şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: chet baker)
 • 2007 filmekimi'nde bando oynayan, ufacik minicik, enfes israil filmi. yonetmen eran kolirin. yakisikli saleh bakri'nin ilk filmiymis ayni zamanda. israil'in oscar adayiymis bu film, lakin agirlikli ingilizce konusuldugu icin 'yabanci' kategorisine kabul edilmemis.
 • filmde, kelimenin tam anlamıyla beynime kazınan bir sahne: bando ekibi israil'de, adını şu an hatırlayamadığım bir kasabada ilerlerken tamamı birbirinin aynı şekilde inşa edilmiş binaların önünde, birbirinin aynı üniformaları içinde ve yine birbirinin aynı tekerlekli valizlerini çekerken, karedeki bu tekdüzeliği bozan yegâne şey her birinin ellerindeki farklı farklı enstrumanlardır. bu sahne sanki müziğin hayatımızı nasıl farklılaştırdığını, renklendirdiğini özetleyen bir tablo gibidir.

  http://www.sonyclassics.com/thebandsvisit/
 • izledikten sonra insanda sıcak bir tebessüm bırakan, sevimli bir film. gerek bandonun lideri amca olsun gerekse tombili bando elemanı olsun ya da kızlara chet baker'dan bahsederek flört etmeye çalışan delikanlı olsun israilli yardımsever ve güzel bayan olsun hepsi çok başarılıydı. kelimenin tam anlamıyla tadı damağınızda kalıyor.
 • "bir zamanlar, ama çok eskiden değil, mısırlı küçük bir polis bandosu israil'e gelmiş. bir açılış töreninde çalacaklarmış, ama ister bürokrasi yüzünden deyin, ister talihsizlikten, havaalanında onları kimse karşılamayınca kendi başlarına kalakalmışlar. başlarının çaresine bakmaya çalışınca kendilerini çölün ortasında, kuş uçmaz, kervan geçmez, küçük bir israil kasabasında buluvermişler. kayıp bir kasabada kaybolmuş bir bando. bu hikâyeyi hatırlayan fazla kimse yokmuş. çünkü zaten pek de önemli değilmiş."

  en basit anlatımla, insanın her şartta insan olduğunu, bunu terk etmek istemedikçe hep öyle kalacağını özetleyen film. ayrıca bu filmin müzikleri öyle etkilidir ki, severek izlemiş bir insan 3 gün sonra kendini bu filmde geçen arapça bir şarkıyı mırıldanırken bulabilir.

  filde oyunculuk da muazzamdır. düşmanca çekişmelerin yavaşça ve kendiliğinden insani bir diyaloğa dönüşmesini, rahatsız etmeden ve hatta farkına bile varmadan anlatır film. (burada filmin doğallığının payı büyük sanırım) en basitinden hayatını disiplin üzerine kuran tevfik ve disiplinden nasibini almamış halid bile anlaştıysa, burada gözardı edilemeyecek bir gerçek yatar. insanlar aynı dili konuşabildiği sürece (ki bu lisan olmak zorunda değildir) birbiriyle anlaşabilecek doğaya ve insaniyete sahiptir. kültürler/nesiller arası çekişmeler, karşında duranı adam yerine koyduğun sürece geçerliliğini yitirecektir. bu ufak tefek iletişim oyunları öyle çok da önemli değildir görünürde, ama ufak ayrıntıların, onları hayatımızdan çıkardığımızdan beri ne kadar değerlendiğini görmemiz açısından büyük önem taşır. mesela filmdeki karakterlerin hemen hemen hepsi birbiriyle anlaşabilecek kadar ingilizce konuşabilmekte, ancak sadece karşısındakini adam yerine koyanlar, insandan sayanlar, bir şeyler anlatma ve dahası anlaşma çabasına girmektedir.

  zaten eran kolirin şu sözleriyle sağlam bir özetini yapmış durumun;
  "kesin olan bir şey varsa, o da bir şeyleri kaybettiğimizdir. gerçek aşkı tek gecelik ilişkilerle, sanatı ticaretle ve insan ilişkilerini, diyalogların büyüsünü, pastanın ne kadar büyük bir dilimine sahip olabileceğimiz sorusuyla değiştirdik."
 • dün büyük bir heves seyrettiğim bir heves kırıklığı...
  durağan, sevimsiz bir film olmuş..
  halbuki konu itibarı ile çok komik, çok sıcak olabilecek gibi bir havası vardı.
 • yalnızlık*, çekingenlik* ve girişkenlik* üzerine bir film..
 • müzikleri kendinden bir adım ileride olan 2007 fransa-israil yapımı film

  film'de bando şefini oynayan sasson gabai aynı zamanda rambo 3'te rol almış..
 • müzikler,oyunculuk,hikaye,sadelik gibi konularda izlerken çok etkilendiğim israil yapımı bir film.kültür ve kuşak çatışması,onur,tek gecelik ilişki,prensipler gibi bir çok konuya değinir ki yakalarsan mükemmeldir.güzel replikleri de vardır.

  --- spoiler ---

  "bilirsin belki de konçerton böyle sona erer. yani kemanlı, trompetli büyük bir bitiş değil, belki de bitiş böyledir. öylece, birdenbire. üzgün ya da mutlu değil."

  "burada arap kültür merkezi yok. kültür yok. israil kültürü yok,arap kültürü yok, kültür falan yok."

  --- spoiler ---
 • mısırlı iskenderiye tören orkestrası mensuplarının israil'in petah tiqva şehrinde açılacak olan arap kültür merkezi'nin açılışında çalmak üzere israil'e gelmelerinin ardından yanlışlıkla bet hatikva otobüsüne binmeleri sonrasında başlarından geçenleri konu alan 2007 israil yapımı ilginç bir film.

  filmin ingilizce adı: the band's visit

  film hakkında daha fazla detay için bkz.: http://en.wikipedia.org/wiki/the_band's_visit

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)