şükela:  tümü | bugün
 • dunyanin en iri kiyim 4 denetim/muhasebe/dani$manlik firmasinin kumulatif ismi..
  2002 buyukluk sirasiyla:
  (bkz: pricewaterhousecoopers)
  (bkz: deloitte touche tohmatsu)
  (bkz: kpmg)
  (bkz: ernst and young)
 • birleşmeler ve yolsuzluk iddiaları sonucu kalan en büyük 4 denetim firmanın ortak ismi.

  şimdi herkes acaba hangisi gidip 3 kalacak felan merakı içinde iken ,ulus* ve uluslarüstü* kurumlar tarafından yapılan araştırma da kalacak 3 ün piyasayı kaosa sürükleyeceği ve sağlıklı denetim fonksiyonundan uzaklaşılacağı ortaya konmuştur.

  bu bakımdan bu firmaların üst yönetimlerinin mali açıdan daha sıkı denetlenmesi kararlaştırılmıştır. sözün özü üst yönetimin yıllık gelir beyanları, seçtikleri yatırım araçları...vs konular daha bir sıkı mercek altındadır. böylece en azından bir yolsuzluk durumunda suçlanacak kurum değil kişi olacaktır. cımbız misali aradan çekilip the weakest link ilan edilecektir.
 • bunlar kadro büyüklüğü sırasıyla audit, tax, outsourcing, legal, human capital, corporate finance hizmetleri verirler. profesyonel hizmet şirketleridir tabiri caizse, ama accountancy firms diye de adlandırıldığı olmuştur tam olarak doğru olmasa da.

  audit müşterilerine kesinlikle diğer servisler verilemez, hatta o müşterilerin bağlı oldukları diğer şirketlere de verilemez.* bu yüzden audit "first tier", diğerleri de "second tier" dir.

  andersen, enronla 2002'de gümlemeden big five diye adlandırılan bu şirketlerin bir tanesinin daha gümlemesi riski hakkaten kaotik bir ortam yaratacaktır. bir zamanlar big eight iken big foura kadar inmesi zaten yeterince şamata yaratmıştır.
 • 1987 yılına kadar big eight olarak bilinen denetim şirketlerinin son durumu... soyağaçları aşağıdaki gibidir:

  price waterhouse
  coopers & lybrand
  arthur andersen
  deloitte haskins & sells
  touche ross
  ernst & whinney
  arthur young
  peat marwick mitchell

  * price waterhouse ve coopers & lybrand birleşti, pricewaterhouse coopers oldu...
  * ernst & whinney ile arthur young birleşti, onlar şimdi ernst and young...
  * deloitte haskins & sells ile touche ross birleşti. şimdilerde deloitte touche tohmatsu...
  * peat marwick mitchell, klynveld main goerdeler ile birleşti ve kpmg oldu.
  * arthur andersen ise enron dolayısıyla kendini feshetti, feshettirildi... türkiye'de kadrosu ernst and young ile birleşti...
 • ebu'yu finanse ettiklerinden eurovision şarki yarışmalarında her zaman finalde yarışmayı garantilemiş ülkelerdir. italya eurovision'dan ayrılmasaydı big five olarak kalacaktı isimleri.
  (bkz: ingiltere)
  (bkz: fransa)
  (bkz: almanya)
  (bkz: ispanya)
 • türkiye birinci liginde şampiyonluk yaşamış takımları kastetme amacıyla kullanılan sözün inglizcesi olup;

  (bkz: beşiktaş)
  (bkz: fenerbahçe)
  (bkz: galatasaray)
  (bkz: trabzonspor)
 • agatha christie romanı. büyük dörtler diye çevrilmiştir.
 • 90'lar seattle grunge gruplarindan nirvana, soundgarden, alice in chains ve pearl jam'i kapsayan deyis.
 • lowlife yönetim kadrosuna sahip enteresan şirketlerdir bunlar. çalışanlarına para vermek gibi bir alışkanlıkları yoktur. partnership oldukları için çalışandan arakladığı 1ytl bile onların cebine gittiğinden buna bile göz dikerler. durmadan olanakları kısmaya çalışırlar. buzdolabındaki kolalar gider önce, sonra "müşteriye giderken taksiye binmeyin, otobüse binin" derler, sonra "maaş artışlarını brüte çeviriyoruz" diyerek oradan da üç beş kuruş çalarlar, hedefler fazla fazla tuttuğu halde bonusları ödemezler, ödeseler bile taksite bağlarlar.

  burada çalışıp gençliğini ziyan edenlere bir tavsiye, bir seneden fazla çalışmayın, tecrübe kazanın sonra zıplayın. aman diyim ya neydi o öyle.
 • pazara sürdükleri ürünleri "güven" olan firmalar. gavurcası "assurance" olan bu kavram gelişmiş ekonomilerde bir değer, bir anlam ifade etsede, ülkemiz gibi 3. dünya ülkelerinde yeterince nemalanmamaktadır. zira finansal piyasa aktörleri yatırım kararlarını alırken öncelikle bu firmaların raporlarını göz önüne alırlar.

  lakin geçen bunca zamana (100 yıl gibi bir süre) rağmen audit piyasası, finansal piyasaları takip etme yeteneğini kaybetmiştir. bunda big four firmaların ağır kalmalarından cok finansal piyasaların, internet teknolojisi sayesinde olaganüstü hızla kabuk değiştirmesi baş rolu oynamaktadır. hatta accounting in bel kemiği sayılan "book value" kavramının "marking to market" a dönüşmesi bile denetim sektörü için kabus gibidir.

  son yıllarda sektörde yaşanan fraud temelli çalkantılar ise durumu daha içinden çıkılmaz hale getirmiştir. zaten çabalayan sektör bu seferde haklı/haksız töhmet altına alınmıştır. adeta günah keçisi olmuştur. hatta bu firmalara baskı boyutunda zorlamalar özellikle sec başta olmak üzere sürmektedir. firmalar bir yandan değişen koşullara ayak uydurmaya çalışırken bir yanda da methodolojilere sokulan bu burunlarla uğraşmaktadır. sürekli artan muhasebe standartlarına burada deyinmiyorum, zira onlar zaten hep vardırlar.

  big four açısından en büyük olumlu gelişme, tüm dunyada ve keza ülkemizde de yerleşmeye başlayan uluslararası muhasebe standartlarının varlığıdır. avrupa birliğinde de zorunlu hale gelen bu standartlarla, bulutlar bir derece nimbus kıvamından stratüs fazına geçebilmektedir. us-gaap ten ifrs arasında uyum çalışmaları ise bünyede gözleri yaşartmaktadır. sonuç olarak "live together, die alone" *