şükela:  tümü | bugün
 • önceleri kuzguncuk'ta olan, şimdiyse caddebostan'da bulunan bir pastahane "big dessert".

  uzun yıllar yurtdışında yaşamış ipek bozkurt tenti hanım ve italyan eşinin keyifli ve özenle hazırlanan tatlarının mekanı. "baharat in gram" da markaları...

  sıradan bir pastane değil; ilginç kahvaltı menülerinin de olduğu, reçel ve baharat satışının da yapıldığı bir yer.

  üretimleri için kalburüstü denebilir. mekan, samimi ve küçük bir yer; mutfağı da görebiliyorsunuz.

  menüsündeki "hakkımızda" kısmında belirtildiğine göre, big dessert, retro bir türk / italyan pastanesi olup, 12 senelik mutfak ve pastacılık deneyimini tatlı aşkıyla harmanlayan ipek bozkurt tenti'nin kurucusu ve şefi olduğu bir yer.*

  yine menüdeki "hakkımızda" kısmında, "eşsiz spesiyaller" denilerek şunlar ifade edilmekte: "asırlık tarifleri saklandıkları yerlerinden çıkaran ve tekrar yorumlayan, sadece doğal malzemeler kullanarak tüm bunları el emeği ve sevgi ile yoğuran big dessert, gıda ve yemek kültürünü pratik ve teoride sizler için en ince ayrıntısına kadar bir araya getiriyor.

  mekik, alman pastası, beze, big tora, sacher, linzer tart, kubotto, delizia turta, chia puding, bigne, tartalet ve makaron gibi eşsiz lezzetler, hem damak tadınız hem de özel günlerinizde harika sunumlarla hafızanızda unutulmaz anlar yaratmak için sizin tadımlarınızı bekliyor."

  mekan, küçük ve samimi bir yer, hafif bir nobranlık gözlemlemek mümkünse de, taa yeşilköy'den kahvaltı için gelen birilerinin varlığının ayırdına varmak, "lezzet peşinde koşmanın" haklılığını öne çıkartıyor ve istanbul'da az bulunur, hatta bu kalitede ve fiyat / performans oranında "bulunamaz", doğal malzemelerle üretilmiş ürünlerin kıymetini bilmeme neden oluyor!

  türkiye'de çoğu kez olduğu gibi kısa sürmesinden bu maceranın veya bir süre sonra kullanılan malzemelerin ve kaliteli işlerinin bozulmasından
  endişe ediyorum big dessert'in; umarım şu halinin sürdürülebilirliği vardır. özel siparişlerle işletme ayakta duruyor izlenimi verdi.

  deneyimlediğim tiramisu, makaron, farklı tipte ve değişik peynirler içeren çörekler, cheese cake gibi ürünleri bırakın türkiye'yi, dünya standartlarının üstünde.
  bu yazı, asla bir reklam yazısı değildir; yerinde incelemeler sonucunda paylaşmaya değer bir şeylerin paylaşılma çabasıdır.

  facebook adresi:

  ek: http://www.baharatingram.com/