şükela:  tümü | bugün
 • tabi ki de arabistandan çıkan bir dinin daha da saptırılıp değiştirilerek iyice arap gelenek-görenekleri haline gelmesinden kaynaklı görülmeyen gerçek.

  evet mü'min dostlar, size aslında organizasyonel şartlanma neticesinde nesilden nesile aktarılmış gelenek-görenekleri din diye yaşatıyorlar. iki gıdım okumadan da bunları canı pahasına savunan andavallar ise kendi inançlarına göre şirk koşmanın ve dini tasvir etmenin hesabını benim inançsızlığımdan daha ağır biçimde verecekler.

  tane tane, referanslarla yazacağım. hiçbir dine, hiçbir inanca saldıran en ufak bir sözcük yok.

  öncelikle "sen hiç kitaba bakıp anlayan öğrenci gördün mü? tabi ki bir hoca lazım, bir ders lazım. o yüzden hadissiz kuran eksik kalır"cılara kötü bir haberim var. ayetleri reddederek şirk koşmaktasınız. bakınız ne yazılmış (diyanet işleri'nden):

  nahl-89:
  sana bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

  her şey için bir açıklama olarak indirilen kitap nedense arap gelenek göreneklerine gelince birden eksik kalıyor.

  en-am 38:
  biz kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. sonunda hepsi rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler.

  hiçbir şeyi eksik bırakmayan allah kelamının hadisler olmadan asla anlaşılamayacağını iddia edenler, aynı zamanda herkesi dinsizlikle suçlayanlar.

  en'am-114:
  "size kitab’ı hak olarak indiren o iken ben allah’tan başka bir hakem mi arayacağım?" de. kendilerine kitap verdiklerimiz de onun, rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. o hâlde, sakın şüphecilerden olma.

  her şey konusunda kanaat getirmiş ve kesin emirler vermiş allah'ın dışında hadis vb. gibi kaynaklara danışanlar, bu ayeti de malesef inkar etmiş oluyor.

  hacc-16
  böylece biz kur’an’ı apaçık âyetler hâlinde indirdik. şüphesiz allah, dilediğini doğru yola iletir.

  [andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. bunları ancak fasıklar inkâr eder. bakara-99]
  andolsun, biz sana apaçık âyetler indirdik. bunları ancak fasıklar inkâr eder.

  "peki kuran'da namazın nasıl kılınacağı yazıyor mu?" diyenlere:

  bakara-149:
  nereden yola çıkarsan çık, (namazda) mescid-i haram’a doğru dön. bu, elbette rabbinden gelen gerçek bir emirdir. allah, sizin işlediklerinizden asla habersiz değildir.

  bakara-150:
  nerede olursanız olun, yüzünüzü mescid-i haram’a doğru çevirin ki, zalimlerin dışındaki insanların elinde (size karşı) bir koz olmasın.

  buradan da anlaşılacağı gibi, zalimlerin ancak yüzünü mescid-i haram'a (kabe'ye) çevirmeyen bir mü'mine karşı ellerine koz geçmekte. ama günümüzde arap gelenek ve göreneklerine göre istediğin yere dön, yeter ki şeklin şemalin araplaşmış olsun zihniyeti yaygın.

  pis arap toplumuna özene özene artık ibadet eden insanları da kafirlikle, dinsizlikle suçlayan pislikler türedi. geçen gün namaz kılan bir kadına demediğini bırakmayan sözde din savunucuları, kendilerini peygamberle ve allah'la bir tutarak, ayetleri reddederek, ayetlere uyan bir insana saldırdılar. hiçbir şey diyemeyenler de "dalga geçiyor" şeklinde beyanatta bulundular.

  bakınız ayet ne diyor:

  cuma-9:
  ey iman edenler! cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

  son olarak "peki kuran'da namazın kaç rekat kılınacağı, namaz sırasında hangi duaların okunacağı yazıyor mu?" diye çemkirenlere ithafen,
  hayır kardeşim yazmıyor. bunlar arap gelenekleri. gösteriş meraklısı pis bir toplumun "kim daha bokunu çıkaracak" yarışına girmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?
  yukarıda da belirtildiği üzre ayetler dışında bir yol gösterici/hakem aramak ayetleri inkar etmektir. arap pisliğini savunucam diye dininizden olmayınız.