şükela:  tümü | bugün
 • yeni aşk-ı memnu'da beren saat oynuyor bu rolü.
 • --- spoiler ---
  bihter genç ve güzel bir kadındır. piyano ve ud çalmasını, fransızca ve rumca konuşmasını bilir. giydiği kıyafetler, kullandıkları kumaşlar tüm beyoğlulu ailelerin dikkatini çeker. kardeşi peyker zengin olmayan bir adamla evli, annesi ise kocasını aldaktıktan sonra kocasının bunu öğrenip kalp krizi geçirmesi üzerine dul kalmıştır. bihterin hayatındaki en büyük isteği çirkin deyip alamadığı o mücevherleri, kumaşları, ev eşyalarını satın almaktır.

  bir gün karşısına adnan bey çıkar. adnan beyin ailesi istanbul'un zengin ailelerinden biridir. bihtere dayısı adnan bey'in onla evlenmek istediğini söyler. bihter bülentin yatılı okulda okumasına, nihalin yakında evlencek olmasına ve behlulun genelde evde kalmamasına güvenerek evin tek sahibi olacağı günlerin hayalini kurar. ayrıca hiçbir zaman alamayacağı şeyleri alacak, para sıkıntısı çekmeyecek ve mutlu olacaktır. adnan beyle bihter evlenir. bihter ilk başta nihalle yakınlık kurmaya, arkadaş olmaya çalışır ama nihal dışarıda ona çok iyi davranmaktayken evde onu görmezden gelmektedir. bir yıl sonunda bihter koskocaman konakta hiçkimseyle konuşamamakta, yakınlık kuramamaktadır. sadece evdeki küçük bülent onla birlikte gülmektedir fakat bihter onla konuştuğu için evdekilerin bülente kızmasından korkar ve onla bile yakın olamaz. bihter evde çok yalnızdır.
  kocası adnan bey onu tutkuyla sevmemekte, evde babaca bir ilgi gösterip yatak odasında ondan kadınlık vazifesi beklemektedir. bihter sevişirken hep gözlerini ve ışığı kapar, başkasının onu öptüğünü hayal eder.

  bir gece odasında yalnız kalan bihter birden hayattan ne istediğini çok iyi anlar. sevmek. sevilmek. o gece bihter aynanın karşısında soyunur. uzun ince bacaklarına, beyaz tenine, güzel göğüslerine, beline, kömür karası saçlarına, gözlerine hokka burnuna, etki dudaklarına bakar. o an aynı varlıklı biriyle evlenmedi diye kızdığı kardeşine özenir. onu tutkuyla sevecek ve onun tutkuyla sevebilceği genç bir adam ister.

  birgün behlülün odasına gider ve orda genç bir erkek bedeninden, tutkusundan etkilenip behlulle sevişir. bundan sonra bir yıl boyunca bazı geceler bihter behlulun odasına gider ve sevişirler. bu sırada bihter kocası adnan beyle asla sevişmez. behlul çapkın bir adamdır fakat o da bihtere aşık olmuştur. fakat bu aşk kısa sürer ve bir yıl sonra bihteri başka bir kadınla aldatır. bihter bunun farkına varır ama hiçbirşey demez. seviştikleri geceler behlül hakaretin dozunu arttırır ama bihter hiçbir şey yapmaz çünkü bihter behlüle feci aşıktır.

  bir gün bihterin evde yaşamaya başlamış annesi behlulle bihter arasındaki ilişkiyi fark eder. ikisini ayırmak için behlüle nihalle ilgilenmesini söyler. amacı kızının hayatını korumak değil, kızının mutsuz olmasını sağlamaktır çünkü kendisi gençken aşık olmamış ve kendide kocasını aldatmış bu yüzden bihter tarafından hep suçlanmıştır. zaten baştan meyilli olan behlülle nihan arasındaki ilişki ciddileşir. bunun üzerine aşkını kaybetmekten korkan bihter behlülü adnana herşeyi itiraf etmekle tehdit eder. behlul bu sözlerine önem vermez ama bu sırada nihal konuştukları herşeyi duyar. bunun üzerine olaylar olur ve adnan bey herşeyi öğrenir. bunun üzerine behlül evden kaçar.

  bihter ise odasına gidip adnan beyin silahını alır. ölmekle ölememek arasında gidip gelir. en sonunda kocasının kapıya dayanıp 'kapıyı aç güzel ve nefis kadın' dediğinde biher kararını verir. o hep güzel ve nefis kalcaktır. bunun üzerine silahın tetiğini çeker ve beyninde acı ve aşkla sızlayan yere kurşun girer.

