• türkiye'nin en ünlü koku uzmanlarından biriymiş, miş diyorum zira ben tesadüfen sosyal medyada takiple adını duyup yavaş yavaş tanıdım kendisini. adını ilk duyduğum zamandan, 5 yıl öncesinden bu yana sıkı takipçisiyim. koku tasarımları, parfümleri, doğal yağları ile tiyrus adlı markasını kurmuş.

sosyal medya takibinden doğan merakla gittim, kişiye özel koku tasarımını da yaptırdım, doğal yağlarını da aldım. arkadaş yıkıyorum elimi o koku çıkmıyor. aktarlardan aldığım abuk sabuk sözde doğal yağlardan referansla duyduğum önyargılı güvensizlik yerini şifa araştırmalarına bıraktı. hmmm demek "çalışırken konsantrasyon için kan portakalı sürmek lazım", "panik atak için masal kokusunu denemeli", "çok gerginim ver oradan bir gül" diye diye evim aktara döndü.

kişiye özel koku tasarımı esnasında kendisiyle de tanıştım, inanılmaz ilgili ve bilgili. ağzım açık dinledim önerilerini. kokunun hayatımızda nasıl büyük yer kapladığını unutup yaşıyormuşuz bunu anladım. yorgun uyanıyorsan başucuna taze biberiye koy dedi, 4 saat uyudum 8 saat dinçliğinde uyandım. (yanlış olmasın biberiye yağı satmaya çalışmıyor burada, pazarlamadan ziyade bilgi paylaşımı hedefinde, hazine gibi bir kadın. taze biberiye diyor, dalından kopar diyor altını çizerim.)

bu kişisel gelişim zırvaları ve çakra makra mavraları arasında olduğunu da sanmayın. bir osmanlı şifahanelerindeki formülleri anlatıyor, sonra günümüzdeki gül yağı analizlerinin bilimsel formüllerinden bahsediyor. ayaklı koku kütüphanesi... geleneksel bilgilerle modern bilimi birleştiren yorumları ufkumu genişletti, dertlerime ilaç oldu.

tanıyın, tanışın, araştırın ve takip edin. haa yeri de büyük beşiktaş çarşısında bir gidin. tanıyıp da hayran olmayan yoktur herhalde. kokularını incelemek isterseniz de bu da adresi, tüm kokular var mı site ne kadar güncel onu bilmiyorum ama bakıverin.
  • bloomberg’te az evvel denk geldim uc dk dinledim. dedim kesin bu kadin koku terapi kocluk kuantum zart zurt uzmanidir. hemen sitesine girdim ve...

/alinti.

bitkilerin ve kokuların insan hayatında büyük yeri olduğunu düşünen ve bununla ilgili bilgilerini insanlarla paylaşan ergül, bunun dışında yaşam koçluğu yapıyor; reiki, nlp, eft ve kuantum konuları üzerine çalışmaya devam ediyor…

/alinti
  • koku uzmanı, sosyolog. yanlış bilmiyorsam dünyadaki 700 koku uzmanından biridir kendisi. elinizi koklayarak sizin kokunuzu analiz eder ve size uygun kokular önerir. bunlar 5-10 tane arası değişir sonra siz en beğendiğinizi (yani aslında bunyenizin en ihtiyaç duyduğu kokuyu) seçersiniz. ardından size açıklamaları okutur. koku çok büyülü bir dünya. kendisinin beşiktaş pasajinda mağazası var. sponsorlu gibi oldu ama değilim. sadece böyle insanların dikkat çekmiyor oluşu narin bünyemi birazcık üzüyor.
  • kendisini severim, birlikte çalışmaktan da keyif alırım ancak myrina yayınlarından çıkan tütsü* adlı kitabının editörlüğünü yapan kişi bihter hoca'nın kitabını pek bir editleyememiş gibi. dahası akıştaki tekrarlar, olmayan bütünsellik, yazım hataları ve başı ayrı sonu ayrı cümlelere tekrar dönüp bakmaktan insan okumaktan keyif alamaz hale geliyor .
  • ne uzmanı bilemiycem ama tarihsel konularda fena sallıyor. yok sümbül, yok karanfila varsa kızı alın. bir de geçen sezarin, cleopatra'ya kokuyu anlatırken yakaladım. kendisinin haberi olsun sezar ve kleopatra'nin hic karşı karşıya gelmemis olma olasılığı çok fazla.

osmanlı'da miskcilik 17.yy'da başlıyor. asıl koku esansı avusturya ve macaristan'da başlıyor ve 19. yy başlarına kadar da saraya özgü bir zengin hobisi olarak kalıyor.

yani halk öyle etrafa karanfil kokuları yayacak
    kadar zengin ve bilgili değil. kaldı ki misk için kedi ve ceylan satın alındığı yazılıyor. yani gül kokusu disinda tüm esanslar hayvansal yağlardan elde ediliyor. bir tek gülün yağli olmasi sebebiyle gül kokusu elde ediliyor o da çok az ve pahalı.

gerci kuantuma inanan buna da inanır niye laf anlatiyorsam
  • koku uzmanı efendim kendisi dünyadaki yedi yüz koku uzmanından biriymiş. beşiktaş'ta bı pasajda dükkanı var. kabalcı ya yakın olanda ismini bilemicem.
    bugün bı arkadaşımın ısrarı üzerine gittik.
    sorduk yokmuş gelecek iki saate dediler gezdik tozduk merak eden bı arkadaş daha vardı tavsiye edenin işi çıktı gelemedi. üzerinde beşiktaş forması olan adam tatlıydi. dünya ahiret bacım olsun. neyse bihter hanım telefondaymis bekledik. gelince tezgahın önündeki pufa iki kişi oturduk. arkadaşın kolunu baya baya köpek gibi kokladi dicem ama hakaret değil ha şekli tarif etmek için ; öyle bi erkegin kadın kolu koklaması gibi değil yani.
    sonra arkadaşa birkac koku çıkarttı.
    hepsinin üstünde sultan adı var bı de amazon kadını falan afilli yani. tam bana da bakacak derken kadın bı tarafını döndü gitti hiç' sen de ister msn" falan sormak yok. paraya doymuş kadının umrunda değilsiniz yani. minicik şeyi 40 tl ye satıyor . hacı misi satan amcalarda aynısı var. ki mesela diğer arkadaşa taif gülü demiş hacı dan getiriyor millet. hacı getirince burun kivir ama 40 ,tl olunca al .
    pr bunların hepsi. hacı amcayi begenmedinse git kadına adını öğren mısır çarşısında aynı paraya on mislini veriyorlar. benden söylemesi.
    tabi bu arada kadın üzerimdeki 600 tl'lik parfümün kokusunu da almış olabilir neyse...
hesabın var mı? giriş yap