• "bi"*+"el"*+"aks"*
    tam tersine anlamına gelir. bu sözcüğün türkçeye geçme sebebi olumsuz cevap gerektiren evet hayır sorularıdır.

- eve gitmedin mi?

sorusuna bir ingiliz: "hayır, gitmedim" derken bir türk: "evet gitmedim" der. demelidir. (bkz: tdk)
    olumsuz cevap verileceği zaman ise almanca ve arapçada bilakis anlamına gelen kelimeler vardır**.
    bunların türkçesinde de "hayır" yerine bilakis kullanmak kafa karışıklığını önler.

bakınız nasıl da önlüyor:

- kiliseye gitmedin mi john?
    - hayır.
    (ne dedi şimdi bu?)

- kiliseye gitmedin mi john?
    - bilakis!
    (ha! gitmiş demek ki)
  • bir dönem her lafin sonuna ekledigimiz bu kelime dillere pelesenk olmu$ idi..fakat daha sonra anlaminin 'tam tersi' oldugunu ögrendigimizde yikilmi$tik.
  • tam tersine anlaminda eski bir kelime.
    "-efendim, rahatsiz etmiyorum insallah, ba$katip abdullatif bey kalem'e ugradilar mi acaba, bendeniz mahdumlari mustafa...?"
    "-reca ederim beyefendi, istirahat buyurun $oyle, size okkali bir kahve ikram edebilir miyim lutfen?"
    "-ah ne zahmet efendim, sizi alikoymak gibi olmasin, ben otururum bir ko$ede muba$ir bey."
    "-bilhakis memnun olurum efendim."
  • ankara cepa'daki subelerinin tam karsisina "zinhar" diye rakip restoran acmayi dusunmeye basladim.
  • tam tersi anlamında kullanılan sözcük.
  • eger bu kelimeye türkce'ye cevrilmis bir metinde siklikla rastlarsaniz, o metin büyük ihtimalle almanca'dan cevrilmistir. zira almanlar pek bir sever bu kelimeyi.

(bkz: sondern)
    (bkz: nicht nur sondern auch)
  • bugün kremalı mantarlı penne denedim astoria'daki şubesinde ancak 5 üzerinden 2 alır. mantar denildiği gibi konserve mantar ve makarnanın içinde eser miktarda, krema desen yine öyle. porsiyon da öyle denildiği gibi büyük falan değil hatta küçük bile denilebilir. en kötüsü de parmesan diye adlandırdıkları peynirin parmesanla uzaktan yakından alakası olmaması. o civardaysanız bunun yerine gidin istinye park'taki italyan lokantasında yiyin makarnanızı ve damak tadınızı bozmayın. hayır çoğu şeyin rezil olduğu herşey dahil otellerde bile buradakinden kat kat iyi makarna pişiriyorlar.

ps: bahsettiğim italyan lokantasının bir şubesi bir dönem astoria'da da mevcuttu ancak sanırım kapandı.
  • bursa'dayken korupark avm'deki şubesine sıkça gittiğim, her seferinde farklı bir makarna & sos & salata kombinasyonu denediğim, leziz mekan.
  • suan acik yureklilikle soyleyebilirim ki zerre mutfak kulturu olmayan babam bundan daha guzel yapar hellimli salatayi..
  • eğer ki damak tadım beni yanıltmıyorsa ( ki expertlik iddiam yok ) ilk açıldığında barilla kullanırken sonradan nuhun ankara makarnası olarak ince bir rütbe alçaltılışına uğramış gibi geliyor bana. ayrıca armadadaki şubesinde bolognese sosu oldukça leş'tir tavsiye etmem şahsen. salatalar için bir yorumum yok, bilindik salata işte.
hesabın var mı? giriş yap