şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin en ünlü koku uzmanlarından biriymiş, miş diyorum zira ben tesadüfen sosyal medyada takiple adını duyup yavaş yavaş tanıdım kendisini. adını ilk duyduğum zamandan, 5 yıl öncesinden bu yana sıkı takipçisiyim. koku tasarımları, parfümleri, doğal yağları ile tiyrus adlı markasını kurmuş.

sosyal medya takibinden doğan merakla gittim, kişiye özel koku tasarımını da yaptırdım, doğal yağlarını da aldım. arkadaş yıkıyorum elimi o koku çıkmıyor. aktarlardan aldığım abuk sabuk sözde doğal yağlardan referansla duyduğum önyargılı güvensizlik yerini şifa araştırmalarına bıraktı. hmmm demek "çalışırken konsantrasyon için kan portakalı sürmek lazım", "panik atak için masal kokusunu denemeli", "çok gerginim ver oradan bir gül" diye diye evim aktara döndü.

kişiye özel koku tasarımı esnasında kendisiyle de tanıştım, inanılmaz ilgili ve bilgili. ağzım açık dinledim önerilerini. kokunun hayatımızda nasıl büyük yer kapladığını unutup yaşıyormuşuz bunu anladım. yorgun uyanıyorsan başucuna taze biberiye koy dedi, 4 saat uyudum 8 saat dinçliğinde uyandım. (yanlış olmasın biberiye yağı satmaya çalışmıyor burada, pazarlamadan ziyade bilgi paylaşımı hedefinde, hazine gibi bir kadın. taze biberiye diyor, dalından kopar diyor altını çizerim.)

bu kişisel gelişim zırvaları ve çakra makra mavraları arasında olduğunu da sanmayın. bir osmanlı şifahanelerindeki formülleri anlatıyor, sonra günümüzdeki gül yağı analizlerinin bilimsel formüllerinden bahsediyor. ayaklı koku kütüphanesi... geleneksel bilgilerle modern bilimi birleştiren yorumları ufkumu genişletti, dertlerime ilaç oldu.

tanıyın, tanışın, araştırın ve takip edin. haa yeri de büyük beşiktaş çarşısında bir gidin. tanıyıp da hayran olmayan yoktur herhalde. kokularını incelemek isterseniz de bu da adresi, tüm kokular var mı site ne kadar güncel onu bilmiyorum ama bakıverin.
  • bloomberg’te az evvel denk geldim uc dk dinledim. dedim kesin bu kadin koku terapi kocluk kuantum zart zurt uzmanidir. hemen sitesine girdim ve...

/alinti.

bitkilerin ve kokuların insan hayatında büyük yeri olduğunu düşünen ve bununla ilgili bilgilerini insanlarla paylaşan ergül, bunun dışında yaşam koçluğu yapıyor; reiki, nlp, eft ve kuantum konuları üzerine çalışmaya devam ediyor…

/alinti