• herkes ed'in abigail'i taciz ettiğini düşünmüş ama bence abigail ed'e aşık oldu. çünkü birincisi abigail haklarını ve kendini savunmasını çok iyi bilen yırtık bir kız. ikincisi o bir ergen ve annesine karşı öfkeli.
  • ha bir de gösterilmeyen bir sahne var ve oradan çok iş çıkacak gibi duruyor. madelin'e aşık olan şu tiyatrocu joseph'in lavobaya gideceğim diye eşinin yanından ayrılışını görüyoruz ama olaya şahit olup olmadığını bilmiyoruz. çok fena karışacak buralar ;)
  • --- spoiler ---
    laaa alexander skargard size ne etti de yarı iskandinav tanrısı yarı insan olan adamı tecavüzcü, dayakçı koca rolünde oynattınız? true blood'dan beri aşık olduğum alexandercığımı o rolde görünce bir bozuldum ben. ayrıca adam yakışıklı diye 7 bölümün 7sinde de seks sahnesi yazmışlar adama. ben daha ilk bölümden ziggy'nin anabella'yı hırpalamadığını anladım. hatta dedim kesin bu celeste'nin ikiz oğlanları yapmıştır bunu ki doğru çıktı. madeline'nin bilgi işlem müdürü kılıklı kocasından bir atraksiyon bekledim ama hiçbir şey çıkmadı. dizinin finali bence çok da vurucu değildi ya. ufak tefek cinayetler mesela bu diziden esinlenmiş ama onun olay örgüsü filan daha başarılı. burada direkt her şeyi son bölüme gelmeden sonuca bağladılar. o nedenle finalden çok tat alamadım. nicole kidman'ın audrey hepburn olayım derken grace kelly şeklinde geceye gelmesi de çok hoştu. maşallah çok güzel kadın hakikaten şarap gibi. vakit geçirmek için güzel bir dizi. sırf soundtrack'in muhteşemliği için bile izlenir. son olarak ziggy, chloe ve skye'yi evlatlık alırım. pek tatlılar.

--- spoiler ---
  • akıcı. dürüst. gerçekçi. sarsıcı. yalın.

bir şey izlemek istiyorsanız ve henüz ne olduğunu bulamadıysanız hiç düşünmeden izleyin diyebilirim.
    dramın yalın halini çok seviyorum. biz türk dizilerinde malesef dramın suyunun suyunu çıkarmaya bayılıyoruz ve bu durum insanı kanser ediyor.
    bu diziyse o kadar sade anlatmış ki her şeyi, abartmadan, drama boğmadan. sanki dizi izliyor gibi değil de, kıyısından köşesinden olaylara bizzat şahit oluyorsunuz gibi.

ilk bölümden itibaren eşimle yürüttüğümüz bütün tahminler doğru çıktı. biz bu twist konularında baya uzmanlaştık sanırım. peki yine de zevkle izlettiriyor mu? evet.

--- spoiler ---

ilk bölümde perry'nin çocuklara saçma sapan korku temalı hikayeler anlatması ve çocukların korku filmi izlemesi ve hatta su aygırı harry'nin bacağının onların evinde kopması, zorbalık yapan çocuğu çok net işaret ediyordu. izlerken zaten anneye babaya çok kızıyorsun. şiddet içerikli oyunlar oynuyor devamlı o çocuklar. anne babalarını duymama ihtimalleri yok. ki diğer çocuk ziggy yani, tatlı centilmen şey, kendini kurtarmak bile istemedi.

tecavüzcü olarak perry'i az çok görebildik. zaten o adamdan başkası olamazdı değil mi? acaba bir ters köşe yaparlar mı diye düşündüm ama yine de biricik psikopatımız tecavüz işini başkasına bırakmaz diye tahmin ettim. her sahnesinde gerildim, sanki her an beni dövecekmiş gibi acayip korktum.

bir de celeste çok uzun yıllar çocuk istediklerini ve ikizlerin yıllar sonra olduğunu anlatıyor. ikizler ziggy'le yaşıtlar. demek ki bizim yunan tanrısı psikopat, büyük aşkla sevdiği, kaybetmekten korktuğu için şiddet uyguladığı karısını aldatıyormuş. vay canına.

şiddet gören kadın karakteri o kadar gerçekti ki. danışmanla olan sahneleri, kabullenememesi, suçu kendinde araması, sürekli eşini aklamaya çalışması...terapisti değil de kendini kandırmaya çalışıyordu sadece. şiddet gören kadınlar bir süre sonra bu durumu öylesine içselleştirir ve normalleştirir ki sonunda gördükleri en ufak ilgi alakada kocaları dünyanın en iyi kocası, babası olur. celeste de tam olarak böyleydi, kolay iyileşebileceğini sanmıyorum. kadın da o şiddetten baya zevk alıyordu.

en sevdiğim madeline, reese witherspoon çok çok iyi değil mi ya? ben ona bayıldım, karakterine, anneliğine, küçük kızına, jane'e gösterdiği alakaya. keşke aldatan kadın olmasaydı. zaten ed'i de bir türlü anlamış değilim. adam çok mu saf, çok mu iyi yoksa onda da bir bit yeniği var mı çözemedim. son kararım iyi biri olduğu yönünde. madeline'in eski kocasını da çözemedim mesela, gıcık herifin teki. bonnie onda ne buldu çok merak ediyorum.

