• bir nevi amerikan van gölü canavarı. gördüğünü iddia eden çok ama varlığını ispatlayabilen yok. hurafenin çıkış noktası kuzey amerika. ismine, ilk olarak bu coğrafyadaki yerlilerin folkloründe rastlanıyor. tee 19. yüzyılda bile bazı amerikan gazetelerinde konuyla alakadar hikayeler yazılıp çiziliyor. 1958 ylılında bir dizi ayak izi bulunmasıyla da olay çığrığından çıkarak bir fenomene dönüşüyor ve kendi sektörünü yaratıyor(bkz: yeti). tüm büyük palavralarda olduğu gibi kar topu bir çığa dönüşüyor ve binlerce amerikalı bigfoot'u gördüğünü iddia etmeye başlıyor. rivayetler muhtelif ama maksut bir; "iki buçuk metre uzunluğunda, ikiyüz kilo ağırlığında, iki ayağı üzerinde hareket eden maymunumsu bir canlıyı yahut ayak izlerini görmek, bulmak".

ülke amerika gibi devasa bir yer olunca, efsanesi de devasa derecede saçma oluyor. lakin bu saçmalığa inanan insanların sayısı az buz değil. hatta şöyle bir internet sitesine rastgeldim ki akıllara zarar:

http://www.bigfootencounters.com/

site, sürekli olarak yeni bigfoot haberleri ve görüldüğünü iddia eden hikayelerle güncelleniyor. manyaklar üşenmemiş görülen eyaletlerin, şehirlerin, kasabaların, bölgelerin dökümünü çıkarıp interaktif bir harita üzerine konuşlandırmış. ayrıyeten hayvani bir fotoğraf ve video albümü de var. bu da yetmemiş basında bigfoot ile ilgili çıkan bütün haberleri derlemişler.

einstein amcamın, "iki şey sınırsızdır. evren ve insanoğlunun aptallığı. ancak ilkinden emin değilim." sözüyle de entariyi noktalıyorum.

ek1: (bkz: #20936040)
  • ''çok uzak bir geçmişte bizim genlerimizi kullanarak yapılmış deneysel varlıklardır'' dedi ya adam.
    göya binlerce yıl önce uzaylılar tarafından altın çıkartsın, çalışsın pezevenkler diye gönderilmiş gayet işçi, emekçi varlıklarmış.

bende mi bir problem var yoksa insan bazen gerçekten hayret mi ediyor?
  • 1970 yapımı sasquatch efsanesinden yararlanan 70'lerin birkaç filminden ilkidir.
  • bunun oyunu var steam de. oynanış olarak tam istenileni veremese de grafikleri ambiyansı sesi manzarası güzel. kuzenlerle arkadaşlarla sarabilir. kamera kurabiliyon drone uçuruyon haritası büyük. bu haritada daha çok susturuculu silahlarla sadece istihbarat göverini üstlenen kankilerinden aldığın bilgilerle düşman takım olan vietnamlı gerilla taktiği uygulayan kankilerinle savaşcan. (yerin altınada tünel ağı koysunlar tabi) yavaş ve sessizce ilerlicen dıps diye indiricen kafası gözükeni. veya 50 metrelik yılandan kaçsak daha çok sarar :d bu map ve ambiyansla çok çeşitlenir bu oyun. grafikleri iyi ama gezsen bile sarıyo ormanda.
  • ünlü bir monster truck. hatta lessie gibi monster truckların ismi bigfoot kalmıştır.
  • eski hdd markamın bir türü..(nün hedesinin hödesi..)
  • quantum'un 8-10 sene once cikardigi 5,25 inclik, 3600 rpm'lik cok ses cikaran siktiriboktan hard disk serisi.
  • national geographic'in roger patterson'ın 1967'de çektiği görüntüyü uzmanlara hayvani bir şekilde inceletip, bu uzmanların yaratığın gerçek olduğu ve kostüm giymiş bir insan olmadığı sonucuna varması beni şoklardan şoklara soktu. nasıl olur lan, o kadar zaman bilime taptım, iflah olmaz bi comte'çu oldum, post modernizme burun kıvırdım, "iş çıkmaz hocam bundan" dedim. böyle çökmemeliydi lannn!

bulucam seni lan bigfoot!!

ps: ulan modernizm'in teorilerini yıkan o kadar çok olay varken böyle alakasız bi konunun güvenimi sarsması da çok ayrı bi kafada olduğumu gösterdi bana.
  • inandığım bir söylencedir.national geographic channel'ın belgeselinden ise %90 oranında var olduğu ortaya çıkıyor.
hesabın var mı? giriş yap