şükela:  tümü | bugün
 • hiç bir zaman adam akıllı durup bir şey yapmadığım ama sındırgı - balıkesir arasında sürekli içinden geçtiğim "yer"
 • turkiyenin isletmeye acilan ilk bor madenlerinin bulundugu balikesir ilcesi
 • pidesiyle ünlü ve şehrin epey dışında olan, yolları sapa ilçe
 • hani easy rider'da kahramanlarımız bir kasabada mola verirler, sabaha kalmaz da georfe hanson zenofobik ( zenofobi tanımlamaya yetmez böyle insanları) kasabalılar tarafından uykusunda öldürülür. işte bigadiç, o kasabanın sağaltılmış replikalarından biridir. ülkemde yaşanan her türlü olumsuzluk burada da yaşanır, ama ben gittiğim hiçbir yerde bu kadar aşağılık kompleksi olan insanı bir arada görmedim. tam 18 sene burada yaşamış biri olarak, kitap yazmaya yetecek kadar sikindirik gereksizliği yaşadım sanırım gene burada. şu anda da oradan yazıyorum, insanı kurutan bir yer burası, ne diyim başka.
 • hayatımın ilk 15 yılına ev sahipliği yapan, tepeler arasına gizlenmiş, balıkesir'e otobüsle 45 dakika uzaklıkta minik bir ege kasabası. bulunduğu bölgenin jeolojik yapısı nedeniyle ilçe merkezi ve köylerinde çok sayıda kaplıca mevcuttur. merkeze yakın dağ köylerinden doğan içme suyu kaynağı (akkaya suyu), formülü ve içeriği açısından hiç bir katkı maddesine ya da arıtıma ihtiyaç duyulmadan şişelenmeye müsaittir.

  geçmişi antik çağlara kadar uzanan bigadiç'in tarihi, kültürel yapısı, gelenekleri ve savaş yıllarına dair bilgilere yazılı bir kaynaktan ulaşmak için:

  (bkz: zekeriyya ozdemir)
 • üç gün önce yanlışlıkla gittiğim balıkesir'in kasvetli* ilçesi. kasvetli diyorum çünkü izmir'den balıkesir'e asker almak için yaptığım araba yolculuğunun dönüş kısmında yanlış yola girerek bigadiç'in dağlarında mahsur kalma riskini yaşadım. bigadiç insanın yardımseverliği hoş ama yanlış yönlendirebiliyorlarmış bazen insanı. yanlışlıkla girdiğim yol eski izmir yoluymuş ama yenisine göre kestirmeymiş. öyle dedi yardımsever bigadiçli amcamız. lakin bu yol dağ yoluymuş*. bizi zorlayabilirmiş. hakikaten zorladı. asfaltın birkaç kilometre boyunca yerini toprağa bıraktığı , virajların hiç bitmediği, en sonunda karla kaplı yolun kendini gösterdiği bu eski izmir yolunda kasım kasım kasılan asker arkadaşın annesi karın ağrılarından şikayetçiydi izmir'e geldiğimizde. benim size tavsiyem sevgili dostlar balıkesir'den izmir'e gelmek için bu yolu kullanmayın, kestirme diyenlere kanmayın*, ıssız dağlarda kalmayın*.
 • pidesi degil guvec ve helva'si meshurdur.
 • daha 6 aylıkken kesilen süt oğlaklarından yapılan güveci meşhurdur buranın. her sokak başında bulunan içme suyu çeşmeleri şişe sulara on basar. ilçenin büyük kısmı jeotermal enerjiyle ısınır havası temizdir. en yakın deniz beldesine yaklaşık 1.5 saat mesafededir.

  balıkesir'den yola çıkıp bigadiç'e yaklaştığınızda sisli dağların arasından kasvetli küçük bir şehir gibi görünür bigadiç. belki de burayı ısıtan tek şey insanlarının sıcaklığıdır.
 • balıkesir merkezden ulaşımın hayli zor olduğu ilçe..organik tarım olarak ülke sıralamasında zirveye gayet yakın olması muhtemel..son derece sıcakkanlı insanları barındıran bu ilçe kalabalık ve trafikten uzak gayet kafa dinlenilesi bir yerdir..
 • akrabalarımın % 90'ının halen ikamet ettiği, evlerin çoğunun bahçeli olduğu, insanın 17 yaşında bile emekli gibi hissedebileceği -huzur anlamında, yaşlı değil :p-, zamanında sokaklarının çoğunu yürümek yerine bisikletle arşınladığım, koccaman bir ovaya kurulmuş, sebze meyve yetiştiren ilçecik.. fasülye, kiraz, elma, domates, biber, vs. bol ve nefis olur. insan, 15 yaşına kadar bahçesinde 10 ayrı çeşit meyve ağacı bulunan bir evde, ağaç tepesinde yarı maymun modda büyüyünce, apartmanlar daha bi basıyor insanı :/