şükela:  tümü | bugün
 • 2003 yılında bilgisayar oyunlarına tepki olarak piyasaya sürülen bir deli yarış oyunu. dağ, tepe, binalar, barikatlar gibi engellerin içinden geçtiğiniz için herhangi bir sorun yaratmadkları, rakiplerinizin yarışa start verilmesi ile beraber bir milim bile hareket etmediği için yanlızca kendinizle yarıştığınız değişik bir yazılım.

  bu oyunla ilgili youtube'da yüzlerce video bulabilirsiniz ama aralarında şu ana kadar gördüğüm en etkileyicisi olan bu video oyunun geliştiricilerinin ruh sağlığı ile ilgili ciddi endişeler duymamı sağladı.
 • efsanevi derecede kötü oyun.
 • yaran bir wikipedia makalesi bulunan zamanının ötesinde bir oyun.

  - ana konusu polislerden sakınarak tırla yük taşımak olan oyunda ne polis ne de yük olması.
  - yarış modunda diğer tırlar için yapay zeka kodlanmadığı için bırak yarışmayı hareket bile etmemeleri.
  - timer'ın süs olsun diye konulmuş olması.
  - tırın hayalet gibi haritadaki tüm engellerin içinden geçip haritanın altına düşebilmesi.
  - oyuna gelen güncellemeyle diğer tırların yarışa katılması ama yarışın ortasında birden durmaları.
 • bilgisayar oyunlari tarihinde kotu olan cok oyun vardir, oyun mekaniklerinde problem olan, bolca bug barindiran, bazi ozellikleri dogru duzgun calismayan nice ornek gorulebilir,

  ama bu oyun bir istisnadir.

  bir dagitimci bulmus, rating sisteminden rating alabilmis, kutusuyla paketiyle raflardaki yerini almis, 80 dolar fiyat etiketi olan bir faciadir.

  faciadir zira ortada bir oyun yoktur.

  oyun oyuncuların hayalgücündedir lafini gayet direkt olarak alip oyun gelistirme felsefesi edinen bir grup cilgin tarafindan insanliga bir hediye olarak sunulmus, ama hakettigi ilgiyi gorememistir.

  neyse ki daha sonra buyuk firmalar olayin farkina vamis, bu nadide eseri idol edinip "neden biz de bitmemis oyunu satmiyoruz, hatta en iyisi hic varolmayan oyunlari satalim" diyerek piyasaya yeni bir yon vermislerdir.

  neler mi vardir bu oyunda;

  geri geri giderken 12,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 km hiz yapabilen bir tir (saka yapmiyorum, rakamlar da ben de gayet ciddiyiz, asagidaki videoyu izleyin.)

  varolan butun kati yuzeylerin aslinda varolmayisi, yani bina, baska arac, kopru, tunel gibi seylerin icinden gecebilmek, daha dogrusu baska bir secenek olmadigi icin gecmek zorunda olmak.

  collision olayinin gereksiz oldugunu dusunen gelistiriciler yuzunden boslukta bir hayalet gibi yuzmek.

  oyunun ana konusu olan ve kapakta bile one surulen polis kovalamalari gibi ufak detaylarin oyunda kendisine yer edinememesi, cunku ortada bir polis olmamasi.

  oyunun ana karakteri olan yonettigimiz tırin oyunu terketmeye kalkmasi hatta terketmesi.

  daha dogrusu oyunda genel olarak oyunla alakali hicbirsey yapamamak.

  ustelik isin pesini birakamayan gelistiriciler gelen sirin tepkiler sebebiyle bir yama yayinlayip rakipleri hareket edebilir hale getirmisler (evet sadece bu, diger hersey ayni) ama hareket eden rakipler ne olursa olsun yarisi kazanmamaya yeminli olduklarindan bitis cizgisine gelmeden 1 cm once durup yarisi kazanmaniza izin verir olmuslardir.

  kisacasi ortada o kadar buyuk bir facia vardir ki oyun (ya da her neyse iste) efsane olmustur.

  kapagi su iken; http://i.imgur.com/smg7x4m.png
  kendisi su sekildedir; https://www.youtube.com/watch?v=r8x7vj6jxpk

  neyse ki buyuk oyun firmalari da olayi kapti da, artik bolca bitmemis, henuz gelistirilmeye bile baslanmamis oyunlar bol bol satisa sunulup bu alandaki buyuk acik kapatiliyor.

  kisaca "hepimiz matrix'iz ulan, hersey hayal, hicbirsey gercek degil" diyen hatta "all that we see or seem is but a dream within a dream." felsefesiyle poe'ya da selam cakan nadide bir eserdir, oyunun ana karakteri olan ve yonetmemiz gereken tırin anarsist davranarak oyunu terkedip gitmesi ile de anarsizme saygi durusunda bulunur,

  oynamayiniz, oynatmayiniz.