  --- spoiler ---

  bence halit ziya uşaklıgil bihter karakterini anlatırken seviliple sevilmemek arasında ince ve derin bir çizgide yazmıştır. bu yüzden bazı insanlar bihteri çok severken bazıları ondan insanların hayatını kararttığı için nefret eder. bence bihter karakteri parayla sadet olmaz sözünün en güzel örneğidir. genç yaşta aşk için ölmüştür.
 • aşk-ı memnu karakteri, saatçi kız,
  yani kadın olan, erkek olanının çok alengirli ilişkileri var, bu saatçi olanı, bihter çikolata yani.
  bihter kadın, behlül erkek, bihter kadın behlül erkek.

  bir de bu kadını oynayan kız ya yarışma kazanmış, behlül'ün amcası onu beğenmiş almış,
  ya da yarışma kazanmış, yönetmen onu beğenmiş dizide oynamaya başlamış, ayrıca saatçiymiş,
  oralar henüz flu bende.
 • sinirleri tepesine çıkıp sağa sola sarmaya başladığında bir doz behlül alıp rahatlayan dizi film karakteri
 • o bir borderline kadını. iyi kötü bütün duygu durumlarını aynı anda yaşabilen öfkeliyken üzüntüye ardından ihtirasa geçebilen aşkı, ilgisi, koşulsuz sevgiyi arayan bir borderline kadını. erkeğine hem cenneti hem cehennemi yaşatabilen kendi bile kendine anlam veremeyen borderline. hayatı boyunca istediği aşkı sevgiyi hep imkansız hep saçma sapan erkeklerde arayan ve hep maddi manevi kullanılan bir kadın... hep can acıtan en çok da kendi canını acıtan ve hep başkalarını suçlayan iç dünyasında 4 yaşında bir kız çocuğu olan bir kadın. hiç bir zaman kimseyle yakınlık kuramaz, ya yapışır ya sürünür tam mutlu olacağı anda yeniden uzaklaştırır. arka planda hep değersizlik çekirdeği taşır ve öbür boyu bunun tersini kendine ispat etmeye çalışırken yaşadıkları hep bu çekirdeği doğrular. ona kızmak değil aslında üzülmek gerekir...
 • kanal d'nin aski memnu versiyonundaki bihter kadinligin en guzel, en magrur, en cirkin, en katlanilmaz, en vahsi, en masum, en kafasi karisik, en istedigini bilen ve daha sayamadigim tum enlerini icinde barindiran bir karakter kanimca. birkac dakika icinde her turlu zit duygu arasinda gidip gelebiliyor ve belki de bu yuzden tarifi cok zor. bazi yonleri insani cileden cikarirken bazi taraflari karsi konulmaz bir cekicilige sahip. bu nedenle surekli aci cekiyor ve cektiriyor. senaristler icin tadi damakta kalacak turden bir karakter bihter, zira her an her seyi yapabilir ve bir mantiga, bir senaryo butunlugune ihtiyac olmaz. ziyadesiyle her diziye bir bihter gerek...
 • her hafta gördüğümde ya daha memeleri büyüyo ya eteği daha küçülüyo. iki türlü de seviyorum....
 • aşk ı memnu karakterlerinden biri olan hatun. adnan ziyagil in eşi, firdevs yöreoğlu nun yavrusu. bir de sağolsun cenazesi doğum günümde kaldırılacağından kaç gündür asabımı bozan kadın.

  (bkz: bihter ziyagil'in cenazesine gitmek)
 • --- spoiler 75.bölüm---

  götüyle gülen insan. en kötü ihtimal o manik kahkahaları atabilen bir insanın götünde tebessüm olur.

  --- spoiler 75.bölüm---

  edit: spoiler ibaresi
 • sonunda sapıttı yazık oldu.
hesabın var mı? giriş yap