şükela:  tümü | bugün
 • ing. yüksek hacimli veri.
 • günümüzde oldukça yoğun şekilde konuşulmaya başlanan, it sektörünü şekillendirecek büyük hacimli verileri anlatan kavram adı. boru değil exabyte lar konuşuluyor artık. cloud bile yalan olur yanında demedi demeyin
 • internet ve sensor teknolojilerindeki cok hizli gelismenin akabinde orta cikan yuksek hacimli veri ve bu verinin nasil saklanacagi, korunacagi, icindeki bilgiye nasil ulasilacagi, nasil islenip karar ve ogrenme mekanizmalarina entegre hala getirilecegi muammasi. yuksek hacimli veriyi etkili ve hizli bir sekilde kullanmayi ogrenmemiz, saglik sektorunden kisiye yonelik pazarlama stratejilerine, astronomiden guvenlige pek cok alanda cigir acabilecek gelismeleri beraberinde getirebilir ki bu nedenle bu alandaki calismalara buyuk capli yatirimlar yapilmaktadir su gunlerde.
 • (bkz: bigtable) (bkz: hadoop) (bkz: map reduce) (bkz: java)
 • (bkz: iş zekası)*
 • diğer adı büyük veri. giderek önemini artıran bir kavram. bu yıl olimpiyatlarda çok faydalanmışlar örneğin. ama yine de 2015'ten önce çok yaygınlaşmasını beklemeyin diyorlar.
 • (bkz: mahout)
 • ing. iri veri.
 • emc sponsorluğunda idc tarafından yapılan bir araştırmada, dünyadaki verilerin yüzde 80'inden fazlasının koruma altında olmadığı ortaya çıkmış büyük veriye dair.
 • şu noktada endüstrilere ayırmaksızın, ne yapıyorsanız yapın işinize yarayacak veri olduğunu düşünüyorum bunun. bazılarına çok, bazılarına daha az olsa da big data kullanmasını bilen ve gerekli vizyon/çalışan gücüne sahip olan herkesin faydasınadır.

  "data scientist"'ligin gelecegin meslegi oldugu sözü doğrudur, en azından gelecekte data scientist'lere ciddi bir gereksinim duyulacağı muhakkaktır.

  peki iyi bir data scientist, big data 'yı yönetebilmek için yeterli midir? hayır, kesinlikle hayır.

  öncelikle aktif olduğunan iş alanına ve hedefe uygun verinin, havuzdan çıkarılıp gerekli bölümlere aktarılması ve burada derinlemesine analiz edilmesi gerekecektir.

  sonra bu verinin gerekli kişilere anlatılması ve dağıtılması vardır. dağıtılan yerlerin dilinde, anlamlı bir şekle sokulması veriyi toplamaktan çok daha önemlidir kanımca. bu konuda şunu unutmamak gerekir, bir proje müdürünün gerekli departmandan "şunu şunu istiyorum" diyerek bu veriden faydalanmadigi bir ortamda, ulaşılması gerekilen etkinlik seviyesine ulaşılamayacaktır.

  süreç içerisinde herkes ne kadar bilgili olursa konuda bu o kadar etkili işleyecektir. önümüzdeki senelerde herkesin en azından temel veri bilgisine sahip olması gerekeceğinden şüphem yok. "big data" koca bir metal ve benzeri materyallerin toplamı ise, ondan bir boeing 777, curiosity de yaratabilirsiniz, geçtiğimiz yüzyılın başarısız, yerden 1 metre yükselip çakılan hoover tabanlı araçlarını da.

  big data'nin etkin kullanımı işe bir "it'ci" atamanin cok otesindedir.
hesabın var mı? giriş yap