şükela:  tümü | bugün
 • tam pazar günü saat 10:30 için bi filmdi bu. john carpenter'in yönettiği ve müziklerini yaptığı, kurt russell'in baş rolde sivrildiği, fantastik bi komedi-macera diebilirim.

  kamyoncu jack'in [kört], bi tane arkadaşı wardır, çinnidir bu... bunun da bi yeşil gözlü nazlı yari wardır... büyücüler gelir bu kızı "bilmemne lee" isimli, reislerinin karısı olduğu ve bi portal olacağı gerekçesiyle aşırırlar, adamların niyeti dünyayı ele geçirmektir. cek ve arkadaşı da peşlerine düşer bunnarın, amarka'nın çin eyaletinde bi karmaşa alır yürür. raydenilk defa burda görünmüştür.

  bi de asıl büyücü tipindeki adam çok komikti, kamyon çarpıyodu buna, tınmıyodu adam. sonları aksiyon doludur hem de, kurt'ün çizdiği tip de şahsına münhasır, kafa bi kamyoncudur.

  türkiye'de kucuk cinde buyuk bela diye gösterilmişti, show tv yüzlerce kez yayınlamıştır. aslında direkt bi dunyayi kurtaran adam filmidir, sonra gelip bizimkine sataşırlar.pis...
 • little china isimli cin yemegi restoraninda olu$acak muhtemel bir kavga icin yapilabilecek tanim.
 • gazeteci hanım rolündeki kim cattrall'ın en hoş zamanlarıdır, kendisi sonra çirkinleşmiştir. keza yeşil gözlü çinli kızımız da bir hayli gözalıcıdır ve insanın aklından "bu güzel kızın nişanlısı olacak kara kuru ve havada uçan çinli tırsak böcükle ne alakası olabilir?" sorusu ister istemez geçer. envai çeşit yaratık, ilk raiden prototipi, bin bir çeşit kung fu numarası, büyüler, ışınlar, şimşekler, patlayan adamlar, ve daha nice güzel atraksiyon içerir. zannımca en neşeli kısmı kurt russel'ın tekerlekli iskemleli sahneleridir.
 • kucukken gecenin bir vakti bir italyan kanalında kuzenimle italyanca seyrettigim bir film, dilini anlamasakta bizi gülmekten geçiren komedi-aksiyon tarzı. yıllar geçmesine ragmen bu filmden unuttamadıgım iki sahne: 1)kurtarma gücü restorana girmiştir, ellerinde otomatik silahlar, bizim başaktör kurt russell gaza gelerek dikkat çekmek için havaya ateş eder, tavandan parçalar kafasına düşer ve bayılır, kendine geldiğinde aksiyon bitmiştir. 2)filmdeki kötü adamın sinirden (ki biz öyle sandık) şişerek patlaması.
 • ilk seyrettiğimde ve doğal olarak adını ilk duyduğumda "ne saçma! çin kocaman ülke; ne küçüğünden bahsediyor bunlar?!" tepkisini verdiğim film. tabii aynı film sayesinde küçük çin'in bir bölge olduğunu öğrenince tepkimi geri aldım!
 • ayrıca bu film mortal kombat'taki raiden karakterinin (veya benzerlerinin) göründüğü ilk filmdir. (bkz: #117573)
  tabii kendisi uzakdoğu mitolojisi ile ilgili filmlerde daha önce de görünmüş olabilir.
 • gerek replikleriyle, gerek kurt russell in artiz kamyoncu tripleriyle yarmi$ gecirmi$ bir film. aslinda baya sacma sapan hatalari olsa da $ahsimin en kult filmleri arasina bir $ekilde girmi$tir. lopen diye de bi adam vardir bu filmde esas buyucu dedigimiz. bu herif ikibin kusur yil evvelinde bi imparator tarafindan lanetlenip hayalet/away moduna girmi$, yeniden insan olabilmesi icin ye$il gozlu cinli bi kizla evlenmesi gerekmi$. e tabi o kadar sene abaza kalan ye$il goz feti$isti lopen deyyusunun en buyuk istegi, en buyuk mottosu rayden kilikli superguc adamlarini kullanarak cin mahallesinden hatun kaldirmak olmu$. filmin en guzel sahnelerinden biri de ara sokakta iki ezeli cetenin kapi$ma sahneleridir. carpenter a $apka cikardim bizzat o sahneler icin.
 • jack: bu durumda jack burton ne der bilir misiniz?
  kotu adam: kim?
  jack: jack burton..yani ben.
  kotu adam: ...
  jack: jack $oyle der "hadi gebertelim!"

  halbuki jack denen kamyoncu osurulsa olcecek kivamdadir. soz konusu muhattabin die hard dan cikma bruce willis tarzi artiz edalari ba$li ba$ina bi gulduru unsurudur filmde.
 • yillar once avsa adasi ikizler sinemasinda izledigim film.eglenmistik arkadaslarla.
  (bkz: eski gunleri hatirlamak)
 • bir dönem televizyonda yayınlandığında minik ilkokul öğrencilerini gaza getiren, "la nası efektlerdi?", "nasıl yaratıklar vardı" repliklerini dile pelesenk eden bir yapım idi. hala öyle olmakla birlikte nostaljik bir komiklik olmaktan ileriye gidememekte, ya$ ilerledikçe yüzleri daha çok güldürmekte olan da bir filmdir bu. ayrıca senaryosuna total recall'ı yazan gary goldman'nın da emeğinin geçmi$ olması ayrı bir ilginç nottur bu filmle ilgili...