şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çanakkale'nin eceabat ilçesine bağlı bir köy. atatürk' ün geçtiği her yerde olan atatürk evleri'nden şüphesiz burada da vardır. zaten gelibolu turlarında bu köye uğranılmasının sebebi de budur. ev öylesine "üflesen uçacak" durumdadır ki içeriye aynı anda 20 kişiden fazlasının girmesi istenmez. evin balkonunda ise aynı anda 2 kişi asla görülmemiştir. * 1915 yılından beri vizyon olarak aynı kalmayı başaran bu köyde köyün kahvesinin de bulunduğu küçük meydandan mevzu bahis eve çıkarken sağlı sollu hediyelik eşya satan teyzelerin tezgahları vardır. alınan hediyelik eşyaların sarıldığı gazete kağıtlarının tansu çiller'in başbakan olduğu yıllara ait olması köyün tarih kokan görüntüsüyle bütünlük oluşturur. * muhtemel bir gelibolu ziyaretinde asla atlanmaması gerek bir detaydır. zira gelibolu'yu gelibolu yapan o tuhaf sessizlik bu köyde had safhadadır.

  http://www.burasicanakkale.com/…miz/bigali_koyu.htm
 • ellerinde ne iş güç olursa olsun bir saniyeliğine bırakıp gülümseyerek her geleni hoşgeldiniz diye karşılayan köylüler yaşıyor burada. yaşlısı genci hepsi samimiyetle selam verip selam alıyor tanıdık tanımadık herkese. oturup muhabbet ederseniz hepsinin anlatacak birşeyleri var. savaş zamanının efsanelerinden hikayelerinden bahsediyorlar. askerimizle övünüyorlar. allah razı olsun diyorlar, şimdiki askerlerimiz de her sene gelip evlerimizi onarıyor tek tek. minnet duyuyorlar, ondan öte gurur duyuyorlar. ufak tefek hatıra eşyaları satan birkaç yer var. aldığınız şeyle ilgili bir ton tarihi bilgi vermeden bırakmıyorlar. insanları bir yana, evlerinde hep bir takım asılmış türk bayrakları ayrı bir güzellik.

  http://farm4.static.flickr.com/…5502_367bc1aef0.jpg
 • bayramda yaptığımız çanakkale seyahatinde ugradığımız köy.buram buram tarih kokar ve orada adeta zaman durmuş gibidir.geniş bir meydanı vardır ve burada kahve,atatürk evi,müze,cami bulunur.atatürk'ün evi ise tamamen türk mimarisi ile yapılmış içerisi ise anadolu evleri ile birebir aynıdır.girişinde bir ocak bulunur,kiler,dantel işlemeli örtüler,bahçedeki kuyu ve çeşme ile ağaç harika bir bütünlük oluşturur.köyün sokaklarında yılın 365 günü türk bayrakları dalgalanır,milli hisleri artıran bir köydür,gidip görülesidir.
 • süleyman abinin meydanda küçük bir kafe işlettiği, 1. dünya savaşı, gelibolu cephesi' nin karargahlarinin bulunduğu sevimli köy. bomba isimli bir yemek var burda, tavsiye ederim; soğan, domates, yumurta, kaşar peynirinden oluşur. ayrıca köy 25 nisandaki 57. alay atatürk yürüyüşünün başlangıç noktasıdır, bitiş noktası ise conk bayırıdır.
 • biga'lı olan kimselere denir. aynı isimle bir eceabat köyü vardır, köyün isminin evvelden kurucusunun ismi olan ali boğa'dan gelme boğalı olduğu daha sonraları ise bigalı olarak değiştirildiği düşünülmektedir. köyün geçmişi çok eski tarihlere dayanır ve hatta evliya çelebi seyahatnamesinde bu köyden bahsetmektedir.

  kaynak: yakın köylerden bir arkadaş.

  (bkz: seddülbahir)
 • yeterince paranız mı yok?
  meyvenin yanında içilecek, düşük bütçeli bir beyaz şarap mı arıyorsunuz?
  o zaman doğru yerdesiniz, (bkz: suvla wines) bigalı .

  zaten kötü beyaz şarap yoktur, yeterince soğutulmamış beyaz şarap vardır. (yaw he he)