şükela:  tümü | bugün
 • multibyte degerlerin aynen gorundugu gibi hafizada siralandigi binary represantation'a verilen isim.. 1234 $eklindeki bir hex sayi bu $ekilde hafizada "12,34" $eklinde gosterilir.. tcp ip protokolunde kullanilan formattir.. bundan dolayi biz intel kullanicilari htons gibi function'lar kullaniriz..
 • (bkz: little endian)
 • (bkz: motorola)
  (bkz: ibm system 370)
  (bkz: sparc)
 • 32 bitlik bir bilgimiz olsun: 0xdeadabba. big endian sıralamasında şöyle durur:

  byte adres 0 -> 0xde
  byte adres 1 -> 0xad
  byte adres 2 -> 0xab
  byte adres 3 -> 0xba

  big endian işlemcilere örnek, sun'ın sparc ve hp'nin pa risc mimarisidir. powerpc hem little endian hem big endian çalıştırılabilir. intel x86 mimarisi little endian'dır. network işlemcilerinde genelde big endian kullanılır.

  byteların sırasının herbirinde performans açısından avantajı ve dezavantajı vardır. "şu daha iyidir" diye birşey bu yüzden denemez.
 • const int i = 1;
  #define is_bigendian() ( (*(char*)&i) == 0 );

  şeklinde test edilebilir.
 • gulliver's travels'da yumurta'yı büyük kısmından başlayarak yiyen grup.
 • (bkz: middle endian)
 • network programming yaparken, yollanacak datanın dönüştürüldüğü -eğer alet zaten big endian değilse- byte saklama formatıdır. peki dönüştürülmek zorunda mıdır? aslında burada dönüştürülen data, programcının kendi application layer datası olacağı için, dönüştürme olayı tamamen programcıya kalmıştır. eğer client da server da, aynı anda little endian ya da big endian kullanıyorsa, dönüştürülmeden yollanan veri herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. 1 değerine sahip bir integer değişkeni, karşı tarafta da 1 olarak okunacaktır. kısacası sistem takır takır çalışacaktır.

  tabi buraya kadar, tüm cihazların aynı endian formatına sahip olduğunu varsaydık. ama networking olayına farklı türden işlemciler da dahil olabileceği için, programcının, daima little endian bilgisayarlardan dönüştürmeden yolladığı değer bir gün big endian bir makine tarafından alınacak ve karşıdan 1 olarak yollanan integer değeri yerel makinede 16777216 olarak yorumlanacaktır.

  demem odur ki, yazılıma portability sağlamak açısından gönderilecek data default olarak big endian'a dönüştürülmelidir. ama programcı kendi yazılımları arasında kullanacaksa ve endian formatının bütün bilgisayarlarda aynı olabileceğini garanti ediyorsa, dönüştürmese de olur. ama unutulmamalıdır ki, haberleşme ihtiyacı duyulan diğer tüm sistemler dataları big endian olarak yollayıp almaktadır. yani arada bir bilgi alışverişi olacaksa, gönderilecek data illa ki dönüştürülmelidir.
 • [(bkz: little endian)]