .s.s" diye çıkan mümin kardeşler, bi siktirin gidin.
 • evrenin genişlemesi, kütle çekiminin gittikçe artması ile bir süre sonra duracak ve artık içine doğru çekilecektir. daha sonra ilk baştaki gibi tekilliğe kavuşacaktır. kuram 1922'de rus bilim adamı aleksandr fridman tarafından ortaya atılmıştır.

  görüşler ise;

  + evrene enerji veren karanlık cismin tam olarak ne olduğu bilinmediği için, karanlık cisim yani enerji kaynağının enerjisi kesilirse; genişleme de duracak ve tekilliğe tekrar dönmüş olacak evren.

  - kozmik mikrodalga arkaplan ışıması analizleri ile evrenin büyümesinin yavaşlamadığı tespit edilmiştir..
 • "evrenin 'kütle yoğunluğu', 'kritik yoğunluk'tan büyük olduğu takdirde evren azami boyutuna ulaşacak ve çöküş sürecine girecek" şeklinde tanımlanan teori.
 • evrenin, belirli bir genişliğe ulaştıktan sonra kendi üzerine çökerek yeniden bir tekillik oluşturacağını varsayan hipotezdir. bu da akıllara şu soruyu getirir: evren, madde bir tekillik halindeyken büyük patlama sonucu oluşmuşsa ve madde yeniden kendi üzerine çökerek bir tekillik oluşturacaksa yeniden bir büyük patlama olacak mıdır? evreni kapalı bir sistem olarak ele alırsak maddenin ve enerjinin korunumlu olduğunu biliyoruz, yani böyle bir senaryoda oluşacak olan tekillik hep aynı nicel özelliklere sahip olacaktır. dolayısıyla çöküş&patlama döngüsü kendini sonsuza kadar tekrar edebilecektir. bu döngü sonsuzsa, bizden önce sonsuz sayıda büyük patlama ve sonsuz sayıda büyük çöküş meydana gelmiştir. bu varsayımdan şöyle bir çıkarım yapılabilir: durum sayısı sonsuz olduğu için en düşük olasılıklar bile sonsuz defa gerçekleşmiştir. yani bu geçmiş evrenlerin birinde, doğu perinçek türkiye cumhuriyetinin cumhurbaşkanı(evet maalesef) ve hatta rte nobel ödüllü bir fizikci olabilir.

  not:bu entry %100 bilimsel bilgi içermez.
 • yakın zamanda panik yapmayı gerektirecek belirtisi görünmeyen olay.
  birkaç milyar yıla ne olur bilinmez.