• rengarenk olmayanı kolayca bulunamayan hede.
    beğendiğim modellerin hepsi renk kartelası gibi. hangi markaya baksam benzer durumlar.. zaten rengarenk 4-5 bikinim var. siyah ya da mavi falan da olur, tek renk olan istediğim kesimde bikini bulamayacak mıyım? bikini tasarımcılarına sesleniyorum, her yaz aynı rezalet.

edit: evet adım kenan ve bikini giyiyorum. sorularınıza cevap bulmuşsunuzdur umarım.
  • özlem mutlu'nun bikinisi: "bikinmek istiyorum."

necmiye alpay zamanında twitter'dan bildirmiş: "sütyen mahrem bir kıyafettir, bikini ise kamusal kıyafet. tıpkı sabahlık/elbise farkı gibi."
    (bkz: sütyen/@ibisile)
  • şişman hatunların giymemesi gerekendir.
  • herkese yakışmaz...
  • vücudun en fazla yüzde beşini örter, kalanını teşhir eder. 50 yaş üstü kadınlar tarafından pek tercih edilmez çünkü bu yaştan sonra teşhir ters teper.
  • mayolar 1930’larda daha da açıldılar. kadın kıyafetlerinde dar omuz askılı sırtı açık tasarımlardan, iki parçalık ipli üst ve külota doğru bir ilerleme kaydedildi. bir adım sonrası ise bikiniydi. ismi yüzünden bu okyanusu’ndaki marshall adalarından bikini atolu adıyla bilinen ada silsilesine atom bombası atarak barış zamanı nükleer denemelerine başladı. önceki yıl hiroşima ve nagazaki’yi harap eden tipe benzeri bomba, bütün dünya basınının ilgisini üzerine topladı. paris’te ise tasarımcı louis réard giyilmesi cesaret isteyen ufacık, iki parçadan oluşan henüz adlandırmadığı bir mayo hazırlamaktaydı. gazeteler patlayan atom bombasının ayrıntılarıyla doluydu. patlamaya hazır diye nitelediği tasarımının basının dikkatini çekmesini arzu eden réard o sıralarda halkın ağzında dolaşan bir isim seçti. bombanın atılmasından dört gün sonra, 5 temmuz’da réeard’ın top modeli micheline bernardi tarihin ilk bikinisinin içerisinde bir paris podyumunda yürümekteydi.1946’da bikini, atom bombasından daha fazla ilgi çekmiş, daha fazla tartışmaya sebebiyet vermiş ve daha fazla ayıplanmış gözükmekteydi.

(bkz: sıradan şeylerin sıra dışı kökleri)
  • “iki anlamına gelen bi- önekiyle batı dillerinde yapılan tonla bileşik kelime var. bisiklet (iki tekerçe), biseksüel (iki cinstenci), bikarbonat (iki karbonat moleküllü kimyasal bileşik), bigami (iki karılılık), bienal (iki yıllık ya da iki yılda bir), biped (iki ayaklı), bizonal (iki bölgeli), bilingual (iki dilli) vesaire.

bikini bunlardan biri değil. pasifik okyanusunda bir mercan adasının adı. yerel mikronezya dilinde pikinni “hindistancevizi düzü” demekmiş, ben de bu vesileyle bakıp öğrendim. amerikalılar 1946’da yerli halkı boşaltıp bu adada bir dizi nükleer bomba patlatmışlardı. o günlerden itibaren dünya basın jargonunda bikini “nükleer patlama” anlamında kullanılmaya başlamış. misal: “başkan truman’ın demeci bikini etkisi yaptı.”

aynı yılın ağustosunda fransız dergileri o ara riviera plajlarını kasıp kavuran iki parçalı mayolara da bikini adını uygun görmüşler, “yakıyor bunlar!” gibisinden. isim tutmuş, ama dünyada bu modanın yaygınlaşması 1960’ların başıdır."

kitaba eklenen not:

"yasin ekinci gerçek bir uzman kimliğiyle bilgilendirdi:

bikini ismini fransiz dergileri kasıp kavurucu olduğu icin bu giysiye layık görmüşler saptaması yanlıştır. 1946 yazında bikini adasındaki nükleer testlerden 4 gün sonra birbirine benzeyen iki mayo, iki modacı tarafından (jacques heim ve louis reard) piyasaya sürülmüştür. heim tasarımına "atom" adı vermiş, reard ise "bikini" adını bizzat kendisi vermiştir.

bu isimlerde bir çok anlam vardır. sizin de belirttiğiniz gibi kasıp kavuruculuğa vurgu vardır. o dönemlerde seksi kadınlara bomba gibi (bugün de kullanılır) yada atomic denirdi. ıkinci vurgu, savaş kazandıran atom bombasının, o zamanlar modernlik, yenilik ve ilerlemenin simgesi olması. üçüncüsü mayonun küçüklüğüne olan vurgudur. hatırladığım kadarıyla, bikini ismi rakip tasarımdan (atom'dan) daha küçük olduğuna da gönderme yapar. çünkü nukleer bomba atomun parçalanmasıyla oluşur."

(bkz: kelimebaz)
  • straplez olanları çok güzel oluyor ya da boyundan bağlamalı olanlar acayip güzel duruyor kadının üstünde, mayodan daha rahat bir giysi. tek renk olanları da çok güzel rengarenk olanları da. mayo ile yanınca vücudundaki çoğu yer bembeyaz kalırken bikini ile bu risk ortadan kalkar. bütün yılı bronz geçirirsiniz, ben 8 aydır hala bronz takılıyorum mesela.
    ayrıca şişkolar giymesin diyenlere bakmayın, en rahat giysidir denizde.
    not: denize girmeyi çok özledim ya:(
  • kış ayında, yazları içine girmek için verilen kiloların sebebi olan kıyafet(-ler) parçası.
  • göbüşleriyle alt taraftaki külotunu göstermeyen hanım kızlarımız giyince çok komik gözüken, sexi sayılabilecek olan modelleri olan `:tercihim yan tarafları halkadan olan ipli bikiniler`, denize girme şeysi.
hesabın var mı? giriş yap