jane'in hikayesini ise tam olarak oturtamadım kafamda. nerede tanıştı, niye geldi, tesadüfen gelmemiştir yok canım derken hakikaten tesadüf çıktı. ben dedim ki, bu kız adamdan intikam almaya falan geldi. ama yok yani baya hiçbir şey bilmiyordu, son ana kadar perry'den haberi bile yoktu.
    oğluyla ilgili şüpheleriniyse sevdim. oğlunun babasına benziyor olmasından ölesiye korkuyordu. celeste'le yaptığı konuşma çok ironik değil mi aslında? ikisi de oğullarının babalarının genini almasından korkuyor ve buradaki baba aslında aynı baba. yeni sezonda bunu işleyecekler mi çok merak ediyorum. çocuklar kardeş olduklarını öğrenirler umarım.

yeni sezona demişken baya sevindim bu arada. bakalım ed pisliğin teki çıkacak mı?* bence çıkmaz, iyi adam ed.

--- spoiler ---
  • müzikleri de konusu kadar başarılı dizi. ozellikle giriş muzigi ve okyanus gorseli muazzam.ıkıncı sezonun çekilmesi de mutluluk verici. dizi arayisinda olanlara siddetle tavsiye edilir.
  • oyunculuk dalında beş altın küre adaylığı vardır ve bunların üçünü kazanmıştır.
    mini diziden ziyade bir sanat eseri izleyeceğim sanırım. ilk bakışta öyle bir izlenim bıraktı.
  • her bölümü tek tek insan psikolojisi üzerine gerçekçi tespitler yapan bir dizi olmuş. son zamanlarda artık filmlerin 1,5-2 saatlik etkileme süresine nazaran böyle her bölümü bir film kadar özenli dizilerin çağı gibi geliyor bana. almış yürümüşler. hele de ana karakterlerin kadın oluşu ve onların iç dünyasına odaklanıyor olmak şüphesiz erkek karakterlerin çoğunlukla ön planda tutulduğu bu dünyada sempati kazanması için başka bir sebep.

ve madeline ayağını burkmasaydi belki de bunların hiçbiri yaşanmamis olacaktı? veya zorbalikla suçlanan ziggy daha ilk saniyede annesini bu hanima yardım etmesi konusunda uyarmamiş olsaydı ve suçlandığı gibi duyarsız olsaydı da bunlar yasanmayabilecekti?

hayatın gidişatı ufak tesadüfler üstüne kurulu. herkes sirf etrafindakilerden değil en çok kendinden sakladığı gerçekleri ve yalanları ile yaşamaya çalışıyor. zaten en zoru da kendimizle kaldıgımız an kendimizle yuzlesebilmek değil mi? bunu başarabilecek kadar güçlü bir psikolojik alt yapımız var mi yoksa hepimiz hasarlarimizla baş ederken mi yakalanıyoruz?

çok soru var dizide. içinizi burkacak canınızı sıkacak kadar çok.

izleyin.
  • --- spoiler ---

.
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    ölen kişinin boğazına saplanan nedir? yuvarlanarak düştüğüne göre oraya nasıl saplandı, biri yaptıysa cinayet soruşturması açılmadan kaza olarak dosya kapandı.
    ne olduğunu anlayan yeşillendirse ya, sevabına nolur. meraklardayım !

--- spoiler ---
  • mükemmel bir dizi. özellikle celeste'nin yaşadıkları çok etkileyici. mini dizi olması da etkileyiciliği artırmış, uzamış halini biliyoruz zaten pek iç açıcı değil (bkz: ufak tefek cinayetler).
    ikinci sezonu da ucu açık kalan durumları tamamlar umarım.

--- spoiler ---

son bölümde perry'nin celeste'nin ev kiraladığını öğrendiği sahneden, arabayla partiye gidene kadar ki olan kısımları oldukça gerilim doluydu. nicole kidman celeste'nin yaşadığı fiziksel ve psikolojik şiddetin acısını çok iyi yansıtmış gerçekten. sanki ben de hissettim o acıyı izlerken.

çoğu kişi gibi ben de ed ve abigail arasında birşeyler olduğunu düşünüyorum, taciz, istismar vs.

madeline ve joseph ilişkisinin öylece sonlanabileceğini de düşünmüyorum illa ki birşeyler yaşanacaktır.

--- spoiler ---.
  • az önce tüm bölümlerini bitirdim... muhteşem bir dizi, spoiler olayına hiç girmiyorum, oyunculuklar, kurgu, karakter dağılımı ve karakterlerin zamanla çözülmesi her şeyi ile on numarayı, yıldızları, ödülleri hak ediyor. ama arkadaş o müzikler nedir, oturduk dizinin playlistini arıyoruz. tam liste olan birileri yeşillendirirse sevinirim açıkçası, jeneriği bile bayıla bayıla izledim her seferinde. çekimler, mekanlar, detaylar, çok güzeldi. jean marc vallee yine döktürmüş kısaca. izleyin derim, henüz izlemediyseniz. bir sonraki sezonu iple çektiğim diziler kervanına katıldı.
    edit büdüt: nina garcia'nın taptaze twitine göre meryl streep ikinci sezon için kadroya dahil olabilirmiş efendim, (bkz: omg), hatta olmuş bile...
hesabın var mı? giriş yap