şükela:  tümü | bugün
  • 21. yüzyılın petrolü olduğundan bahsedilmiş ki çok güzel bir tanım bence. atom bombası falan bunun yanında etkisiz kalır. tüm insanlık bir maden sahası ve bu madeni çıkaracak araçlar yine batının elinde.

çok basit olarak kullandığım tarayıcıyla hangi sitelere girdiğimi, youtube ile ne izlediğimi, twitter ve facebook ile görüşlerimi ve google ile geri kalan herşeyimi kaydediyor. ev ev, sokak sokak, ilçe ilçe, şehir şehir. neye ne tepki vereceğimizi kaydediyor. bu bilgiye sahip olunca yönlendirme de yapabilir. yapmıyorsa enayidir zaten. olay 1984'ün çok ötesinde. emekli bir müzik öğretmeni olarak ben bu işten korkuyorsam eğer devleti yönetenler ülkenin big data'sını korumak için bişeyler düşünüyordur sanırım.
  • geçmiş, bugün, gelecek.

öyle büyük bir yığın datadan söz ediyoruz ki burada, anlamsızlığın sınırları zorlanmış durumda. klasik raw data'nın yığınında gözümüzün önünden milyonlarca rakam akarken, artık ara katmanda grafiksel renkler de eşlik ediyor, ara ara maytaplar patlıyor falan.

ibm'in wiki için hazırladığı big data örneği

bir yığın veriye, büyük veri diyebilmek ve analize onun dilinden başlayabilmek için, yalnızca hacimle ilişki kurmak, en yaygın yanılgı.

big data bileşenleri için 5v kısaltması kullanılıyor.
    bunlar;
    variety * , velocity*, volume * , verification* , value*

burada da radiohead bonuslu, tatlı bir inceleme var, dataların nasıl göründüğü ile ilgili;
    visualizing data: 15 fantastic examples
  • (bkz: göreceli kavramlar)

benim için data 1 - 2 byte
    eh data 16 - 256 byte
    big data > 256 byte

mikroişlemci olunca. gerçi şimdi çağ atladım. artık küçük veri 16 byte, büyük veri >32kb
  • gereksiz populerlesti.

- is fikrim var super.
    - nedir?
    - big data ve mesin lorning. tum resimleri okuyacaz.
    - sebestiyan icerden odun getir arkadasi bi temiz dovelim**.
    - ama big data?

yeter lan big data big data.
  • hizla degisen teknoloji dunyasinin bir eskiyeni daha (islev olarak degil isim olarak). yeni gartner raporlarina gore varisi ise (bkz: predictive analytics) amazon'un siz siparisi vermeden kargoyu warehouse dan cikaran patenti bunun en bilinen ornegi. algoritma ve nasil olur diye merak edenler icin ; (bkz: http://mashable.com/…shipping-patent/#zmr2jmp7ikqi) bir data scientist olarak soyleyebilirim ki bu alanindaki gelismelere bagli olarak muhtemelen bu isminde birkac yillik bir omru olacak.
  • işinde hırbo olan yarı patron yarı hocanın ota boka sürekli konuyu getirdiği hede. bütün gün big data big data yok veritabanı inşa ediyoruz yok o yok bu be amcıkağazlı hayatında böyle bir veri kümesi ile napmışsın da big big konuşuyorsun demezler mi adama...

diye yazmaya gelmiştim ki iç piyasada da aynı terane kafada olan insanlar görüyoruz.
  • çok büyük. öyle az buz değil, milyarlarca satırdan bahsediyorum.
  • (bkz: mapreduce)

hesabın var mı? giriş yap