şükela:  tümü | bugün
  • japonya'dayken neredeyse gittiğim her karaoke'de söylemeye çalıştığım şarkı. birlikte gittiğim japon arkadaşlarım "şarkının orijinalini bilmiyoruz, hiç duymadık. ama bu şarkı bizce beatitude'un." diyorlardı en son.
  • nereye çeksen oraya geliyor.

alphaville'in orijinal versiyonunu, guano apes ve ane brun coverlarını düşününce; hiçbirinin birbiriyle alakası yok, hepsi ayrı güzel.
  • hava yağmurlu ve biraz da soğuk olmayagörsün, ane brun versiyonu hemen kafamın içinde bir yerlerde çalmaya başlıyor. bilgisayardan açıp dinleyene kadar beynim şarkıyı loop'a alıyor; bir süre bu belli belirsiz sesle yetiniyorum. bir süre yetiyor. ama doyum vermiyor. şarkı aşermek mi desek buna? ne zaman yağmur yağsa kulağım bu şarkıyı istiyor. açıp defalarca dinliyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=iiirxqtswto
  • devamlı dinlenildiğinde de ilk defa dinleniliyormuşcasına heyecan veren şarkı. sesi olsun, tonu olsun, 1980'lere farklı bir açıdan bakan bir şarkı. eğer 1980'ler temalı bir program yapılıyorsa, bu şarkı o programın içinde olmalıdır.
  • bir zamanlar ankara-eskişehir yüksek hızlı treninde sefer sonlarında anons hapörlöründen çalınan hoş şarkı.
  • (bkz: bülent ersoy)
  • bu hali ile acayip gaz olmuş martin solveig şarkısı

http://soundcloud.com/…/big-in-japan-les-bros-remix
  • sözleri hiçbir şey hatırlatmasa ya da hissettirmese de ilkokuldan beri hiç vazgeçemediğim alphaville şarkısı.
  • eskiden bir yerde okuduğuma göre, özellikle 70'lerde japonlar yabancı (pop-rock) müziğe çok meraklıymış ve bunun için deli gibi de para harcarlarmış. özellikle yurtdışından gelen şarkıcı ve grupları büyük bir coşkuyla karşılarlarmış. avrupa'da, amerika'da istediği başarıyı elde edememiş müzisyenler japonya'ya turneye gidip hem çok seyirci ile özgüven tazeler hem de konser gelirleri ile ceplerini para ile doldurup geri dönerlermiş. bu tür müzik çevrelerinde ilgi görememiş ama japonya'da ilgi görmüş kişi ve gruplara da dalga geçmek maksatlı, mealen "burada bir halt değilsin ama japonya'da kralsın be abi" demek olan "big in japan" derlermiş. (bkz: #3218429)

alphaville'in big in japan diye queen'e sataştığı da rivayet ediliyordu aynı yerde. gerçekten de queen'in 70'lerde avrupa'da henüz o kadar ünlenmemişken japonya'da fırtınalar estirdiği bir kaç sene üst üste seri turneleri olmuştu. hoş, ben alphaville ile ilgili bu rivayetlerin doğruluğuna pek inanmıyorum, internette de buna yönelik bişey bulamadım açıkçası. ancak durum gerçekten buysa da alphaville'in halt etmesidir ancak.
  • gözler sabit kalır başladığında