şükela:  tümü | bugün
 • genetik bir problem(miş). aort'taki kapakçıkların normalde 3 tane olması gerekirken 2 tane olması durumu. bir de aralarındaki açıklıktan dolayı kirli kan kaçıyor falan. 3.8 cm ile sanırım çok tehlikeli olmayanına sahipmişim. ya da tehlikeli ama doktor öyle tepki vermedi. veya verdi de ben anlamadım. ya da.
 • sağlıklı bir kalbin kapakçık sayısının 3 olması gerekirken 2 olması durumudur. ekg ve ultrasonla teşhiş edilebilir. doğuştan gelen genetik bozukluktur. normalde 3 kapağın yapacağı görev bu durumda 2 kapağın üstüne binmektedir. bu da aort da daralmaya sebebiyet vermektedir.

  hastalık göğüs ağrısı ve kalbe baskı olarak kendini hissettirebilir. hastanın kendisini yormaması ve ağır spor yapmaması istenir.

  genel de birçok insan hastalığın etkilerini yaşlanınca görmeye başlar. yorgunluk, bitkinlik, halsizlik gibi hal alabilir. gerektiğinde kalp kapakçıkları ameliyatla değiştirebilir.

  yılda bir doktor muayenesi daralmanın artışını gözlemlemek için önemlidir. tansiyon düşürücü ilaçlar verilebilir. boğaz enfeksiyonuna karşın belli periyotlarda penisilin vurulması istenilebilir veya yerine geçecek azitro tarzı ilaç verilebilir.

  ek bir bilgi olarak büyük ölçüde asker olmaya engel olabilecek durumdur.
 • sağlıklı bir kalbin '4' kapağından biri olan aort kapağının (semilunar kapak) , 2 kapakçıktan oluşma durumu. sağlıklı bir insanda aort kapağında 3 kapakçık bulunur.
 • konjenital bir anomali olup tedavisi aort kapağı replasmanıdır.teşhisi eko ile konulur.kişiye göre genelde asemptomatiktir.ileri yaşlarda aort anevrizmasına ve rüptürüne neden olacağından mutlaka cerrahi işlem gerekir.iki türlü kapak vardır:ilki biyolojik olan hayvan dokusundan yapılan diğeri ise metal kapak.biyolojik olanın deformasyona uğraması daha olası olduğundan 10 yıl kadar sonra kapak yetmezliği tekrarlayabilir.metal olan ise daha dayanıklıdır fakat dezavantajı ömür boyu kumadin denilen kan sulandırıcı ilacı kullanmak zorunda kalırsınız.bu ameliyatı genellikle devlet hastanesinde yapmazlar.malumunuz malpraktis olayları ve eğitim gerektiren bir ameliyattır.özel hastanelerde özellikle ankara, istanbul gibi şehirlerde birçok özel hastane yapar.ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiye göre 1-2 hafta arasındadır.3 hafta kadar yatış pozisyonunuza dikkat etmeli ve ani hareketler yapmamalısınız.
 • genelde 50-60 yaşında stenozla semptom verirler.
 • insanların yaklaşık %10'unda görülen, en sık kapak hastalığıdır.
 • canım oğlumun doğuştan rahatsızlığıdır. doğduğu günlerde büyük sıkıntılar yaşadık ama şimdilik atlattık şükür. oğlum iki yaşını geçti ve düzenli olarak doktor kontrolündeyiz.