şükela:  tümü | bugün
 • butun ulkelerde "basic" hamburger ayni olmasina ragmen kosullari geregi her ulkede olusmus farkli girdi maliyetlerinin birbirine oranlanmasiyla bulunan endeks. hatta satis fiyati da endekse konu olabilir. dolayisiyla bu hesabi iyi yapan turistlerin turkiyeden paket paket hamburger goturmesi isten bile degildir.
 • exchange ratelerin aslinda ne kadar olmasi gerekir diye dusunen ekonomistlerin kullandigi olay. aslinda daha cok big mac index olarak gecer.
 • avrupa'da $ehir $ehir gezen ki$inin gittigi $ehrin pahalılıgını olcebilmek adına yapabildigi endeks, bir mcdonalds'a girilip kola/hamburger/menu fiyatına bakılır-kar$ıla$tırma yapılır. ona gore $ehre doviz giri$ine izin verilir ya da verilmez.
 • alım gücü paritesine göre, döviz kuru üzerinden gerekli ayarlamalar yapıldığında bir malın her yerdeki fiyatı aynı olmalıdır. ters şekilde düşünüldüğünde; iki para birimi arasındaki döviz kuru iki ülke arasındaki fiyatlarla doğru orantılı olmalıdır.
  bu düşüncenin nasıl işlediğini görmek için uluslararası bir dergi olan the economist düzenli olarak bir malın birçok ülkedeki fiyatlarıyla ilgili bilgi toplar. bu ürün de mc donalds big mac menüdür. buna göre big mac fiyatı bir ülkede ne kadar yüksek ise kur da o kadar yüksektir. mesela japonya'da big mac 295 yen , amerika'da 2.50 dolar ise bu iki ülke arasındaki para birimleri oranının da 295/2.50 = 118 olması beklenir.
 • dogru adlandirili$i mcdonalds endeksi degil big mac endeksidir. yoksa menu fiyatlarini, sundae halkalarini ve sufle giderlerini kar$ila$tirmak gerekir ki, gereksizdir.
 • yukarı da değinildiği gibi 'dogru adlandirili$i mcdonalds endeksi degil big mac endeksidir'.
  nedeni, dünyadaki mc donaldslar farklı ürünler sunar. türkiye'de ayran içerken, çek cumhuriyetinde biranızı yudumlayabilirsiniz.
  türkiye'de tek bir hamburger alabilirken, new york'da 2 hamburger diye bir seçenek vardı, yani tek hamburger satılmıyordu.*
  oysa big mac menü tüm dünyadaki mc donalds'larda aynı standartlarda yapılan tek üründür. bu nedenle endeks big mac endeksidir.
 • ulkelerdeki alim gucunu kaba taslak olarak gosteren, asagi yukari da dogru cikan siralama.

  yalniz bu siralamada hindistan yoktur. cunku hindistan'da sigir eti yenmediginden big mac yoktur.

  (bkz: #4510206)